Харчова поведінка залишається – крім достатньої фізичної активності – найбільш важливим фактором, за допомогою якого ми можемо впливати на рівень холестерину.

Багато уявлень про холестерин сьогодні змінилися. Протягом багатьох років лікарі стверджували що небезпечні для життя атеросклеротичні бляшки в судинах, викликані холестерином і тригліцеридами, пов’язані з нездоровим харчуванням з високим вмістом жирів. Препарати для зниження рівня холестерину (статини) і усунення яєць і вершкового масла з раціону вважалися «золотим стандартом» терапії, призначеної для зниження рівня ліпідів у крові до стандартного значення. Курячі яйця оголошувалися “бомбами холестерину”.

Що ж відомо про холестерин сьогодні?

Сучасні дані говорять, що рівень холестерину в організмі залежить в набагато більшій мірі від фізіологічних особливостей людини, ніж від її раціону.

Велика частина холестерину в організмі виробляється ним самим. Наше тіло потребує цієї жироподібної речовини для побудови клітин, а також для виробництва гормонів.

Вживання яєць не є причиною високого рівня холестерину.

Холестерин накопичується в стінках артерій при порушенні жирового обміну. Харчування не впливає безпосередньо на формування холестерину, але воно може сприяти розладу, при якому відбувається інтенсивне накопичення холестеринових бляшок.

Перш за все, раціон, який сприяє зростанню холестерину відрізняється високим рівнем насичених жирних кислот – при їх надмірному споживанні підвищується рівень холестерину в цілому, а також – що особливо небезпечно – рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ (ліпопротеїни низької щільності). Тому вживати такі продукти, як м’ясо і ковбасні вироби потрібно не частіше трьох разів на тиждень. Від вживання випічки, чіпсів або крекерів, які зроблені з гідрогенізованих жирів (трансжири) і зовсім краще утримуватися.

Які ще продукти при щоденному вживанні сприяють відкладенню холестерину в судинах:

Вершкове масло. Якщо з’їдати щодня на сніданок 20 грамів, щоденну допустиму кількість насичених жирів буде перекрито. Те ж відноситься і до вершків або сметани.

Сир. Так само, як і масло.

Свинина. Вона відрізняється високим вмістом насичених жирів.

Субпродукти. В особливості, печінка і нирки.

Морепродукт. Вважаються корисними, але насправді містять багато холестерину.

Які продукти захищають судини від накопичень холестерину?

Яблука і груші. Пектин з харчових волокон сприяє зниженню рівня холестерину.

Вівсянка. Бета-глюкан, що міститься в ній знижує шкідливий холестерин ЛПНЩ.

Бобові. До їх складу входять речовини-сапоніни, які пов’язують і виводять холестерин з тіла. Особливо їх багато в нуті.

Імбир. Його субстанції гінгероли перетворять холестерин в жовчні кислоти, що сторгаються потім кишечником. Досить з’їдати два грами в день.

Часник і цибуля. Речовина аліцин в часнику, цибулі і цибулі-порей зменшує існуючі бляшки в артеріях.

Горіх. Щоденна жменя горіхів знижує рівень ліпідів в крові, зменшує поглинання холестерину організмом.

Темний шоколад. Шоколад з вмістом какао 85% діє як препарат, що знижує рівень «поганого» холестерину за рахунок підвищення рівня «хорошого» (холестерин ЛПВЩ, ліпопротеїни високої щільності).

Морська риба. Червона риба, скумбрія, оселедець багатий жирними кислотами омега-3, які зменшують концентрацію тригліцеридів.

Соя. Рослинні стероли змушують знижуватися рівень холестерину. Щодня 0,75 літра соєвого молока можуть знизити його на п’ять відсотків.

Помідори. Рослинна сполука лікопен, що міститься в них, запобігає прилипання холестерину до стінки судини.

Джерело: МедікФорум