Ендокринолог і терапевт з клініки «Атлас» — про те, як відпочити так, щоб нежить і кашель все не зіпсували.

— Раніше люди, які могли собі це дозволити, їхали відпочивати на південь не менше ніж на 21 день. Цьому є просте пояснення. Якщо людина знаходиться в іншому географічному поясі менше, вона не встигає акліматизуватися і у неї знижується імунітет. Якщо людина проведе на відпочинку менше 21 дня і повернеться здоровою, швидше за все, вона захворіє після повернення. Полетіти на уїк-енд в Таїланд в лютому — не найкраща ідея: людина гарантовано буде відпочивати не три дні, а як мінімум тиждень, щоб відновитися.

Змінивши кліматичну зону, намагайтеся поступово збільшувати час, проведений на сонці. В перші дні особливо. Так ви зведете до мінімуму можливість захворіти.

— Часто в подорожах можуть з’явитися різні неприємні симптоми: слабкість, головний біль, підвищення температури, коливання артеріального тиску. Це пов’язано з процесом акліматизації або адаптації. Акліматизація-це звикання і підлаштовування організму під змінилися умови навколишнього середовища. Причому чим різкіше перехід, тим вище ймовірність виникнення різних симптомів і збоїв в організмі.

Якщо ми говоримо про абсолютно здоровій людині, то прояви акліматизації будуть мінімальними — невелике почастішання серцевих скорочень, коливання артеріального тиску, слабкість, головний біль. Все це не різко виражені симптоми. Якщо це стосується людини, у якої є проблеми зі здоров’ям — захворювання серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, — то всі прояви адаптації можуть бути виражені сильніше. Тому перш ніж вибрати місце для відпочинку, оцініть стан свого здоров’я.

При зміні умов проживання і часових поясів у жінок може статися збій менструального циклу, зміна гормонального фону. Зазвичай через якийсь час це проходить і цикл відновлюється.

Застуда

Що робити, щоб не захворіти

Перед поїздкою бажано порадитися з лікарем. Зменшення неприємних симптомів будуть також сприяти повноцінне харчування, помірні фізичні навантаження і загартовування (без фанатизму).

Харчуйтеся тільки в ресторанах, рекомендованих туристичною компанією. Уникайте випадкових закусочних і вуличної їжі з лотків. Рибу і морепродукти ні в якому разі не можна вживати сирими — висока ймовірність отруєння. Фрукти і овочі перед їжею обов’язково мийте кип’яченою або бутильованою водою — тобто не з-під крана (якщо ви перебуваєте в жарких тропічних країнах). Пити теж потрібно тільки воду, куплену в закритих пляшках.

Якщо ви перебуваєте в країні, де є кровоссальні комахи — комарі, гедзі, мошки, — пам’ятайте, що вони можуть бути переносниками різних захворювань. У вечірній час одягайте одяг з довгими рукавами, штани, черевики — особливо в країнах, де є небезпека захворіти малярією. Перед поїздкою оцініть ризики, які можуть виникнути. При необхідності зробіть щеплення, які порекомендує лікар.

Для того щоб легше перенести акліматизацію, потрібно підтримувати імунітет. Тут підходять стандартні рекомендації-повноцінне харчування, дотримання режиму праці та відпочинку, повноцінний сон, помірні фізичні навантаження і контрастний душ. Зверніть увагу, що мова не йде про прийом якихось спеціальних препаратів для підвищення імунітету. В принципі не варто нічого приймати просто так, без призначення лікаря.

Автор: Юрій Потешкін, лікар-ендокринолог клініки “Атлас”, кандидат медичних наук