Пік грибного сезону ще не настав, а з різних куточків України вже надходять тривожні новини про випадки отруєння грибами. Як відрізнити небезпечні гриби від їстівних? Як розпізнати симптоми отруєння грибами?

Статистика невтішна: в 2014 році офіційно зареєстрований 181 випадок отруєння дикорослими грибами. 13 з них – зі смертельним результатом. Цього року число смертельних жертв небезпечних грибів наближається до 10, хоча розпал грибного сезону припадає на початок осені. Але гриби починають збирати з початку травня, а закінчують в листопаді. Наші поради допоможуть уникнути отруєння грибами, тим, хто збирається на «тихе полювання» або купує дикорослі гриби на ринках.

Як відрізнити небезпечні гриби від їстівних?

До популярних їстівних грибів відносяться білий гриб, рижик справжній, груздь справжній, груздь осиковий підберезник, підосичники, маслюк, опеньок осінній, лисичка звичайна. Досвідчені грибники легко відрізняють ці види грибів. Щоб уникнути отруєння грибами, не кладіть у кошик гриби, у яких сумніваєтеся, остерігайтеся пластинчатих грибів.

Але навіть досвідчений грибник може сплутати отруйний гриб з їстівним. Як відомо, у деяких їстівних грибів є небезпечні «двійники». Найчастіше люди труяться такими грибами:

 • Жовчний гриб і сатанинський гриб. Ці гриби плутають з білим. Відрізняються від їстівного тим, що при розломі червоніють або буріють. Крім того, після обробки в жовчному грибі зберігається гіркота
 • Опеньок помилковий (плутають з їстівними опеньками). Відрізняються від їстівних забарвленням капелюшки і кільцем на ніжці. У їстівних опеньків коричнево-жовтий капелюшок, а на ніжці є кільце. У отруйних грибів колір капелюшка жовто-зелений і кільце на ніжці відсутнє
 • Бліда поганка (плутають з печерицею та сироїжкою). Відрізнити цей отруйний гриб від їстівних можна по характерному кільцю навколо ніжки і «яйцю», з якого росте бліда поганка.
Читайте також:  Станозолол для начинающих и опытных спортсменов

Неможливо відрізнити небезпечні гриби від їстівних по запаху. Наприклад, бліда поганка пахне як печериця. Наявність личинок і черв’яків в грибі теж не є ознакою безпеки гриба. Не всі гриби, отруйні для людини, небезпечні для хробаків.

До небезпечних грибів, які не можна збирати або купувати, відносяться наступні:

 • Старі, перезрілі або дуже молоді грибів з нечітко вираженими морфологічними ознаками;
 • Гриби, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на територіях з радіаційним забрудненням;
 • Гриби, зібрані під час посухи. У спеку обмін речовин в грибах змінюється, і вони накопичують токсини;
 • Гриби, які продають на стихійних ринках.
Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання

Гриби

Небезпечні гриби: додаткові заходи безпеки

Перед тим, як почати готувати гриби, ще раз уважно перевірте кожен з них. Отруєння грибами можливе, навіть якщо спочатку вони не є отруйними. Щоб цього уникнути:

 • Не їжте гриби сирими
 • Відібрані екземпляри промийте та відваріть мінімум тричі в підсоленій воді протягом 30 хвилин
 • Готові грибні страви зберігайте в емальованому посуді в холодному місці не більше доби
 • Не пригощайте грибами малолітніх дітей, вагітних жінок і молодих матусь, які годують груддю, а також людей із захворюваннями ШКТ і печінки

Грибний суп

Симптоми отруєння грибами

Симптоми отруєння грибами з’являються через півгодини-годину після вживання неякісно приготованих страв зі сироїжок, осінніх опеньків, а також з сатанинських грибів. Це нудота, блювота, розлад шлунка, біль у животі, підвищення температури. Отруєння цими грибами зазвичай не смертельна, але може серйозно відбитися на роботі травної системи.
 
Якщо отруєння викликане червоними мухоморами або іноцибе, то симптомами отруєння цими грибами є галюцинації, порушення або втрата свідомості, порушення дихання або серцевої діяльності. Ці ознаки з’являються через 2 години після вживання небезпечних грибів. Людина потребує термінової медичної допомоги в перші години після отруєння, інакше вона помре.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

Симптоми отруєння блідою поганкою можуть з’явитися тільки на третю добу. Це запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, похолодання кінцівок. До того часу слідів гриба в шлунку вже не залишилося, зате отрута досягла головного мозку.

Якщо після вживання грибів у вас чи ваших близьких з’явилися симптоми отруєння грибами, терміново викликайте «швидку допомогу». До її приїзду промийте шлунок 1-2 л сольового розчину.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НЕБЕЗПЕЧНІ ГРИБИ

ЯК МАРИНУВАТИ ГРИБИ

ГРИБИ ПРОТИ РАКУ