Апендицит-досить поширений стан. Йому схильні люди будь-якого віку: від немовлят до старих. Разом з хірургом і головним лікарем клінік «Клініка “Здоров’я”» Олегом Антоновим розповімо, як розпізнати захворювання і чим загрожує пізнє звернення до лікаря.

Що таке апендицит і які його симптоми

Апендицит — це запалення апендикса, червоподібного відростка сліпої кишки (від латинського appendix). Він розташований в тому місці, де тонка кишка переходить в товсту — у нижній частині правої половини живота (за винятком рідкісних випадків, коли зустрічається аномальне розташування апендикса).

— Цей відросток майже не збільшується з віком: у дворічної дитини він виглядає так само, як і у дорослого. Розміри апендикса дуже індивідуальні, його довжина — від п’яти до десяти сантиметрів, товщина — до одного сантиметра.

Причини виникнення апендициту і фактори його розвитку досі не встановлені. Дослідники висувають різні припущення: закупорка просвіту відростка, дієта, спадковість. Однак до єдиної думки досі не прийшли. Тому і способів профілактики захворювання вчені запропонувати не можуть. Але своєчасна діагностика і правильне лікування значно знижують ризики, пов’язані з цим захворюванням.

Біль в шлунку

Хірурги називають апендицит одним з найбільш підступних захворювань, яке здатне маскуватися під інші стани. Один з його достовірних симптомів — біль, що виникає вгорі живота і переходить вниз, в праву половину живота. Це симптом Кохера-Волковича. Болі посилюються при кашлі, ходьбі та інших різких рухах. Для апендициту характерні нудота і блювота, втрата апетиту, підвищення температури, запор або діарея, здуття живота. Запалений червоподібний відросток проходить кілька стадій-катаральну, флегмонозну і в завершенні гангренозну. По мірі посилення запалення самопочуття хворого погіршується.

Що робити при підозрі на апендицит

Тут варіантів небагато: викликати швидку допомогу або самому їхати в лікарню. Це той випадок, коли краще перестрахуватися.

— При підозрі на апендицит необхідна термінова госпіталізація. Самолікування неприпустимо. Ні в якому разі не можна приймати знеболюючі препарати. Це може «змастити» симптоми і перешкодити діагностувати апендицит вчасно. Така відстрочка ризикує призвести до непоправних наслідків. Важкі ускладнення можуть розвинутися в лічені години. Діагностувати апендицит повинен лікар-хірург. Іноді для уточнення діагнозу застосовується лапароскопія — огляд черевної порожнини спеціальним оптичним приладом. Це дослідження може завершитися видаленням червоподібного відростка ендоскопічними інструментами.

Операція з видалення запаленого відростка потрібна завжди. Виняток може становити тільки той рідкісний випадок, коли виникає апендикулярний інфільтрат. Це стан, при якому відросток надійно закутаний навколишніми петлями кишок і сальником, що виключає поширення запального процесу у вільну черевну порожнину. Такий хворий отримує антибіотики і комплексне лікування до вщухання запалення. Але навіть в цьому випадку через кілька місяців проводиться планова операція з видалення відростка.

Хірургічні інструменти

Які ускладнення може дати апендицит

Апендицит може бути смертельно небезпечний, якщо звернутися до лікаря занадто пізно. Справа в тому, що через скупчення гною може статися розрив відростка, що призведе до потрапляння його вмісту в черевну порожнину, а це, в свою чергу, викличе сепсис. Розрив відбувається в 17-32% випадків. Часто це призводить до смерті пацієнта.

— Розрив червоподібного відростка називається гангренозно-перфоративний апендицит. Це грізне ускладнення, яке може привести до найсумніших наслідків, так як розвивається гнійне запалення очеревини — перитоніт. Лікування — термінова операція. Її мета – не тільки видалення відростка, але і промивання (санація) черевної порожнини і її дренування.

Автор: Олег Антонов, хірург, головний лікар клінік «Клініка “Здоров’я»