Перш ніж відповісти на питання «чому болять лімфовузли», слід спочатку внести ясність у саме поняття «лімфатичний вузол». Отже, лімфатичний вузол – це периферійний органт лімфатичної системи організму, виступаючий в ролі своєрідного фільтра проти чужорідних агентів в тілі людини. Якщо говорити зовсім просто, то лімфовузли пропускають через себе міжклітинну лімфатичну рідина, в якій можу міститися шкідливі інфекції. А сам вузол виробляє захисні клітини – лімфоцити, які беруть активну участь у роботі імунної системи, знищуючи чужорідні речовини і клітини.

Тепер можна поговорити про то, чому ж болять лімфовузли. Що є причиною їх запалення, і які наслідки воно може викликати.

Лімфовузли розташовуються групами біля кровоносних судин і великих вен. Основні групи лімфатичних вузлів розташовані в області шиї, в пахвовій і паховій області. Розглянемо причини виникнення болю в лімфовузлах.

Причини болю в лімфовузлах

Причиною болю є запалення лімфовузлів. Механізм виникнення запалення такий:

– В кров потрапляє інфекція;

– Коли шкідливий мікроорганізм потрапляє в лімфатичний вузол, в ньому починають вироблятися лімфоцити для протистояння бактеріям або вірусам;

– Якщо маса бактерій в організмі збільшується, то лімфовузол починає виробляти більшу кількість лімфоцитів, що істотно збільшує навантаження на нього;

– В результаті такої посиленої роботи виникає запалення лімфовузлів, яке супроводжується больовими відчуттями.

Болять лімфовузли на шиї

Якщо болять лімфовузли на шиї, то і вогнище захворювання слід шукати в цій же області. Причинами запалення лімфовузлів на шиї можуть бути:

– ГРВІ;

– Інфекційні захворювання горла;

– Запалення мигдалин;

– Хвороби зубів;

– Вушні захворювання;

– Загальне запалення лімфатичної системи.

Чому болять лімфовузли

При запаленні лімфовузлів на шиї, з’являється озноб, слабкість, головний біль. Спостерігається підвищення температури тіла. Методи лікування болю в лімфатичних вузлах при будь-якій їх локації призначаються строго в індивідуальному порядку, після діагностичних процедур враховуючи стадію і вид хвороби. Тому якщо ви відчуваєте болі в області шиї, і у вас спостерігаються перераховані вище симптоми, варто негайно звернутися до фахівця.

Запалення лімфовузлів під пахвою

Болі лімфовузлів в пахвовій області виникають не менш часто, ніж на шиї. Основними причинами запалення лімфатичних вузлів під пахвою є:

– Запалення волосяних фолікул (фолікулліт) в пахвовій западині;

– Фурункульоз;

– Алергічна реакція (наприклад, на дезодорант або засіб від поту);

– Інфекційні простудні захворювання (ангіна, бронхіт);
 
– Онкозахворювання грудей (рак грудей);

– Інфекції інших органів грудної клітки;

При запаленні лімфовузлів в пахвовій області спостерігається збільшення їх розмірів, що стає помітно при пальпації. Нерідкі почервоніння шкіри в області ураженого вузла і місцеве збільшення температури. Ця стадія запалення може протривати досить довго і пройти сама собою, якщо першопричина була вчасно усунена (наприклад проведене лікування інфекції або алергії).

Чому болять лімфовузли

У процесі розвитку запалення можливе погіршення самопочуття хворого, посилення болю в лімфовузлах, подальше підвищення температури. Спостерігається загальна слабкість і швидка стомлюваність. Іноді може виникнути нудота і блювота.

Якщо болить лімфовузол під пахвою самостійне лікування повністю виключається. Необхідно стаціонарне медичне обстеження, щоб з’ясувати причину розвитку запалення і виключити небезпечні захворювання (наприклад, рак).

Запалення лімфовузлів в паховій області

Взагалі-то кажучи, будь-які запалення лімфовузлів мають загальну назву – лімфаденіт. Якщо говорити про вузли, розташовані в області паху, то розрізняють первинний паховий лімфаденіт – який, виникає внаслідок проникнення в лімфовузол патогенних мікроорганізмів, і вторинний – може виникнути при наявності запального процесу в будь-якій частині організму.

Часто причиною болю лімфовузлів в паховій області є венеричні захворювання. Крім того, лімфовузли в паху можуть запалитися при

– Паховій грижі;

– Запальних процесах сечостатевої системи;

– Грибкових інфекціях та інших дерматологічних захворюваннях;

– Злоякісних новоутвореннях.

Запалення лімфовузлів в паху характеризується припухлостями, свербінням і палінням на ділянках шкіри над ураженими вузлами. Рідше спостерігається нагноєння вузлів. При цьому больові відчуття значно посилюються і набувають перманентний характер. Розвиток нагноєння може спровокувати некроз підшкірних тканин і перехід гною в міжм’язової простір стегон, що майже гарантовано призведе до розвитку регіонарної флегмони.

лімфовузли в паху

Запалення лімфовузлів може супроводжуватися й іншими симптомами, які характерні для інфекційних захворювань статевих органів (висипання, виразки, запалення слизових оболонок геніталій, нетипові виділення і т.д.) В окремих випадках лімфатичні вузли можуть збільшитися без видимої на те причини. Якщо лімфовузли збільшилися без больових відчуттів, то ні в якому разі не можна ігнорувати це факт, так як це може бути симптом прихованого або хронічного перебігу якого-небудь захворювання статевих органів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ЗБІЛЬШЕНІ ЛІМФОВУЗЛИ

АУТОІМУННІ ПРОЦЕСИ: КОЛИ ОРГАНІЗМ АТАКУЄ СЕБЕ

ІНДОЛЕНТНІ ЛІМФОМИ