Всім відомо, що лікаря соромитися не потрібно. Проте багато людей відчувають незручність в обговоренні певних питань. Ми підготували відповіді на деякі «сороміцькі» питання.

1. Чому болять соски

Це питання хвилює багатьох жінок, однак не всі здогадуються, до якого саме лікаря потрібно звертатися.
У більшості випадків причина болю досить нешкідлива: це циклічні коливання гормонів протягом менструального циклу. За кілька днів до початку менструації в крові збільшується вміст прогестерону і пролактину, що викликає затримку рідини в організмі, набухання грудей, напругу та біль у них.

Нервові закінчення в грудях стискаються, що і викликає біль у сосках. З початком місячних рівень гормонів знижується, і біль минає.

Іноді біль у сосках і грудей може бути ранньою ознакою вагітності.

Іноді біль у сосках може бути пов’язаний з прийомом гормональних контрацептивів. У такому випадку слід звернутися до гінеколога і, можливо, змінити препарат.

Але можливі й патологічні причини болю в сосках: запальні процеси, новоутворення у молочній залозі або ендокринні порушення. Кваліфіковано розібратися зможе тільки лікар – мамолог або ендокринолог.

2. Чи можна займатися сексом під час менструації

Насправді гінекологи не рекомендують займатися сексом в такі дні, оскільки це підвищує ризик кровотечі, а також занесення інфекцій в порожнину матки.

Справа в тому, що під час менструації шийка матки розм’якшується і злегка відкривається, через що інфекції з піхви набагато простіше проникають в матку і викликають запалення.

Особливо великий ризик для жінок, які страждають хронічними запальними захворюваннями органів малого таза.
Однак прямої заборони на заняття сексом під час менструації лікарі не накладають.

3. Чому свербить анус

Причин цієї незручної проблеми може бути декілька. Одна з них – геморой або анальні тріщини. Також свербіж можуть викликати грибки (та ж молочниця) і бактерії, алергічні та шкірні захворювання, а також деякі системні захворювання, такі як діабет, панкреатит і захворювання печінки.

Причиною анального свербежу можуть бути і гельмінти. Однак займатися самолікуванням не варто. У будь-якому випадку варто почати з відвідин проктолога, який допоможе знайти джерело проблеми.

4. Чому постійно хочеться в туалет

Якщо позиви до сечовипускання стали занадто частими (більше 10 разів на добу), причин може бути кілька. Найпоширеніша з них – цистит. Як правило, він супроводжується болями і різзю, але іноді може бути і безсимптомним. Варто здати загальний аналіз сечі на предмет виявлення інфекції.

Часті позиви можуть бути одним з ранніх ознак цукрового діабету. Якщо у вас спостерігається кілька ознак з цього списку, зверніться до ендокринолога і пройдіть тести на діабет.

Іншою причиною проблеми може бути гіперактивний сечовий міхур. Для діагностики і пошуку причин цього стану потрібно звернутися до уролога.

5. Чому пахне волосся

З цією неприємною проблемою стикаються багато, причому іноді запах аж ніяк не пов’язаний з гігієною. Синдром погано пахнучого волосся доставляє жертві сильний дискомфорт: як часто не мий голову, запах з’являється буквально через кілька годин.
На жаль, часто причина цього явища залишається не цілком зрозуміла. У першу чергу, варто відвідати дерматолога, щоб виключити такі захворювання, як себорейний дерматит і грибок шкіри голови.

Іноді причиною можуть бути гормональні порушення, в тому числі викликані стресом (гіперпродукція андрогенів).

6. Чому з’являються прищі на сідницях

Важко поскаржитися дерматологу на таку делікатну проблему. Як правило, причина появи висипань на сідницях – погана вентиляція, адже ця область дуже рідко «гуляє», і погана циркуляція крові, адже на попі ми зазвичай сидимо.
Намагайтеся спати без нижньої білизни і не носити синтетику. Уникайте занадто тісного одягу і періодично влаштовуйте розминку.
Якщо ж прищі гнійні, то потрібно все-таки звернутися до фахівця – можливо, винна грибкова або бактеріальна інфекція.

7. Через що виростають папіломи в паху

Будь-які папіломи викликаються папіломавірусом людини (ВПЛ), однак вони можуть бути різними.

Загостреними кондиломами заражаються в основному при статевому контакті, хоча зараження може відбуватися і в побуті, при використанні загальних предметів побуту.

Ці папіломи зазвичай розташовуються на статевих органах – лобку, статевих губах, на крайній плоті статевого члена, в промежині і навколо ануса. Іноді вони можуть з’являтися в піхві, на шийці матки і яєчках.

Інший вид папілом – ниткоподібні папіломи – з сексуальним контактом не пов’язаний. Вони найчастіше з’являються у жінок в період менопаузи і після неї, а іноді у чоловіків старшого віку і у молодих жінок, які мають збої в роботі яєчників.

Ниткоподібні папіломи на статевих органах не виникають.
Обидва види папілом видаляються хірургічно (використовуються різні методи), часто призначається імунокоригуюча терапія, хоча сам ВПЛ видалити з організму неможливо.

8. Чому з’являється кров у калі

Проблеми з кишечником викликають збентеження у багатьох пацієнтів, особливо такий симптом, як поява крові в калі або на туалетному папері. Потрібно знати, що червона кров говорить про проблеми в нижньому відділі кишечника, зазвичай це анальні тріщини і геморой, а темна – про кровотечу у верхніх відділах. У будь-якому випадку такий симптом вимагає звернення до проктолога, а іноді проходження колоноскопії.

Колоноскопія – процедура малоприємна, в державних медустановах її роблять без наркозу, в комерційних клініках за бажанням пацієнта вона може проводитися під легким наркозом – це позбавляє і від неприємних відчуттів, і від збентеження.
Перед проведенням процедури необхідно дуже ретельно очистити кишечник за допомогою клізм або спеціальних препаратів (як це робити, підкаже лікар). Колоноскопія незамінна в діагностиці серйозних захворювань кишечника.

9. Чому розбризкується сеча

Це питання бентежить багатьох жінок. Якщо таке відбувалося з вами завжди, то причина криється в анатомічних особливостях – наприклад, одна статева губа може бути більшою за іншу або сечівник роздвоєний, і турбуватися тут немає про що. А от якщо симптом з’явився раптово, потрібно відвідати уролога – можливо, в уретрі виріс поліп.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОМИЛКИ, ЯКІ ВЕДУТЬ ДО ГЕМОРОЮ

6 ДОРОСЛИХ МІФІВ ПРО ПРИЩІ

КРОВ В КАЛІ