Назва захворювання «катаракта» з грецької перекладається як «водоспад» або «бризки водоспаду». Дійсно, людина з такою патологією бачить все як ніби через потоки води, поліетилен або тьмяне скло. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, цією недугою страждає 7% населення землі і майже в половині всіх випадків людина залишається сліпим. Катаракта породила про себе чимало чуток і домислів, які ми беремося розвінчати.

Катаракта — це утворена на оці плівка

Такий стереотип сформувався через ознаки, які викликаються, коли людина починає бачити навколишні предмети нечітко, розмито, як ніби через каламутну перешкоду. Але нічого такого чужорідного на її зіниці немає, а розмито вона бачить все через помутніння кришталика. При цьому дуже багато залежить від того, в якому місці розвивається патологічний процес. Якщо катаракта формується десь на периферії, далеко від центру ока, то ніяких неполадок із зором у людини не виникає, а діагноз їй можуть поставити абсолютно випадково під час диспансеризації. Інша справа, якщо недуга прогресує в ядрі кришталика. Тоді хворий може помічати посилення короткозорості і погіршення далекозорості.

Катаракта — хвороба літніх

Дійсно, в 90% випадків хвороба діагностують у літніх осіб, але це зовсім не означає, що вона не може розвинутися у молодому віці. Є чимало зовнішніх факторів, які можуть призвести до помутніння кришталика — травми, погіршення екології, робота на шкідливому виробництві, тривалий вплив ультрафіолету. До внутрішніх причин відносять деякі захворювання — цукровий діабет, авітаміноз, а також супутній прийом лікарських засобів. Розрізняють і вроджену катаракту, що проявляє себе косоокістю, побілінням зіниці, зниженням зору.

Читайте також:  Люди з гіпертонією стають схильні до діабету
Можна попередити розвиток захворювання

Все, що може зробити людина для попередження розвитку хвороби — це вести здоровий спосіб життя, правильно і збалансовано харчуватися, вживаючи в достатніх кількостях продукти, багаті вітаміном А, який відіграє величезну роль у механізмі зору. Якщо недуга буде спровокована порушенням речовинного обміну або будь-якою травмою, то є шанс уповільнити її розвиток за допомогою адекватної терапії. Попередити розвиток вікової катаракти, особливо якщо до неї є спадкова схильність, не можна. Тут показана тільки операція. А ось робота за комп’ютером та інші види діяльності, пов’язані з напругою очей, всупереч розхожій думці, не впливають на ймовірність помутніння світлозаломлювального апарату ока.

Патологія кришталика погіршує зір у похмуру погоду і сутінки

Якраз навпаки. Помутніння кришталика у всіх випадках змінює здатність переносити яскраве світло. Людина може скаржитися на підвищену, так і знижену світлочутливість. Але якщо патологія зачіпає центральну зону кришталика, то виникає непереносимість яскравого світла, а зір під час дощу чи з приходом темряви стає краще. Така особливість найбільш характерна для задньо-капсулярної катаракти. Як би там не було, будь-які проблеми із зором повинні стати приводом для звернення за консультацією до фахівця.

Читайте також:  Чи можна заразитися лупою
Існують консервативні методи лікування катаракти

Лікування катаракти сьогодні здійснюється тільки хірургічним шляхом. При цьому помутнілий кришталик видаляють і замінюють його штучною лінзою. Найбільш популярний і менш травматичний спосіб руйнування катаракти пов’язаний з застосуванням ультразвуку. Випромінюючий його прилад перетворює патологічно змінені маси кришталика в рідину і виводить назовні. Потім хворому імплантують в око лінзу і вже через нетривалий час він може відправлятися додому, причому ніяких особливих обмежень, що стосуються будь-яких навантажень, у тому числі і зорових, на нього не накладають.

Що стосується консервативних способів лікування катаракти, то всі існуючі на сьогоднішній день краплі в кращому випадку можуть трохи сповільнити перебіг недуги. Основною діючою речовиною таких препаратів є ланостерол, здатний розчиняти скупчення білка у кришталику, але незаперечних доказів результативності такої терапії немає.

Видалення катаракти показано тільки при її повному дозріванні

Можливо, ще пару десятків років тому у лікарів не було такого обладнання, яке дозволило б подарувати хворому здатність нормально бачити ще на початковій стадії хвороби. Сучасні високоточні технології позбавлені цього недоліку. Сьогодні з допомогою вже згаданого мікрохірургічного методу лікування патології ультразвуком можливо вирішити проблему і видалити катаракту ще в зародковому стані, не чекаючи повної втрати зору. Метод факоемульсифікації не має обмежень за віком і може застосовуватися як до немовлят, так і особам пенсійного віку.

Читайте також:  Лікар назвала 4 продукти, які знижують тиск без ліків

Більше того, сьогодні пацієнтам не рекомендують відкладати лікування катаракти на довгий термін. Чим більше часу проходить від дня постановки діагнозу, тим більше ризик погіршення результату операції. Вся справа в тому, що з часом структура світлозаломлювального апарату ока стає більш щільною, що ускладнює роботу хірургів і підвищує її травматичність.

Видалення катаракти лазером краще ультразвуку

В даний час факоемульсифікації є «золотим» стандартом хірургії такої патології. В останні роки для видалення порушених хворобою зон кришталика все частіше застосовують фемтосекундні лазери — більш ефективні та передбачувані в плані отримання позитивного результату. Однак, така технологія залишається досить дорогою і доступною обмеженій кількості пацієнтів.

Після операції все одно доведеться носити окуляри

Високотехнологічне обладнання, яке використовується для операції дозволяє не тільки помутнілий кришталик видалити, але і відновити зір, скорегувати рогівковий астигматизм і позбавити пацієнта від необхідності носити окуляри. Однак, деякі хворі можуть потребувати додаткового виправлення зору, що визначається типом встановленого штучного кришталика і супутніми офтальмологічними проблемами. Якщо непрозорий кришталик віддаляється без заміни, то найчастіше пацієнт змушений і далі користуватися окулярами. У будь-якому випадку прогнози може ставити тільки лікар на підставі обстеження пацієнта.

Джерело: medaboutme