Що таке бронхоскопія, в яких випадках лікар може рекомендувати вам це дослідження, що потрібно знати пацієнту про нього?

Бронхоскопія – це один з методів ендоскопічної діагностики, що дозволяє оглянути внутрішню поверхню бронхів і трахеї, а в разі необхідності отримати зображення або відео для більш докладного вивчення рельєфу слизової оболонки, судинного малюнка, конфігурації гирл і шпор бронхів.

«Які причини, по яких вам слід провести бронхоскопію? Перш за все, це, звичайно ж, довгий стаж куріння, більше 5 років, хронічний бронхіт, точна діагностика пухлин легенів. Бронхоскопіческое дослідження є основним у діагностиці раку легені, крім рентгенологічного методу, комп’ютерної томографії. Сучасні бронхоскопи влаштовані так, що дозволяють подивитися слизову всіх бронхів, а також взяти біопсію для подальшого гістологічного дослідження », – говорить лікар-ендоскопіст Катерина Патока.

Метод використовується давно, ще з 1897 року. Вперше бронхіскопію виконав Г. Кілліан, а в якості місцевої анестезії тоді використовувався кокаїн. У 1956 році, Х. Фрідель винайшов модель ригідного бронхоскопа, що забезпечила безпеку дослідження. Через 12 років з’явився гнучкий ендоскопічний прилад – фібробронхоскоп, виготовлений на основі волоконної оптики. Ще через 10 років інженери компанії Welch Allyn створили перший електронний ендоскоп. Електронна ендоскопія надала можливість збільшувати зображення до потрібного розміру, а також зберігати його в комп’ютерній базі даних.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

З тих пір використовуються два види ендоскопії:

  • Ригідна бронхоскопія
  • Фибробронхоскопия бронхіскопія

Крім виконання діагностичних цілей, під час бронхоскопії можна провести розпилення лікарських речовин, анестезію слизової оболонки, відсмоктування бронхіального секрету, видалити стороннє тіло, здійснити біопсію.

Як правильно готуватися до бронхоскопії?

Ендоскопічне дослідження проводиться натще, для того, щоб уникнути потенційного закидання залишків рідини або частинок їжі в дихальні шляхи при кашлі або блювотних позивах. Приймати їжу в день дослідження не дозволяється. Якщо існує необхідність прийому лікарських препаратів, необхідно буде узгодити режим прийому медикаментів з вашим лікарем.

У чому полягає процедура?

Що таке бронхоскопіяНапередодні дослідження проводиться лікарський огляд і, в разі необхідності, призначаються седативні (заспокійливі) засоби, які зможуть зменшити тривожність, перед майбутнім дослідженням. Безпосередньо перед процедурою може бути проведена повторна седація, по необхідності, на розсуд лікаря. У проведенні дослідження беруть участь лікар-ендоскопіст, анестезіолог та асистент.

Для того щоб процедура не доставила вам хворобливих відчуттів, проводиться місцеве знеболення носової порожнини, порожнини рота і глотки. Анестезуючий засіб розпорошується за допомогою спеціального пристосування. Місцева анестезія допоможе також придушити кашльовий рефлекс.

Читайте також:  Погрузитесь в мир здоровья и релакса с Dr.Hill!

Дослідження проводиться в сидячому або лежачому положенні (на спині), на розсуд лікаря. У разі, коли бронхоскопія проводиться в положенні сидячи, пацієнт розташовується, злегка нахиливши тулуб вперед. Його руки повинні бути опущені між ніг, а голова злегка закинута назад. Ендоскоп частіше вводиться через ніс, але в деяких випадках може бути введений і через рот.

У разі необхідності з метою уточнення діагнозу, лікар може виконати біопсію. Біопсія виконується спеціальними щипцями, час проведення біопсії 1-2 хвилини. Ця безболісна процедура.

Бронхоскопія в стані лікарського сну

В даний час багато клінік пропонують виконання ендоскопічних досліджень в максимально комфортних умовах, а саме в стані лікарського сну, під контролем анестезіолога. Для анестезії використовуються сучасні, безпечні препарати. Під час процедури пацієнт спить і не відчуває жодних неприємних відчуттів.

Яких відчуттів чекати під час бронхоскопії?

Після того, як лікар проведе місцеве знеболювання, ви поступово почнете відчувати оніміння і невелику закладеність носа. Спочатку настане оніміння язика, потім оніміння неба, потім з’явиться почуття «грудки» в горлі, виникнуть деякі утруднення з проковтуванням слини. Больових відчуттів під час дослідження ви відчувати не будете.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Діаметр ендоскопа значно менше присвятив трахеї і бронхів, тому не потрібно боятися, що під час дослідження ви можете задихнутися. Дихання протягом дослідження не порушується.

Особливості проведення бронхоскопії у дітей

Під час проведення бронхоскопії у дітей використовується загальний наркоз. Процедура виконується натщесерце, при порожньому сечовому міхурі і прямій кишці. Після дослідження дитина повинна буде залишатися в горизонтальному положенні. На всяк випадок повинні бути приготовані отсос для видалення блювотних мас, а також апарат для проведення штучної вентиляції легенів. Їжу і воду дитині дозволяється приймати не раніше, ніж через 3 години після проведення бронхоскопії.

Що робити після дослідження?

Після завершення дослідження відчуття оніміння зберегтися ще приблизно протягом півгодини. Як тільки це відчуття пройде, ви можете приймати їжу. Якщо під час дослідження виконувалась біопсія, проконсультуйтеся з лікарем про режим прийому їжі.