Не багато харчових продуктів здатні принести стільки задоволення, як шоколад. З фольклору різних культур і народів ми знаємо, що шоколад використовували з метою посилення почуття впевненості, поліпшення фізичного і психічного здоров’я, а також статевого потягу. Отже, з чого (або з кого) починався шоколад?

Звідки походить шоколад?

Дерево какао, з насіння плодів якого роблять шоколад, було відкрито 2000 років тому в тропічних лісах Америки. Першими, хто використовував плоди какао, були племена Майя (250 – 900 рр. н.е.): Вони змішували насіння земляного какао з приправами, щоб отримати гіркий і пікантний напій, який вважали цілющим еліксиром. У племен Майя плоди шоколадного дерева символізували життя і здатність до зародження потомства. Плоди какао часто використовували в різних релігійних обрядах, у тому числі весільних церемоніях, вони вважалися їжею богів. Мексиканці вірили, що вживання плодів какао несе мудрість і силу, живить енергією, надає людині мужність.

Шоколадні подарунки на День св. Валентина

Ще іспанські конкістодорри привезли насіння какао в Іспанію, де спробували змішати їх зі спеціями і цукром, попередньо розчиняючи у воді. Так шоколад став популярним у всій Європі, в першу чергу серед правлячої знаті. У 17 столітті з основою Дня св. Валентина закохані почали обмінюватися подарунками, у тому числі і шоколадними сувенірами. Перша коробка шоколаду на День св. Валентина була подарована в 1868 році Річардом Калбурі.

Шоколад і здоров’я

«Корисний тільки чорний шоколад. У ньому міститься теобромін, алкалоїд який стимулює ЦНС, розширює судини серця і мозку, знижує кров’яний тиск, лікує кашель. Кофеїн – стимулятор розумової діяльності. Фенілетиламін – стимулює психічну діяльність, синтезується в організмі людини, коли він закоханий або щасливий, викликає ейфорію. Триптофан – амінокислота попередник серотоніну, гормону щастя, тонізує НС. Чим темніший шоколад – тим більше в ньому поліфенолу – речовини, що охороняє судини від атеросклерозу », – каже лікар-ендокринолог Мусіяченко Оксана Анатоліївна, -« Какао-масло – рослинний жир, багато поліненасичених жирних кислот – антиоксиданти, які швидко засвоюються організмом. Білки шоколаду засвоюються на 40%, містять залізо і калій, магній 100 мг на 100 гр. – ¼ добової норми, вітаміни групи В. – Підвищують рівень прогестерону, містять антиоксиданти, флавоноїди, кальцій і марганець – мікроелементи, необхідні для міцних кісток, фторид – для зубів, мідь, залізо – для кровоносних судин, розріджує кров. Антидепресант, знижує тиск, але цими властивостями володіє тільки гіркий шоколад, не менше 72% какао. З’ївши плитку чорного шоколаду, можна активізувати кровотік 8 – 10% ».

Чи справді шоколад є афродизіаком?Шоколад: на всі випадки життя

Репутацію афродізіака шоколад придбав і при французькому королівському дворі. Спокушаюча дія шоколаду відбилася на європейській літературі та живописі тих часів. Відомий серцеїд Казанова мав звичку пити шоколад перед своїми знаменитими «пригодами». У дійсності ж, шоколад містить невелику кількість хімічної речовини – фенілетіламіна – ще званого «любовним наркотиком». Вважається, що фенілетиламін бере участь у розподілі фізичної енергії, регуляції настрою та уваги. Вироблення невеликої кількості фенілетіламіна супроводжує стан ейфорії, підвищення артеріального тиску і почастішання пульсу.

Як вибрати «правильний» шоколад?

«У складі правильного шоколаду – тільки какао-масло – в ньому не повинно бути пальмового, соєвого, кокосового або якогось іншого масла. Виготовлений з тертого какао більш якісний, ніж з какао-порошку. Чим менше інгредієнтів у складі шоколаду, тим він корисніший. Найкраще зберігається у фользі. Продукт ніжний – легко втрачає аромат, поглинає сторонні запаху, чутливий до змін температури і вологості повітря. Какао-масло плавиться при температурі 32 градуси, тому якісний продукт тане в роті »- розповідає Мусіяченко Оксана Анатоліївна.