Якщо барвники можна визначити відразу, то на виявлення ароматизаторів фахівці лабораторій витрачають не один день.

Не секрет, що не всі напої та продукти харчування мають приємний природній запах. Тому виробникам нерідко доводитися використовувати таку харчову добавку, як ароматизатор. При цьому споживач повинен знати, що існують як натуральні ароматизатори, так і штучні. Слідуючи останнім тенденціям і підходам до харчування, споживач прагне робити вибір на користь продуктів з натуральними складовими, в тому числі і ароматизаторами. У яких же продуктах і напоях міститися натуральні ароматизатори?

14 грудня 2011 в Києві відбувся міжнародний семінар «Державне регулювання ароматизаторів в харчовій промисловості». Фахівці з України, Росії, США, Нідерландів, Німеччини та Швейцарії ділилися досвідом роботи у сфері визначення норм, систематизації та контролю над додаванням у продукти та напої ароматизаторів.

Реальну картину того, що ж додають виробники в їжу і напої, зараз з’ясувати досить складно, так як перевірки продуктів проводяться не так часто (всього раз на місяць), причому, вкрай вибірково. Сам механізм простий: співробітники хроматографічної лабораторії ДП «Укрметртестстандарт» визначають вид товару, який вони будуть досліджувати, наприклад, йогурти, потім вибирають торгову мережу (як пояснив нам завідувач «Укрметртестстандарт» Володимир Кіщенко, у великих магазинах і супермаркетах вибір продуктів різних виробників набагато більший , ніж у маленьких магазинах) і роблять контрольну закупівлю. Придбані товари в лабораторії проходять тестування, в ході якого визначається відповідність між списком інгредієнтів, зазначеному на упаковці, і реальними складовими продукту.

Проблема полягає в тому, що притягнути до відповідальності нечесного виробника дуже складно – це пов’язано з упущеннями в нашому законодавстві, тому, як список допустимих барвників у нас прописаний, а от аналогічного списку араматізаторов, на жаль, немає. Перед Новим роком, наприклад, збільшується кількість «ненатуральних» продуктів. Так, скумбрію холодного копчення, найчастіше, фарбують чайною заваркою і додають до неї ароматизатори (за минулорічними даними це майже 80% фальсифікату даного продукту). З одного боку, ці добавки не несуть шкоди здоров’ю. Але з іншого – це спроба приховати недотримання технології виготовлення продукту, оскільки риба при такому «копченні» залишається сирої, а це вже тягне за собою масу небезпек.

Однак є компанії (найчастіше з великим виробництвом), які дорожать своїм ім’ям. Як розповів нам Володимир Кіщенко, таких компаній не так вже й багато, однак, чим довше виробник знаходиться на ринку, тим більше він прагне до чесної конкуренції і, відповідно, до поліпшення якості свого продукту. Як приклад, Володимир Кіщенко привів такого відомого всім виробника напоїв, як Coca-ColaАроматизатори в продуктах і напоях

«Що стосується напоїв, то до нас часто звертаються великі виробники безпосередньо. Наприклад, всім відома Coca-Cola. Є у них такий напій як Fanta – яскрава, пахуча. Візьмемо Fanta, яка випускалася 10 років тому, яка складалася з консервантів, синтетичних барвників, води і цукру, Fanta і зараз – там немає нічого синтетичного. Напій проходив у нас випробування. Ми його перевірили – яскравий колір зроблено саме на основі концентрації апельсинового соку. Там немає консервантів, термін зберігання залежить виключно від чистоти виробництва, його стерильності. Якщо припустимо, 5 років тому я своїй дитині говорив: «Ні в якому разі, Фанту не купуй», то зараз я сам своєму онукові її купую. По-перше, велике виробництво, а це – безпека, а по-друге, там немає нічого забороненого, все натуральне. Просто виробник захотів писати на упаковці, що продукт натуральний і це потрібно було довести – от і принесли на дослідження.

Що стосується безпосередньо напою Coca-Cola, то його детально вивчав російський інститут харчування. Там також містяться натуральні барвники та ароматизатори – витяжки з рослин. Коли компанія печеться про своє ім’я, вона і про якість піклується. Але самі приносять до нас свої продукти, в основному, великі виробники, а якщо я в магазині бачу напис, що водичка газована розлита десь у Київській області, в якомусь селі, і незрозуміло в якому будинку, то можна сказати зі 100 % впевненістю, що там немає нічого натурального. Я краще від спраги помру, але такий напій ніколи не куплю ».

З тими технологіями, які є на озброєнні у сучасних компаній-виробників, ні один простий покупець не зможе з повною упевненістю сказати, чи є в тому чи іншому продукті якась «хімія» або заборонена добавка. А кожен раз проводити дорогі аналізи в лабораторії, звичайно ж, споживач не буде. Залишається лише покладатися на соціальну відповідальність виробників. І ось тут покупець повинен розуміти, який продукт він вибирає, якому виробникові він може довірити своє здоров’я. Додамо, що фахівці рекомендують при виборі продуктів харчування або напоїв звертати увагу на виробника: вірогідність того, що велика компанія буде ризикувати своїм іміджем, випускаючи неякісний продукт, мала.

Читайте також:  Фітопрепарати при лікування кашлю: плющ для чистих легень