Найкраще гепатит В переноситься в гострій формі. При хронічному гепатиті В потрібне тривале лікування, яке не завжди виявляється ефективним.

По суті

Гепатит В – це інфекційне захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту В (HBV). Цей вірус має досить високу стійкість у зовнішньому середовищі і високу інфекційність. На піку захворювання в одній краплі крові хворого може міститися до трильйона вірусних частинок!

Вірусом гепатиту В можна заразитися де завгодно, а більше 75% населення планети живе в регіонах з високим рівнем захворюваності. Щороку реєструється понад 4 мільйонів хворих з гострим гепатитом. Від наслідків хронічної форми захворювання щорічно гине до 1 мільйона чоловік. Правда, потрібно відзначити той факт, що за останні роки захворюваність поступово знижується, що в першу чергу пов’язано з проведенням широкомасштабних вакцинацій.

Як можна заразитися?

Основний шлях зараження вірусом – гематогенний (через кров). Заразитися можна від хворого на гострий або хронічний гепатит В. Також вірус міститься в спермі, тому можлива передача і при статевому контакті. Також при пологах вірус може передатися від матері дитині.

Вірус гепатиту В потрапляє в кров через пошкоджені ділянки шкіри і слизових оболонок. Далі з потоком крові вірусні частинки потрапляють в печінку, де починають активно розмножуватися.

Вірусом гепатиту В найчастіше заражаються в місцях вживання ін’єкційних наркотиків, а також в салонах, де роблять пірсинг і татуаж. На жаль, існує ймовірність зараження і в медичних установах, особливо в інфекційних відділеннях, стоматологічних кабінетах і під час переливання крові.

Найбільше це захворювання поширене в країнах Південно-Східної Азії, Африки, Південної Америки та країнах Близького і Середнього Сходу. Найменше гепатитом В хворіють в Північній Америці (США, Канада) і країнах Західної Європи.

Симптоми

ПечінкаУ більшості випадків зараження гепатитом В призводить до розвитку гострої форми захворювання, яка при нормальному стані імунної системи в 90% випадках завершується повним одужанням. При зниженому імунному статусі гепатит В може набувати хронічного уповільненого характеру.

Зазвичай, гостра форма гепатиту В починається з підвищеної температури, ломоти в тілі, сильного головного болю і загального нездужання. Таку симптоматику легко прийняти за прояв гострого респіраторного захворювання. Однак через кілька днів картина змінюється. У хворого знижується апетит, виникають болі в правому підребер’ї, з’являється жовтяниця. Сеча набуває темного забарвлення, кал стає дуже світлим, при цьому хворого може турбувати нудота і блювота.

При хронічному гепатиті відзначається збільшення печінки. У правому підребер’ї відчувається біль або відчуття тяжкості, рідко відзначається жовтяниця. Хворі на хронічний гепатит В скаржаться на поганий апетит, нестійкі випорожнення, зниження працездатності і загальну слабкість. Поступово розвивається цироз: клітини печінки відмирають, а на їх місці утворюється сполучна тканина.

Лікування

Гостра форма гепатиту В, як правило, потребує дотримання спеціальної дієти, виведенні з організму токсинів, а також відновлення тканин печінки.

Гепатитом В можна заразитися при використанні загальної зубної щітки

При хронічному гепатиті В застосовуються противірусні препарати з групи альфа-інтерферонів, які суттєво уповільнюють розмноження вірусних частинок в печінці. Тривалість лікування хронічної форми захворювання може тривати від 6 місяців і до кількох років. Також під час лікування використовуються гепатопротектори – препарати, що захищають клітини печінки і підтримують їх функції. На жаль, домогтися повного лікування можливо лише в 10-15% випадків.

На сьогоднішній день захиститися від гепатиту В можна за допомогою вакцини. Вакцинацію проводять як дорослим, так і дітям, а також особам, що входять до групи ризику: медичні працівники, члени сім’ї хворого на гепатит В, особам, які працюють з кров’ю і іншим.

У 95% випадків гострий гепатит В закінчується повним одужанням і не переходить у хронічну стадію

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГЕПАТИТ А

ГЕПАТИТ С