Коригують зір, змінюють колір очей, не обмежують огляд, не заважають займатися спортом. Контактні лінзи люди вибирають з різних причин, але часто порушують правила їх використання. З лікарем-офтальмологом Валідой Залієвою розповімо, які помилки ви, швидше за все, здійснюєте при носінні лінз.

Помилка № 1. Ви спите в лінзах

«Ніколи!» — подумаєте ви. Впевнені? Жодного разу не задрімали в лінзах з книгою, не поснули по дорозі на роботу в метро, не ризикнули поспати всього одну ніч у лінзах, коли виявилися не вдома і забули контейнер? Якщо ні, ви наш герой. Якщо так — знайте: ви піддаєте свої очі серйозному ризику інфікування.

— Рогівка нашого ока отримує кисень виключно з повітря. При використанні лінз кількість кисню, який надходить скорочується, а якщо очі закриті, то стає ще менше. Нестача кисню може спровокувати гіпоксію рогівки ока, яка може призвести до набряку і виникнення ерозії. Це підвищує ризик проникнення бактерій, а значить і виникнення інфекційних захворювань. Фахівці настійно рекомендують знімати лінзи перед сном, навіть якщо ви прилягли ненадовго. Якщо ви знаєте, що можете заснути з контактними лінзами (наприклад в довгій дорозі), краще в цей день скористатися окулярами. Інший варіант: лінзи-одноденки продаються у всіх аптеках і супермаркетах, тому перед ночівлею поза домом можна купити потрібні лінзи і надіти їх вранці наступного дня.

Помилка № 2. Ви не знімаєте лінзи перед прийомом душу або купанням

Холодний душ

Навіть якщо ви максимально обережними, це не означає, що вода не потрапить вам на очі. В морі або басейні слизової і без лінз дістається: хлор і морська сіль сушать її і викликають сильне подразнення, з’являється печіння. Якщо подразники потраплять на лінзи, страждання збільшаться, адже око не зможе самоочищатися. Приблизно та ж ситуація виникає при контакті з водою з-під крана.

— У воді, якою б чистою вона не була, все одно присутні різні мікроорганізми, здатні розвинути інфікування. Попадання мила або шампуню в очі негативно позначається на лінзах і призводить до їх пошкодження.

Помилка № 3. Ви не чистите лінзи і контейнер належним чином

Контактні лінзи

Запам’ятайте важливе правило: перш ніж доторкнутися до лінзи (навіть якщо вам просто потрібно її виправити), необхідно вимити руки. Ретельно, з милом не менше 20 секунд, а після витерти їх паперовим або безворсовим рушником. Тільки після цього ви можете знімати лінзи та очищати їх. Поклавши на долоню, огляньте лінзу: чи немає на ній смітинок або пошкоджень. Після цього нанесіть кілька крапель дезинфікуючого розчину на обидві сторони лінзи. Помістіть її в потрібне відділення контейнера, наповненим свіжим розчином. Те ж саме виконайте з другою лінзою. І так, перед тим як за неї братися, руки краще знову вимити.

— Необхідно пам’ятати і про правильне очищення контейнера: після того, як ви наділи лінзи, рідина з контейнера слід вилити і промити його свіжою порцією розчину. Промивати потрібно не тільки відділення для лінз, але і весь контейнер цілком. Після цього його необхідно залишити сушитися до наступного промивання лінз. Міняти контейнер рекомендується не рідше одного разу на місяць.

Помилка № 4. Використовуєте лінзи довше, ніж наказує виробник

Контактні лінзи

Найчастіше лінзи розраховані на добу, тиждень або 30 днів. І цю рекомендацію варто сприймати буквально. Якщо, звичайно, лінзи не пошкоджені і не доставляють вам дискомфорту. Деякі виробники випускають програми, які нагадують, в який день і навіть годину вам потрібно викинути старі лінзи і взяти нові.

— У процесі використання лінз на них накопичуються білкові відкладення — чудове середовище для поширення бактерій і розвитку інфекційних захворювань. Ще на них налипає бруд і пил, які з часом можуть проникати глибоко в пори лінз, руйнуючи їх і роблячи нерівними. Це може негативно позначитися на корекції зору.

Помилка № 5. Ви користуєтеся зволожуючими краплями для очей без консультації з лікарем

Очні каплі

У тих, хто носить лінзи, періодична сухість очей не рідкість. Ключове слово — періодична. Таке буває, якщо під лінзу потрапила порошинка або лінзи трохи пошкоджені. Їх слід одразу ж замінити. Якщо ж сухість очей триває і навіть зволожувачі повітря не допомагають, зверніться до лікаря, щоб з’ясувати причину, а не боротися з симптомами.

— Сухість очей може бути наслідком того, що певний тип лінз вам не підходить. Часто сухість ока — це вроджене або набуте явище, наслідок цукрового діабету або збій гормонального фону. Якщо зі здоров’ям усе в порядку і лінзи не потребують заміни, фахівець може порадити вам використовувати краплі-сльозозімінителі — вони зволожують очі і позбавляють від неприємних відчуттів.

Помилка № 6. Ви не відвідуєте лікаря-оптометриста

Офтальмолог

Гострота зору залежить від багатьох факторів, і її зміни можна не помітити. При цьому недостатня (або надлишкова) корекція може сильно нашкодити очам. Тому один раз підібрати лінзи мало, потрібно перевіряти зір у салонах оптики раз на рік або при перших ознаках погіршення зору.

Джерело: The challenger