Ми попросили лікаря-оториноларинголога клініки «Світанок» Олену Маас розповісти, як гучна музика впливає на слух, скільки часу в день можна проводити в навушниках і при якому рівні звуку можна оглухнути.

— Слух дійсно псується, якщо слухати гучну музику. Але важливо враховувати, яку гучність ви визначаєте для себе прийнятною. Велике значення має, чи слухаєте ви музику через навушники або через колонки. Перші гостріше впливають на слух, особливо якщо це маленькі навушники-вкладиші — вони викликають більш виражений вплив звукової хвилі на барабанну перетинку.

Про це говорить, наприклад, велике дослідження Європейського наукового комітету з факторів ризику для здоров’я. Протягом п’яти років вчені спостерігали рівень слуху у молодих людей без супутньої патології після прослуховування гучної музики (більше 85 дБ) не менше однієї години на день. Дослідники відзначили зниження слуху серед 5-10% користувачів плеєрів. Можна зробити висновок: якщо довго слухати музику на високій гучності, слух може знизитися.

Дивно, що різні види музики впливають на слух по-різному. Найбільшої шкоди завдають рок і реп — будь-яка інтенсивна і навіть агресивна музика. Найменший — класика і латиноамериканські мотиви. Звичайно, не варто наполягати на залежності між сенсоневральною приглухуватістю (погіршення слуху. — прим. ред.) і музичним жанром, оскільки в літературі представлені нечисленні дослідження, присвячені цьому питанню.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
Скільки годин на день можна слухати музику

Слухати музику

Допустима норма — не більше восьми годин на день при гучності 85 дБ. Цей стандарт встановили фахівці Національного інституту з охорони праці (NIOSH) та асоціації охорони праці та здоров’я (OSHA) США. Але для навушників-вкладишів це значення нижче — 79 дБ. Більшість пристроїв для прослуховування музики можуть створювати звуковий тиск в 120 дБ і навіть вище.

Зрозуміло, що людина навряд чи зможе сама визначити, на якому рівні у неї виставлена гучність. Тому краще звертати увагу на появу спеціальних червоних ліній при зміні гучності на гаджетах. Всі пристрої попереджають користувачів, що рівень звуку занадто високий. Або ж виставляйте гучність не більше 70% від максимальної.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Не можна забувати і про рівень гучності при прослуховуванні аудіокниг або лекцій. Він повинен бути теж в межах норми.

Як зовнішній шум впливає на слух

Слухати музику

Одна з найбільших проблем — прослуховування гучної музики в метро. Зовнішній шум посилює пошкодження волоскових клітин внутрішнього вуха, що збільшує ймовірність зниження слуху. Те ж саме відноситься і до концертів або музичним фестивалям.

Що робити при закладеності носа і отиті

Чому лікарі радять людям із закладеністю носа промити ніс і скористатися судинозвужувальними краплями при польоті? Щоб знизити ймовірність баротравми середнього вуха. Звукова хвиля ж не впливає на рівень атмосферного тиску в барабанній порожнині. Тому при закладеності носа можна спокійно слухати музику. А ось при зовнішньому отиті — ні. Шкіра запалена, і будь-яке зіткнення з нею сторонніх предметів тільки погіршить становище. В такому випадку можна слухати музику через динаміки.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
Як зрозуміти, що людина втрачає слух

Слухати музику

Люди не відразу відзначають втрату слуху. Зазвичай вони починають погано розуміти мову, все частіше перепитують, хоча здається, що голос людини почули.

Якщо ж зниження слуху відбувається на високих частотах, можуть превалювати симптоми вушного шуму. Зазвичай при аудіологічному обстеженні пацієнтів з такими симптомами можна відзначити високочастотну приглухуватість.

На жаль, відновлення слуху можливо тільки в ранній період, коли відбувається різке зниження слуху. Єдина форма терапії з доведеною ефективністю в такому випадку — системні глюкокортикостероїди. Ніякі вітаміни та інші засоби тут не допоможуть. Але все ж ефективність такої терапії теж може виявитися не зовсім очікуваною. Слуховий нерв і волоскові клітини пошкоджуються легко і практично не відновлюються. Тому краще звертатися до лікаря вже на наступний день після того, як ви помітили зміни в сприйнятті звуків.

Автор: Олена Маас, лікар-оториноларинголог клініки «Світанок»