Набрали вагу незрозуміло чому або постійно накочує незрозуміла втома? Саме щитовидна залоза може бути причиною вашого поганого самопочуття. У статті ми розповімо про вплив щитовидної залози на людський організм і про те, як розпізнати збій в роботі ендокринної системи.

1. Що таке щитовидна залоза

Щитовидна залоза розташована між гортанню і ключицею. Її розмір – не більше ніж великий палець руки. Тим часом, щитовидна залоза впливає практично на всі процеси в організмі. “Вона виробляє гормони, які регулюють обмін речовин, контролюючи, скільки калорій ви спалюєте, і наскільки швидко працюють мозок, серце, печінку та інші органи,” говорить ендокринолог Крістіан Наср, доктор медичних наук, медичний директор Центру щитовидної залози в Клівленда клініці.

2. Вплив щитовидної залози на організм

Щитовидна залоза виробляє найважливіші гормони тріїодотиронін (Т3) і тироксин (Т4), які частково складаються з йоду. Ось як заліза впливає на самопочуття:

 • Вплив щитовидної залози на серце: гормони щитовидної залози впливають на частоту серцевих скорочень і допомагають контролювати кровоток шляхом розслаблення м’язів в стінках кровоносних судин.
 • Вплив на здатність до зачаття: гормони щитовидної залози впливають на менструальний цикл. Коли спостерігаються гормональні порушення, це позначається на циклі і процесі овуляції самим несприятливим чином.
 • Вплив на кісткову систему: швидкість переломів кістки зумовлена ​​роботою гормонів щитовидної залози. Коли цей процес прискорюється, кістка руйнується швидше, це може призвести до остеопорозу.
 • Вплив щитовидної залози на вагу: оскільки щитовидна залоза регулює обмін речовин, гіперфункція щитовидної залози (гіпертиреоз) пов’язана з втратою ваги. Відповідно, гіпотиреоз призводить до збільшення ваги.
 • Вплив на мозок: низький рівень гормонів щитовидної залози може привести до забудькуватості, труднощів з концентрацією уваги, до депресії. На щастя, ці симптоми, як правило, усуваються за допомогою синтетичних гормонів.
 • Вплив щитовидної залози на шкіру: коли спостерігається гіпофункція щитовидної залози, шкіра стає сухою і тьмяною. Ріст волосся і нігтів також істотно сповільнюється.
3. Хто частіше страждає від захворювань щитовидної залози

Жінки в 5-8 разів частіше мають захворювання щитовидної залози, ніж чоловіки. Доктора поки не можуть пояснити, чому відбувається саме так. “В даний час вчені підозрюють, що в цьому винен жіночий гормон естроген”, говорить доктор Наср. Він пояснює, що клітини щитовидної залози мають велику концентрацію рецепторів естрогену. Це означає, що вони дуже чутливі до роботи жіночого статевого гормону. Тому доктора поки вважають , що це першопричина того, що порушена роботи щитовидної залози більше у жінок.

Жінки в 5-8 разів частіше мають захворювання щитовидної залози, ніж чоловіки.

Друга причина проблем зі щитовидною залозою у жінок криється в наступному. Часто гіпотиреоз і гіпертиреоз пов’язані з аутоімунними захворюваннями. Жінки, як правило, більш схильні до цих розладів, пояснює М. Регіна Кастро, доктор медичних наук, ендокринолог в клініці Майо. Найбільш частою причиною гіпотиреозу, наприклад, є хвороба Хашимото (що приблизно в 7 разів частіше зустрічається у жінок). А найбільш частою причиною гіпертиреозу є хвороба Грейвса – Базедова хвороба (в 10 разів частіше у жінок).

Читайте також:  Астма під контролем: кроки до полегшення життя з алергічною астмою
4. Симптоми захворювань щитовидної залози

Обидва захворювання щитовидної залози (гіпотиреоз і гіпертиреоз) важко діагностувати, тому що симптоми невизначені і можуть відноситися до інших хвороб. Але якщо ви помітили більше двох з перерахованих нижче ознак, поговоріть зі своїм лікарем про те, як перевірити роботу щитовидної залози.

Симптоми гіпотиреозу:
 • сухість шкіри і волосся;
 • забудькуватість; запори;
 • виснаження організму;
 • м’язові судоми;
 • незрозуміле збільшення ваги;
 • хворобливий / нерегулярний менструальний цикл;
 • набряки на обличчі;
 • підвищена чутливість до холоду.
Симптоми гіпертиреозу:
 • збудливість;
 • підвищене потовиділення;
 • прискорене серцебиття;
 • труднощі зі сном;
 • безпричинна втрата ваги;
 • довгий менструальний цикл;
 • зменшення кровотечі під час критичних днів;
 • занадто великі очі;
 • тремтячі руки.
5. Лікування щитовидної залози

Близько 30 відсотків людей, які приймають ліки при гіпотиреозі, цілком можуть без них обходитися. Такими є результати дослідження, проведеного у Великобританії. У багатьох таких пацієнтів є “субклінічний гіпотиреоз.” Це означає, що їх рівень тиреотропного гормону (ТТГ) трохи підвищений, але рівень Т3 і Т4 – в нормі.

