Сонце являє серйозну загрозу для наших очей. Тому їх слід оберігати від дії ультрафіолетових променів. У даній статті ми розповімо про хвороби, які можуть чекати вас, якщо ви не будете дотримуватися рекомендації по збереженню здоров’я зору.

Синдром сухого ока

Серед симптомів, які вкрай неприємні, — печіння і біль в очах, відчуття, що там є чужорідне тіло, подразнення очей, сльозотеча, утруднення при носінні контактних лінз. Це поступово провокує погіршення зору.

Є безліч причин, через які утворюється симптом сухого ока. Однією з найпоширеніших є уповільнення утворення сльози слізними залозами. Як правило, це трапляється при старінні, у жінок в період менопаузи. Але нерідкі випадки, коли синдром сухого ока виникає через вплив навколишнього середовища, зокрема, сонячного світла.

Як правило, симптоми стають відчутнішими з кожною годиною і наростають у міру закінчення дня. Причина такого синдрому в тому, що слізна рідина перестає накопичуватися і провокує болі. Якщо не вживати заходів, то можуть виникнути серйозні ускладнення.

Для позбавлення від захворювання потрібно усунути причину висихання, уникати приміщень з високою температурою, впливу вітру і сонця, потрібно носити сонцезахисні окуляри на вулиці. Також використовуються очні краплі, які може призначити тільки офтальмолог.

Снігова сліпота

Це захворювання має наукову назву «офтальмія». Снігова сліпота виникає внаслідок опіку кон’юнктиви і рогівки ока ультрафіолетовими променями сонця, відбитими від снігових кристалів. Досить часто це виникає у весняний час, коли сніг починає танути, а відбита здатність снігового покриву збільшується. Довгий час дії ультрафіолетових променів на сітківку очей призводять до сніжної сліпоти. Симптоми: різкий біль в очах, сльозотеча, світлобоязнь. Це може перерости в короткочасну повну втрату зору.

Щоб уникнути цього захворювання, необхідно носити сонцезахисні окуляри, які пропускають 5-10 відсотків світла і поглинають ультрафіолет. У окулярів повинні бути великі лінзи, щоб вони могли захистити від будь-якого випадкового попадання світла.

Птеригіум

Тривалий вплив ультрафіолету провокує птеригіум. З боку видно конуса наростання (трикутника) непрозорої кон’юнктиви на прозору рогівку. Зір поступово погіршується, а коли кон’юнктива повністю закриває зіницю, настає сліпота. Вчені стверджують, що схильність до захворювання залежить від місця проживання людини, а також від його професійної діяльності. При цьому чоловіки схильні до ризику зіткнутися з птеригіумом набагато сильніше.

У числі причин утворення птеригіума — перебування на відкритому повітрі понад п’ять годин на день. До цього також призводять постійна сухість очей і хронічних кон’юнктивіт. Дуже часто хвороба протікає без симптомів. Але в цілому пацієнти скаржаться на косметичний дефект, сухість очей, зниження гостроти зору. Лікування може бути тільки хірургічним.

Катаракта

При катаракті виникає помутніння кришталика, це патологічні стан. При цьому захворюванні перед очима постають немов літаючі мушки, двоїння або фарбування предметів у жовтий колір. При повному помутнінні розвивається сліпота, але може спостерігатися різний ступінь розладу зору. За статистикою, в 2010 році кількість людей, які частково втратили зір, становить 35,1 мільйона, а повністю осліплих — 20,8 мільйона.

Найбільш частими симптомами є зниження гостроти зору. При розвитку катаракти на периферії кришталика, у пацієнта може взагалі не бути змін в зорі. Подібний стан виявляють в основному зовсім випадково на плановому огляді у офтальмолога. Також серед симптомів можуть бути: зміна кольору зіниці (він стає білястим, жовтуватим або сіруватим), погіршення кольоросприйняття, непереносимість яскравого світла і зменшення зору в темний час доби, поява відблисків, ореоли, плям, штрихів, а також швидка стомлюваність очей. Саме жахливо, що запобігти це захворювання неможливо. Однак відстрочити його настання все-таки можна. Для цього необхідно захищати очі від сонячного світла, не курити і не пити алкоголь, дотримуватися збалансованої дієти.

Кератит

При кератиті виникає больовий синдром, який може бути різної вираженості — від помірного до сильного болі. Також у пацієнта помічають почервоніння склер, порушення блиску поверхні рогівки, рогівковий синдром (світлобоязнь), блефароспазм (спастичне змикання повік) і сльозотеча. Крім того, спостерігаються помутніння рогівки, а іноді зниження чутливість. Найбільш часто кератиту сприяють наявність стороннього тіла з рогівки або кон’юнктиви, синдром сухого ока, вплив сильного джерела світла, у тому числі сонячні промені, віруси, бактерії і грибки, а також неправильне носіння контактних лінз.

Кератокон’юнктивіт

Важкі опіки можуть спровокувати не тільки асептичне запалення не тільки кон’юнктиви, що покриває зсередини верхню і нижню повіку, але і рогівки. В такому випадку мова йде про кератокон’юнктивіт. При цій хворобі виникають дрібні бульбашки і виразки, які супроводжуються болем і погіршенням загального стану.

Щоб захистити себе від цих страшних захворювань, варто застосовувати деякі заходи. В першу чергу на сонці потрібні якісні окуляри. Тому не забувайте про них не тільки в літні дні, але навіть у зимовий час, коли сонце не менш небезпечно для здоров’я очей.

Крім того, ви можете зберегти свій зір, дотримуватися простих правил. Необхідно кинути шкідливі звички, такі як куріння і зловживання алкогольних напоїв), варто частіше гуляти, але завжди носити сонцезахисні окуляри, дотримуватися правильного харчування, включаючи в раціон чорницю, зелень, більше ягід, фруктів і овочів. Також не забувайте вести активний спосіб життя.