Без швидкого лікарського втручання анафілактичний шок може закінчитися летальним результатом.

Про проблему

Анафілактичний шок – важка форма алергічної реакції, здатна привести до летального результату. Дане патологічне явище відноситься до алергічних реакцій негайного типу, які обумовлюють викид в кровоносне русло величезної кількості біологічних медіаторів, зокрема, гістаміну, серотоніну і брадикініну. Чому деякі алергічні реакції стають причиною шокового стану, при яких запускається такий каскад біохімічних реакцій, до цих пір невідомо. Підвищена концентрація згаданих вище речовин призводить до збільшення проникності кровоносних судин, різкого зниження артеріального тиску, спазму м’язів і порушення циркуляції крові. Через різке зниження тиску, кров починає накопичуватися в периферичних областях кровотоку, при цьому внутрішні органи і мозок відчувають гостру нестачу кисню, що з часом може закінчитися втратою свідомості.

На жаль, кількість випадків з анафілактичним шоком щороку зростає. Якщо в 80-х роках патологічний стан реєструвався у 20 осіб з 100 тисяч, то до кінця 90-х років цей показник підвищився до 50 осіб на 100 тисяч. Таке стрімке збільшення медики пояснюють почастішанням випадків харчової і лікарської алергії.

Причини анафілактичного шоку

Часто анафілактичний шок розвивається у відповідь на укуси змій або комах. Проте останнім часом все частіше стали реєструвати випадки анафілаксії, першопричиною яких був прийом деяких лікарських препаратів, часто антибіотиків, знеболювальних засобів та вітаміну В1. Також до анафілактичного шоку може призвести введення імунних сироваток та йодовмісних контрастних речовин, що використовуються для рентгенологічного дослідження. У меншій мірі причиною анафілактичного шоку можуть стати пилові та харчові алергени (деякі фрукти, горіхи, шоколад).

Симптоми анафілактичного шоку

Зазвичай, симптоматика анафілактичного шоку проявляється вже через кілька хвилин (або годин) після проникнення алергену в організм. Першим симптомом є яскраво виражена місцева реакція, що характеризується різким болем, свербінням, почервонінням і набряком. Якщо алерген приймався всередину (наприклад, харчові алергени або лікарські препарати), то може виникнути різкий біль у животі, нудота, блювота, а також набряклість ротової порожнини і гортані, що може є загрозливим для життя хворого.

Через набряк у гортані та бронхоспазм, хворому стає важко дихати. Дихання стає прискореним, гучним і хрипким. Так розвивається гіпоксія, що характеризується блідістю шкірних покривів і синюшностью губ і кінцівок.

Через різке падіння артеріального тиску хворий може втратити свідомість.

Перша допомога

Якщо ви опинилися поруч з людиною, у якого почався анафілактичний шок, то дійте без зволікання, оскільки такий стан може закінчитися смертю хворого. Перше, що потрібно зробити – це викликати швидку медичну допомогу. До приїзду медичних працівників потрібно припинити (або зменшити) надходження алергену в кровотік. Для цього потрібно ізолювати алерген від хворого. Якщо мова йде про укус комахи, то місце укусу потрібно обробити детергентом (очищаюча речовина), а також накласти пов’язку або джгут вище місця укусу. Так ви сповільніть надходження алергену в загальний кровотік. Хворому потрібно надати горизонтальне положення на спині і відхилити голову на бік. Якщо виникає блювота. Те хворого укладають на бік, щоб уникнути захлебиванія. Для запобігання асфіксії потрібно зафіксувати мову потерпілого.

Обов’язково перевірте, чи є у хворого спеціальні протиалергічні засоби. Наприклад, у алергіків може зберігатися автоін’ектор з адреналіном, який якраз використовується при таких випадках. За наявності препарату потрібно ввести його хворому в повній відповідності з інструкцією.

Подальше лікування

Перші дії лікаря також будуть спрямовані на усунення дії алергену. Хворому вводиться адреналін, а також протиалергічні препарати. Як правило, потерпілому подається киснева маска для збільшення надходження кисню в кровотік. Після купірування важкої алергічної реакції проводиться лікування, спрямоване на нормалізацію дихальної та серцево-судинної діяльності.