Якщо в результаті аналізу крові рівень ТТГ – 10 мМО / л або вище, більшість експертів рекомендують лікування. Але якщо рівень гормону знаходиться в діапазоні приблизно від 4 до 10 мМЕ / л, доктор повинен вивчити симптоми. “Якщо у вас немає симптомів захворювання, лікування щитовидної залози не допоможе. Навпаки, це викличе прискорене серцебиття і інші симптоми гіпертиреозу,” говорить доктор Кастро. Якщо ви проходите лікування, ваш лікар повинен контролювати вас і відправляти на аналізи крові після лікування через 6-12 тижнів. Це необхідно для того, щоб упевнитися: призначені ліки точно не викликають гіпертиреоз у вашому випадку.

Читайте також:  Флуконазол при молочнице: особенности лечения и преимущества препарата
6. Припиніть панікувати з приводу раку

Починаючи з 1975 року, захворюваність на рак щитовидної залози збільшилося майже втричі, а смертність залишилася низькою на тому ж рівні. У наші дні все більше і більше жінок перевіряють голову, шию і груди через проблеми зі здоров’ям. Тому часто видно ті невеликі зміни в області щитовидної залози, які б в іншому випадку залишилися непоміченими. “Більшість з таких різновидів раку не потребують лікування, тому що вони розвиваються повільно або зовсім їх немає,” говорить доктор Отіс Брауліо, доктор медичних наук, головний лікар Американського товариства раку. Він також вказує на те, що операція такого плану небезпечна.

Починаючи з 1975 року, захворюваність на рак щитовидної залози збільшилася майже втричі, а смертність залишилася низькою на тому ж рівні.

Як правило, якщо пухлина менше 1 см, потрібно просто спостерігатися, говорить Майкл Tатл, доктор медичних наук, експерт в області раку щитовидної залози в Memorial Slowan Kettering Cancer Center в Нью Йорку. Якщо ваш лікар не згоден з цим підходом, проконсультуйтеся ще з одним фахівцем з цього питання.

7. Не треба звинувачувати щитовидну залозу

“Одне з найпоширеніших питань, яке мені ставлять, звучить так: я набираю вагу. Може бути, щось зі щитовидною залозою?”, Розповідає ендокринолог Дороті Фінк, доктор медичних наук, доцент в Медичному центрі імені Лангонь при Університеті в Нью- Йорку. Вона згодна з твердженням, що якщо у вас гіпотиреоз, то є тенденція до збільшення ваги. Але, як правило, є ще й інші симптоми: втома, запор і нерегулярна менструація. і навіть якщо у вас кілька симптомів, ваш доктор, ймовірно , також розгляне питання про гормональну дисфункцію (синдром полікістозних яєчників) або пременопаузу. Лікар розпитає про те, скільки годин ви спите і як часто займаєтеся спортом. В ідеалі, говорить доктор Фінк, доктор підсумовує ці фактори, а потім попросить здати аналіз на гормони щитовидної залози.

Читайте також:  Вітаміни: що це таке і для чого вони потрібні?
8. Біодобавки можуть бути небезпечні

Ви, напевно, бачили біодобавки для нормалізації роботи щитовидної залози. Не вірте цьому: коли дослідники клініки Майо проаналізували популярні таблетки, доступні в Інтернеті, вони виявили, що навіть ті, які продавалися як рослинні препарати, містили в собі синтетичні гормони щитовидної залози. “Велика доза гормонів може викликати небезпечні побічні ефекти, наприклад, аритмію і проблеми з кістками”, розповідає доктор Фінк.

9. Самодіагностика щитовидної залози

Звичайно, потрібно регулярно робити узд щитовидної залози, але Американська асоціація клінічних ендокринологів пропонує тест, за допомогою якого ви можете перевірити щитовидку в домашніх умовах і визначити, чи є у вас захворювання щитовидної залози.

 1. За допомогою ручного дзеркала вивчіть нижню передню частину шиї, над ключицями і нижче гортані.
 2. Відкиньте голову назад, зробіть ковток води і подивіться на виступи в цій області.
 3. Якщо ви помітили опуклість, зверніться до лікаря. У вас може бути в наявності вузол щитовидної залози (можливий вузловий зоб) або розвивається захворювання (гіпо-або гіпертиреоз).
Як порадувати щитовидну залозу
 1. Отримуйте йод з їжі. Щоденна доза 150 мкг в вашому раціоні має вирішальне значення для виробництва гормонів щитовидної залози. Кухонна сіль, як правило, містить у собі йод. Але навіть якщо ви перебуваєте на низькосольовій дієті, говорить доктор Фінк, ви можете отримати йод з інших продуктів, зокрема, з риби, молочних продуктів, яєць і оброблених зерен.
 2. Фільтруйте воду. Перхлорат – хімічна речовина, яка перешкоджає поглинанню йоду щитовидною залозою. Перхлорат часто виявляється у водопровідній воді, каже Джоанна Конглетон, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник робочої групи з навколишнього середовища. З перхлоратом в воді успішно бореться фільтр зворотного осмосу.
 3. Уникайте триклозану. Це антибактеріальна речовину присутня часто в антибактеріальних засобах гігієни та схожа по структурі на гормони щитовидної залози. Дослідження на тваринах показали зв’язок триклозану з низьким рівнем гормонів, каже Конглетон.

Вплив щитовидної залози на весь організм величезний. Втручання в її роботу пов’язане з ризиками. Тому самолікування небезпечне для здоров’я. Важливо при підозрах вивчити симптоми хвороби і провести самодіагностику. Все інше вирішується тільки з ендокринологом. Будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОЦІНКА ГОРМОНАЛЬНОГО ФОНУ

ПРОДУКТИ, ЯКІ МІСТЯТЬ ЙОД