Кров’яний тиск стукає, отит тисне низькими частотами, а спазм загадково клацає. Ми з’ясували, про що говорять фантомні звуки.

Звідки береться шум у вухах

За статистикою, від шуму у вухах регулярно страждають мінімум 10% жителів Землі. Деякі медики вважають, що проблема поширена ще ширше, і називають її жертвами кожного п’ятого.

При цьому всі дослідники підкреслюють, що тінітус (так називаються фантомні звуки у всіх їх різноманітних проявах) не самостійний діагноз, а симптом. Він може бути викликаний декількома причинами.

Запалення або чужорідне тіло

Рідина, яка потрапила в вухо, сторонній предмет, якийсь жучок або банальна сірчана пробка — все це може викликати шум у вухах. Також його причиною можуть стати збільшені аденоїди, всілякі запалення, включаючи отит, який розвивається (який, втім, складно пропустити завдяки іншому симптому — стріляючому болю). Все це викликає постійне роздратування барабанної перетинки. Найчастіше такі проблеми супроводжуються відчутним тиском, низькочастотним гудінням у вухах.

Якщо шум супроводжується запамороченням, вам прямий шлях до лора: можливий запальний процес у внутрішньому вусі.

Спазм глотки або м’язів середнього вуха

При спазмі м’яз, прикріплений до слухової труби, різко скорочується — і ви чуєте клацання. А можливо, і не один, а кілька ритмічних. Подібні спазми — свого роду нервовий тик, що виникає всередині тіла. Як правило, він виявляється під час розмови, жування, ковтання і не дає про себе знати в інший час. Серйозною проблемою така ситуація не є. Але якщо вам неприємні клацання, з ними цілком можна поборотися.

Серцево-судинні проблеми

Високий кров’яний тиск або атеросклероз (бляшки в кровоносних судинах) нерідко «чується» як пульсуючі звуки, що повторюють серцебиття. До пульсації варто поставитися серйозно: порушення кровообігу можуть стати причиною інсульту.

Остеохондроз та інші зміни в шийному відділі хребта

Подібні проблеми нерідко призводять до порушення кровотоку. Слуховий нерв і задні відділи головного мозку реагують на нестачу кровопостачання, і ви починаєте чути щось схоже на брязкіт.

Вікові зміни слуху

Тінітус у всіх його проявах — клацаючих, пульсуючих, гудучих, співаючих — часто стає першою ознакою наближення втрати слуху у літніх людей.

Стрес

Хоч дослідники і визнають, що про вплив стресу на розвиток тінітусу знають поки що мало, проте цей фактор вважається одним з можливих провокаторів шуму у вухах.

Інші причини

Ось цілий ряд менш поширених, але від того не менш шкідливих причин гулу у вухах:

 1. Ендокринні порушення.
 2. Гормональні зміни у жінок.
 3. Залізодефіцитна анемія. Нестача заліза погіршує постачання мозку киснем з усіма витікаючими шумливими проблемами.
 4. Надмірно жорсткі дієти або незбалансований раціон, наприклад з підвищеним вмістом солі або цукру.
 5. Отосклероз — зростання кісткової тканини в середньому вусі, що супроводжується зниженням слуху і нерідко аудіоефектами.
 6. Зловживання деякими ліками, токсичними для слухового нерва. У їх числі деякі антибіотики, сечогінні, саліцилати.
 7. Пухлини та інші мозкові порушення.
Як лікувати шум у вухах

Гарна новина: більшість випадків тінітусу проходять самі собою і не вимагають спеціального лікування. Якщо ж фантомні звуки переслідують вас регулярно, не дійте на авось, а зверніться до терапевта: він допоможе або направить вас до більш вузького спеціаліста.

На прийомі медик задасть вам питання, на які необхідно відповісти максимально повно і правдиво. Зокрема, питання можуть стосуватися ліків та біодобавок, які ви приймаєте, способу життя і харчування, здоров’я ваших старших родичів (той же отосклероз нерідко є спадковим захворюванням) і так далі. З великою ймовірністю вам також доведеться пройти ряд тестів на слух і рухливість щелепи та шиї. Іноді лікар може призначити КТ або МРТ.

Швидше за все, за підсумками візиту вам будуть рекомендовані:

 1. Протизастудні препарати і маніпуляції, покликані позбавити вас від запалень і набряків в носоглотці.
 2. Промивання вуха з метою видалити сірчану пробку, надлишки води, сторонні предмети.
 3. Релаксанти — препарати, що розслаблюють мускулатуру. Вони допоможуть позбутися від клацань, викликаних м’язовими спазмами. У ряді випадків може знадобитися хірургічне втручання.
 4. Препарати, що поліпшують кровообіг у внутрішньому вусі і головному мозку. Ці «ліки від шуму» повернуть необхідний тонус судин, позбавивши вас від пульсуючих проблем.
 5. Фізіо – і психотерапія. Наприклад, непогано допомагають компактні прилади — джерела білого шуму, який блокує клацання, гудіння і пульсацію.
 6. Зміна раціону.
 7. Масажі. Ці маніпуляції, по-перше, допомагають зняти стрес, а по-друге, поліпшити кровообіг, у тому числі і в шийному відділі хребта.

Неважливо, в якому вусі дзижчить. Якщо шум повторюється, обов’язково йдіть до лікаря. Тому що недоліковане первинне захворювання може обернутися неприємними наслідками аж до втрати слуху та інсульту.

Джерело: Лайфхакер