Основні і додаткові засоби гігієнічного догляду за порожниною рота — те, що потрібно всім щодня. Багато пацієнтів просто впевнені, що чим дорожча паста або щітка — тим краще. