Результати завершеного нещодавно великого дослідження за участю кількох поколінь показують, що існує зв’язок між синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) і ризиком розвитку хвороби Альцгеймера та інших типів деменції.

Дослідження було опубліковане на спеціалізованому ресурсі Alzheimer’s & Dementia. Про це повідомляє доктор філософії з відділу медичної епідеміології та біостатистики Каролінського інституту в Стокгольмі, Швеція. Чжен Чан. За його словами, це перша робота, яка присвячена вивченню СДУГ і деменції в розширених сім’ях. Це велике популяційне дослідження охоплювало понад 2 млн осіб і понад 5 млн їх біологічних родичів.

Що відомо про загальний сімейний ризик

Група вчених ідентифікувала приблизно 2,1 млн осіб, які народилися у Швеції в період 1980-2001 р., з цієї когорти у 3,2% був діагностований СДУГ.

Для аналізу були використані національні регістри, на підставі цих даних вдалося встановити зв’язок цих людей з більш ніж 5 млн їх біологічними родичами, в т. ч. з батьками, бабусями та дідусями, дядьками й тітками, і визначити, у кого з них згодом виникло недоумство.

Скоригований аналіз показав:

  • У батьків людей з СДУГ ризик розвитку деменції був на 34% вище, ніж у батьків людей без цього діагнозу.
  • Ризик виникнення хвороби Альцгеймера у батьків людей зі СДУГ був вище на 55%.
  • У людей зі СДУГ більше шансів мати батьків з раннім, ніж з пізнім початком деменції. Однак абсолютний ризик появи деменції був низьким для батьківської когорти: під час спостереження тільки у 0,17% батьків була діагностована деменція.
  • Зв’язок між цими патологіями для родичів другого ступеня споріднення людей з СДУГ не була такою сильною.

Дослідники говорять, що виявлення ослаблених асоціацій зі зменшенням генетичного споріднення (у батьків більше, ніж у дідусів, бабусь, дядьків і тіток) вказує на загальний сімейний ризик між СДУГ і хворобою Альцгеймера.

У пресрелізі Чанг сказав, що можуть бути ще невивчені генетичні варіанти, що роблять внесок або в риси характеру, або в певні фактори ризику навколишнього середовища, що охоплюють всю сім’ю, які можуть впливати на цей зв’язок.

Попри те, що дослідження не має прямого клінічного значення, воно може привести до подальшого вивчення цього питання з метою поліпшення виявлення, профілактики та лікування патології.

За словами Хізер Снайдер, віцепрезидента по медичним і науковим зв’язкам Асоціації Альцгеймера, дослідження дає відповідь на актуальне питання, оскільки вчені вивчають зв’язок між різними хворобами головного мозку. Однак робота показує наявність зв’язку, але не доводить причинно-наслідковий зв’язок.

Важливість дослідження

Згідно з даними ВООЗ, у світі живе понад 55 млн осіб з деменцією, обумовленою в тому числі й хворобою Альцгеймера. За наявними прогнозами, у міру старіння населення кількість хворих зростатиме, і до 2030 і 2050 рік може збільшитися до 78 і 139 млн відповідно. При цьому відзначається зростання числа людей з раннім початком деменції, і сьогодні приблизно 10% всіх випадків складають люди молодше 65 років.

Однак розвиток деменції не є неминучим, і деякі фактори ризику можуть бути зменшені. Для цього необхідні як дослідження можливих зв’язків між патологіями головного мозку, так і адекватна профілактика, включаючи контроль гіпертонії, діабету, лікування депресії, дотримання дієти.