Мигдалини – важлива і необхідна складова імунної системи. Вони першими зустрічають і дають відсіч мікробам , що потрапляють в організм із зовнішнього середовища.

Мигдалини являють собою скупчення лімфоїдної тканини овальної форми , які розташовані на кордоні ротової порожнини і глотки у слизовій оболонці. Завдання цих утворень надзвичайно важливі: мигдалини є першим «фільтром » для мікробів і вірусів , що проникають з повітря і їжі. Крім того , вони виконують кровотворну функцію і беруть участь у виробленні імунітету.

Класифікація мигдалин

Мигдалини діляться на парні і непарні .

До парних миндалин відносяться:

  • піднебінні , також звані першою та другою миндалинами і гландами . Вони розташовані в поглибленні між м’яким небом і язиком.
  • трубні (п’ята і шоста мигдалини) . Розташовуються в області глоткового отвору слухової труби.

До непарних миндалин відносяться:

  • глоткова (інші назви : носоглоткова , третя мигдалина , мигдалина Лушки ) . Знаходиться в області склепіння задній частині стінки глотки.
  • язична (четверта мигдалина) . Розташована під поверхнею задньої частини язика .

Мигдалини входять до складу глоткового лімфаденоїдного кільця , яке є частиною лімфатичної системи і відноситься до центральних органів імунітету.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
Особливості будови мигдалин

Мигдалини мають пористу структуру. Піднебінні мигдалини відрізняються від інших тим , що вони пронизані лакунами ( заглибленнями ) . По суті , лакуни являють собою пастки для мікробів і вірусів і є місцем , де імунна система « знайомиться » з патогенними мікроорганізмами. У кожній з мигдалин знаходиться 10-20 лакун .

При хронічному тонзиліті всередині лакун знаходяться патологічні мікроорганізми , які за певних факторах призводять до загострення захворювання.

По всій глибині і на поверхні мигдалин розташовуються фолікули. У здоровому стані лакуни і фолікули виробляють макрофаги , лімфоцити і плазмоцити в необхідній кількості. Ці клітини беруть участь у боротьбі з інфекціями , а при ангінах вони і чужорідні мікроорганізми є компонентами гною , що знаходиться в фолікулах і лакунах .

Глоткова мигдалина складається з декількох поперечно розташованих складок слизової оболонки , які покриті війчастим епітелієм.

Язикова мигдалина розділена на дві половини серединною борозною і перегородкою . Її поверхня горбиста , вона покрита багатошаровим плоским епітелієм і має неглибокі поглиблення , на дні яких відкриті протоки слинних залоз.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Розмір трубних мигдалин значно менший за інших. Вони складаються з дифузійної лімфоїдної тканини і невеликої кількості лімфоїдних вузликів. Трубні мигдалики захищають органи слуху і рівноваги від чужорідних речовин.

Зовні мигдалини покриті слизовою оболонкою , яка є капсулою мигдалини. Ззаду вони вистелені шаром клітковини (приминдаликова клітковина) . Якщо при ускладненні ангіни гній з фолікулів або лакун потрапляє в капсулу і приминдаликову клітковину , то утворюється перитонзилярний абсцес.

Мигдалини добре забезпечені нервами. Ось чому їх запалення супроводжується хворобливими відчуттями. Мигдалини забезпечуються кров’ю з гілок зовнішньої сонної артерії , тому гнійні ускладнення ангіни загрожують проривом абсцесів в кров’яне русло і розвитком сепсису , синдрому Лем’єра , стрептококового менінгіту.

Функції мигдалин

Як згадувалося вище , мигдалини є частиною імунної системи. Розглянемо функції мигдаликів докладніше:

  • бар’єрна функція . Мигдалини знищують мікроорганізми , які потрапляють в ротову порожнину з повітрям , їжею або вже знаходяться в організмі (карієс , гінгівіт , парадонтит , хронічний тонзиліт) . Роль зброї виконують клітини макрофаги , які виробляються в фолікулах мигдалин.
  • імуногенна функція . У фолікулах мигдалин дозрівають білі кров’яні тільця – Т-і В- лімфоцити. Ці клітини імунної системи виконують головну роль в імунній захисту організму. Лімфоцити виробляють різні імуноглобуліни (антитіла) , які відповідають за специфічну імунну відповідь організму.
Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

З патологічними процесами в мигдалинах пов’язаний розвиток гіпертрофії піднебінних мигдаликів , хронічного тонзиліту , хропіння , ангін , паратонзиліту , гіпертрофії носоглоткової мигдалини.

Гнійні процеси в мигдалинах , порушення їх функцій , втрата піднебінних мигдалин в результаті тонзилоектомії знижують імунний захист організму. Щоб цього не сталося , важливо стежити за здоров’ям своїх мигдалин. Обстеження мигдалин проводять лікарі імунолог і ЛОР .

Є медичні показання , за якими рекомендується видаляти мигдалини (занадто часті ангіни , утруднене дихання через сильно збільшені мигдалики , ускладнення з боку внутрішніх органів та ін) . Таке рішення вимагає ретельної оцінки всіх «за» і « проти». Операція може бути призначена , якщо можливі консервативні методи лікування виявилися неефективні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЛІКУВАТИ БІЛЬ У ГОРЛІ
ЛІКИ ВІД БОЛЮ В ГОРЛІ