Найзагадковішим нашим органом все ще вважають мозок. Незважаючи на тисячі досліджень і справді багато відкриттів, цей орган вимагає більш детального вивчення.

5 невирішених питань в біології

На сьогоднішній день наука про життя просунулася як ніколи далеко в розумінні того, як працює живе на різних рівнях організації. Однак, чим глибше ми копаємо, тим більше питань постає. Є кілька ключових напрямків, в яких ведеться безліч досліджень. Серед них такі глобальні сфери як еволюція, біорізноманіття, взаємодія між організмами.

Питання, які цікавлять найбільше нейробіологів

  • Ноогенез – процес формування думки. Взаємодії між нейронами (хімічні та електричні), архітектоніка різних ділянок мозку – ці дані з кожним днем поповнюються новими результатами. Але цілий ряд методологічних труднощів, в тому числі, обмежена можливість проводити експерименти над людським мозком, і різниця в деяких особливостях структури і функцій мозку тварин і людей не дають можливості чітко прописати покроково весь процес народження думки. Як і де конкретно з’являється ідея? Що таке осяяння на клітинному і тканинному рівні? Що таке творчість? Як можна описати креативність мовою хімічних і електричних взаємодій і чи можна?
  • Як працює мозок людини - ТОП 5 найбільш загадкових функцій.

  • Особливості формування свідомості – знову ж таки, дуже багато вивчено і описано, але цілісну картину розуміння феномену свідомості ще не можна назвати усталеною. В якому форматі мозок отримує інформацію про світ, чому свідомість настільки індивідуальна і як відбувається її розвиток з віком – все це вимагає глибокого вивчення на різних рівнях.
  • Нейропластичність – як наш мозок змінює сам себе протягом життя. Що відбувається з мозком у різних умовах, які внутрішні і зовнішні фактори впливають на нейропластичність? І знову ж, чому ми всі настільки різні?
  • Як працює мозок людини - ТОП 5 найбільш загадкових функцій.

  • Пам’ять і навчання – здавалося б про ці явища відомо вже дуже багато, але дослідження продовжуються, так як досі існують білі плями, які не дають можливості зрозуміти всі процеси та індивідуальні особливості.
  • Сон – сон відомо вже дуже багато, але все ж повноцінного розуміння механізмів, задіяних у формуванні сновидінь і індивідуальних відмінностей в «сонній поведінці» все ще немає.
Читайте також:  Чем отличается питьевая вода от минеральной?

На думку нейробіологів, деякі з цих проблем будуть вирішені вже в найближчі декади. Наприклад, знайдуться відсутні деталі в темах, пам’яті та сну.

Деякі, звичайно, вимагають дуже великої кількості обчислень і аналізу на різних рівнях: від молекулярного до рівня організму, і навряд чи сьогодні мають шанси на успішне рішення (пояснення явищ інтелекту і творчості, наприклад). Хороший огляд на тему, в якому крім зазначених проблем, що існують і «мета-питання»: як взагалі оцінити ступінь нашого «розуміння мозку»? як був створений мозок? тобто яким чином цей орган стає таким як він є в еволюційному плані і протягом індивідуального розвитку; якими шляхами вивчати мозок (і на яких рівнях)?

За даними PubMed, кількість опублікованих статей зі словом “brain” у назві зросла з 3000 на рік у 1960 до більш ніж 60000 у 2010.

Дуже здорово, що мозок вивчається настільки активно. У всьому світі відкриваються нові міждисциплінарні дослідження, які вкладаються великі гроші. Безумовно важко відразу відповісти на всі виникаючі питання, але бурхливий розвиток технологій, нові підходи до вивчення та доступ до великої кількості даних повинні дозволити людству наблизитися до розуміння механізмів роботи свого головного керуючого справами». А вже після цього буде мати сенс говорити про «перенесення свідомості на флешку», ефективне підвищення когнітивних здібностей і реалізації багатьох інших мрій футуристів.

Читайте також:  Чому болить спина та що з цим робити?

Джерело: Likar.info