Найбільшу роль в наборі ваги відіграють особливості повсякденного раціону. Але і інші чинники, такі як стрес і недолік сну, можуть сприяти тому, що ваги при зважуванні починають показувати нову, більш високу цифру.

Збільшення ваги може бути дуже неприємним явищем, особливо якщо ви не знаєте, що його викликає. Експерти виділяють ряд причин, які ховаються за повнотою у більшості людей.

Ви їсте багато продуктів з високим ступенем обробки. Ми всі вживаємо оброблені продукти, однак деякі з них (наприклад, крупи, заморожені фрукти і овочі, натуральні йогурти), обробляються мінімально. До продуктів з високим ступенем обробки відносяться готові сніданки і обіди, що вимагають лише розігріву в мікрохвильовій печі, фастфуд, готові кондитерські вироби. Продукти з високим ступенем обробки, як правило, містять багато калорій, але при цьому позбавлені необхідних поживних речовин, таких як білок і клітковина, які допомагають відчувати себе ситим.

Дослідження, що проводилося в цьому році в Канаді, показало: люди, які регулярно їдять продукти з високим ступенем обробки, страждають ожирінням на 32% частіше за тих, хто їсть їх по мінімуму.

Ви не їсте достатньо цілісних продуктів. Цей пункт тісно пов’язаний з попереднім. Люди, в раціоні яких багато оброблених продуктів і напівфабрикатної їжі, їдять мало свіжих продуктів – фруктів, овочів, круп, бобових, горіхів, яєць.

Ви їсте занадто багато цукру. Багато досліджень пов’язують споживання цукру не тільки з надбавкою у вазі, але і з підвищеним ризиком хронічних захворювань, включаючи діабет 2 типу та серцеві хвороби. Проблемою в першу чергу є споживання підсолоджених напоїв – від коли до соків. Крім того, цукор міститься майже у всіх продуктах промислового виробництва, навіть в м’ясних.

У вас сидячий спосіб життя. Малорухливість є поширеним фактором збільшення ваги і хронічних захворювань. Робота за столом, перегляд телевізора, водіння автомобіля, використання комп’ютера або телефону – все це сидячі заняття. Дослідження показують, що найбільше часу люди сидять у зв’язку з роботою і в зв’язку з переглядом телевізора. Вчені радять дивитися телевізор одночасно з яким-небудь видом фізичної активності і також частіше вставати і розминатися в офісі.

  • У вас не діагностована медична проблема. Певні порушення також можуть відігравати свою роль у збільшенні ваги.
  • Гіпотиреоз. Цей стан впливає на щитовидну залозу і може викликати збільшення ваги або труднощі з втратою ваги.
  • Депресія. Цей загальний психічний стан пов’язаний зі збільшенням ваги і ожирінням.
  • Синдром полікістозних яєчників. Для нього характерний гормональний дисбаланс, який може викликати збільшення ваги і ускладнювати його скидання.
  • Інші стани, такі як діабет і синдром Кушинга, також пов’язані з набором ваги, тому важливо правильно поставити діагноз у лікаря.

Крім того, зі збільшенням ваги може бути пов’язаний прийом ліків, включаючи антидепресанти і антипсихотичні препарати.

Ви не висипаєтеся. Сон має велике значення для загального здоров’я і маси тіла. Наприклад, встановлено, що жінки, які сплять менше 6 годин в день, демонструють найвищий індекс маси тіла (ІМТ) та найвищий рівень висфатіну (білка, секретованого жировими клітинами) порівняно з жінками, які сплять 6 або більше годин в день.
Деякі дані пов’язують 7 або більше годин сну на добу з ймовірністю зниження ваги на 33% в порівнянні зі сном менше 7 годин.

Ви постійно напружені. Хронічний стрес є найпоширенішою проблемою, яка впливає на вагу. Високий рівень гормону стресу кортизолу посилює відчуття голоду і потребу в дуже смачній, калорійній їжі, яка може викликати збільшення ваги.

Ви споживаєте занадто багато калорій. Якщо за день ви споживаєте більше калорій, ніж спалюєте, струнким ви ніколи не будете. Як перестати з’їдати зайві калорії? Вживати їжу тільки певну кількість разів (можна строго по годинах), харчуватися усвідомлено, вводити в раціон більше клітковини, білка і рослинної їжі, відмовитися від вживання солодких напоїв, а також перекусів в моменти дозвілля (наприклад, за переглядом телевізора).

Джерело: МедікФорум