Удар струмом – небезпечна виробнича чи побутова травма, яка може закінчитися смертю потерпілого. Ніхто не застрахований від електротравм, і кожному з нас потрібно знати, як в таких ситуаціях діяти.

Удар електричним струмом: ознаки і симптоми

При проходженні електричного струму по тканинах останні сильно нагріваються, що призводить до утворення електричних опіків шкіри і ураження тканин і органів, які розташовуються в безпосередній близькості. Виникає електричний опік в області входу і виходу струму. Часто такі області називають «мітки струму».

Примітно, що зовні опік електричним струмом може бути незначним. Але в той же час, такі травми є глибокими і можуть зачіпати численні м’язи, кістки і внутрішні органи, що вкрай небезпечно. Зокрема, електричний струм може серйозно порушити роботу серцевого м’яза аж до повної зупинки серця. Крім того, при ударі струмом у потерпілого може спостерігатися зупинка дихання.

До основним ознаками і симптому удару електричним струмом відносяться:

  • Наявність оголеного джерела струму поблизу від потерпілого.
  • Втрата свідомості у постраждалого.
  • Наявність опіку на шкірі (зовні може здаватися незначним).
  • Порушення дихання або повна його зупинка.
  • Дуже слабкий або аритмічний пульс (або повна зупинка пульсу).
  • Вхідні і вихідні отвори електричних зарядів в більшості випадків розташовуються на кистях верхніх кінцівок чи на ступнях.

При появі таких симптомів як відсутність пульсу, нерівне дихання або судомні напади при ударі струмом, потрібно негайно викликати швидку допомогу. Навіть нетривалий вплив електричного струму може стати причиною смерті потерпілого, тому від своєчасності надання першої допомоги залежить дуже багато.

Удар струмом: перша допомога

Як правильно надати першу допомогу при ударі струмом

Якщо ви стали свідком електричного удару струмом, то надати першу допомогу потерпілому (поки їде швидка допомога) можна наступним чином:

  1. Оцініть обстановку. Ні в якому разі не торкайтеся до потерпілого, якщо на нього ще діє джерело струму. В такому випадку жертвою електричного удару і станете ви.
  2. Виключіть джерело струму. Якщо такої можливості немає, то потрібно відсунути джерело від потерпілого за допомогою предмета, який не проводить струм (наприклад, дерев’яна або пластикова палиця). Іноді людину просто потрібно відсунути від джерела струму. Пам’ятайте, що тіло потерпілого проводить струм, тому братися за неприкриті частини тіла голими руками не можна. Візьміться за сухі ділянки одягу, а також надіньте гумові рукавички або обмотайте свої руки сухою ганчіркою.
  3. Оцініть пульс і дихання. Як тільки джерело електричного струму буде видалено, потрібно оцінити пульс і дихання потерпілого. Якщо пульс і дихання відсутні, то потрібно провести закритий масаж серця і штучне дихання.
  4. Оглядаємо опіки. Огляньте відкриті ділянки тіла. Ви повинні знайти два опіки: у місці входу електричного струму і виходу. Опіки слід накрити чистою серветкою, але ні в якому разі не накривайте їх рушником або ковдрою, оскільки їх волокна можуть прилипати до ураженої поверхні. Для кращої роботи серця ноги потерпілого потрібно злегка підняти над рівнем його тіла.

Після виконання всіх заходів чекайте швидку допомогу. Постраждалий від електричного удару потребує госпіталізації.

Джерело: Likar.info