Що робити, якщо подавився, як правильно надати допомогу потерпілому, і як допомогти собі самостійно?

Стороннє тіло в дихальних шляхах: як розпізнати

Як розпізнати, якщо у людини чужорідне тіло застрягло в дихальних шляхах? Ось кілька основних ознак:

  • Нападоподібний кашель. У потерпілого відзначається кашель, сльозотеча і почервоніння обличчя.
  • Ускладнене дихання. Іноді дихання майже немає, навколо губ може з’явитися синюшність.
  • Втрата свідомості. Це фінальна стадія, при якій у потерпілого припиняється дихання. Через деякий час можлива зупинка серцевої діяльності, за якою слідує клінічна смерть. При втраті свідомості людині варто негайно надати серцево-легеневу реанімацію.
Перша допомога при чужорідному тілі в дихальних шляхах

Перше, що потрібно зрозуміти – визначити, дихає людина чи ні. Якщо потерпілий хоч якось дихає, то слід йому сказати, щоб він покашляв сильніше. Нерідко цих слів (і відповідних дій потерпілого) буває достатньо для того, щоб чужорідне тіло невеликих розмірів самостійно вийшло з дихальних шляхів. Якщо ж протягом 30 секунд людина так і не зміг подихати, то слід застосувати метод Геймліха. У чому він полягає?

  • Вам слід стати за спиною потерпілого.
  • Обхопіть торс потерпілого обома руками. Долонею лівої руки накрийте кулак правої руки. Тепер кісточкою великого пальця правої руки зробіть п’ять сильний натискань на верхню частину живота. Напрямок має бути вгору і на себе. Якщо чужорідне тіло піде, то у потерпілого відновиться дихання.

Метод Геймліха проводиться до тих пір, поки чужорідне тіло не покине дихальних шляхів. Якщо в ході даних заходів потерпілий знепритомнів, то метод Геймліха слід припинити, а замість нього – почати серцево-легеневу реанімацію.

що робити якщо подавився

Щоб зрозуміти, що відбувається в той момент, коли ви подавились, ви повинні спочатку зрозуміти, як працює задня стінка горла. Все, що ви їсте, і повітря, яким ви дихаєте, проходить через ваше горло, щоб потрапити у ваш організм.

Їжа і рідина проходить по гортані в стравохід, далі потрапляє в шлунок. Повітря йде вниз в інше відгалуження – трахею або дихальне горло, а звідти потрапляє в легені. Обидва ці шляхи починаються в задній частині горла.

І якщо обидва відкриті отвори, яким чином їжа потрапляє в один, а повітря в інший? На щастя для нас, наше тіло все тримає під контролем. Поряд з трахеями розташований надгортанник, який кожен раз, коли ви ковтаєте, приходить у дію. Він закриває «маленькі дверцята», що перешкоджає потраплянню їжі в дихальні шляхи, і направляє її по стравоходу в шлунок.

Але якщо під час їжі ви смієтеся або розмовляєте, надгортанник не встигає закриватися вчасно. Частинки їжі можуть зісковзнути вниз і потрапити в трахею. Якщо частинки невеликі – ваш організм з легкістю витіснить їх із неположенного місця, змусивши вас кашляти.

Метод Геймліха у дітей

Якщо чужорідне тіло застрягло в дихальних шляхах у дитини віком до 1 року, то рятувальникові потрібно сісти, покласти дитину на ліве передпліччя обличчям вниз. Нижню щелепу малюка слід утримувати пальцями, складеними у клешню. Потім підставою долоні потрібно нанести п’ять ударів середньої сили в область між лопатками.

На другому етапі допомоги дитині при попаданні чужорідних тіл – перевернути дитину обличчям догори на праве передпліччя. Потім слід нанести п’ять рухів по грудині в точку, яка розташовується на 1 палець нижче міжсоскової лінії. При цьому не тисніть надто сильно, щоб не пошкодити ребра дитині.

Коли їжа потрапляє в «неправильне горло»

Кожному доводилося стикатися з цією проблемою. Ви робите ковток і розумієте, що їжа пішла не в те горло. Далі починається кашель, іноді паніка, але, як правило, все припиняється протягом декількох секунд. Так відбувається тому, що кашель є природним захистом організму від сторонніх тіл, які потрапляють у трахею. Завдяки кашлю, нашому організму вдається позбутися від шматочків їжі, які «заблукали» або інших сторонніх частинок, що випадково потрапили в трахею.

Але коли кількість їжі або її розмір виявляються значними, може настати задуха, оскільки харчовий продукт або інший об’єкт повністю блокують дихальні шляхи і повітря не може проходити через них в легені. У такому разі, людина вже не може позбавитися від чужорідного тіла за допомогою кашлю, припиняє дихати, говорити або навіть видавати якісь звуки. Зазвичай, потрапивши в таку ситуацію, потерпілий хапається за горло та/або починає змахувати руками. Якщо трахея залишається заблокованою довго, обличчя людини змінює колір від яскраво-червоного до синього.

Наш організм має потребу в кисні, щоб підтримувати процеси життєдіяльності. Коли кисень не потрапляє в легені і мозок, людина може втратити свідомість, а внаслідок тривалої відсутності доступу кисню, в головному мозку відбуваються незворотні зміни, в результаті яких людина може загинути.

Що робити, якщо хтось задихається?

Зупинка дихання – небезпечний для життя стан. Якщо ви знаєте метод Геймліха, негайно надайте допомогу. Якщо серед присутніх є хтось, хто володіє навиком, надайте йому можливість надати допомогу потерпілому. Якщо прийом виконується неправильно, ви можете нашкодити людині і заподіяти їй біль. Якщо потерпілий перестав дихати і втратив свідомість, прийом Геймліха повинен виконуватися одночасно з серцево-легеневою реанімацією (СЛР).

Прості запобіжні заходи
  • Будьте особливо обережні, коли їсте певні продукти, якими легко вдавитися. Це: горіхи, виноград, сира морква, попкорн і тверді або клейкі цукерки.
  • Намагайтеся їсти сидячи, відкушуйте їжу маленькими шматочками, прожовуйте не поспішаючи. Не намагайтеся говорити з набитим ротом. Пам’ятайте, мова навіть не про хороші манери, а про запобігання задухи.
  • Слідкуйте за маленькими дітьми. Малюки люблять брати в рот і пробувати на смак різні предмети. Постарайтеся убезпечити дитину і стежити за тим, щоб дрібні предмети знаходилися в зоні недосяжності для вашого малюка.
  • Навчіться прийому Геймліха. Про нього вам можуть розповісти на заняттях з першої допомоги. Для будь-якої людини буде не зайвим володіти цим навиком. Хто знає? Можливо, саме вам доведеться стати спасителем, коли хто-небудь з близьких чи знайомих подавиться!

Джерело: Likar.info