Вчені часто виключають жінок з клінічних випробувань ліків через гормональні коливання. І хоча гормони і гени впливають на здатність організму засвоювати різні речовини, жінки досі приймають препарати, які ніколи не тестували на представниць їх статі. Дослідники попереджають, що це може серйозно вплинути на ефективність антидепресантів і знеболювальних, що призначаються жінкам.

Все частіше експерти говорять про те, що болезаспокійливі і ліки від депресії впливають на чоловіків і жінок по-різному. У журналі Cell Metabolism з’явилося есе, в якому американські вчені вимагають включити жінок в клінічні випробування популярних ліків.

Ряд досліджень показав, що під час лікування депресії жінки краще реагують на селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІОЗ), тоді як чоловікам більше підходять трициклічніантидепресанти. Відмінності зафіксовані і в ефективності знеболюючих. Приміром, на чоловіків добре діє ібупрофен, тоді як жінкам простіше впоратися з болем за допомогою опіоїдних препаратів.

Нещодавно Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США змінило керівні принципи щодо дозування снодійного для жінок. Дослідження показали, що на наступний день після прийому ліків в жіночому організмі концентрація його залишається високою, що може вплинути на увагу і здатність керувати транспортним засобом.

Лікар може виписати вам рецепт, який ніколи не був спеціально протестований на жінках.

– Лікар може виписати вам рецепт, який ніколи не був спеціально протестований на жінках, – попереджає професор Дебора Клегг з Медичного центру Сідарс-Сінай (США). – Майже всі фундаментальні дослідження – незалежно від того, чи йде мова про мишей, собак або людей – проводилися переважно на чоловіках.

Професор Клегг каже, що головна причина виключення жінок з клінічних випробувань ліків – коливання естрогену і прогестерону протягом менструального циклу. Вони можуть серйозно вплинути на результати досліджень, тому вчені вважають за краще працювати з чоловіками. Але статеві гормони беруть участь у всіх біологічних процесах, впливають на чутливість до жирних кислот і здатність метаболізувати прості цукри. Враховувати потрібно і хромосомні відмінності між статями.

Зараз лабораторія Дебори Клегг вивчає вплив зміни статі на розвиток серцево-судинних захворювань, від яких жінки, як відомо, страждають рідше. Але вченим неясно, чи знижується у транссексуальних жінок ризик інфарктів та інсультів після прийому естрогенів. Результати дослідження будуть мати наслідки не тільки для транссексуалів, а й для всіх чоловіків і жінок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОБІЧНА ДІЯ ПАРАЦЕТАМОЛУ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ ПОПУЛЯРНЕ ЖАРОЗНИЖУЮЧЕ

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ІБУПРОФЕН: 4 СЕРЙОЗНИХ ПРЕТЕНЗІЇ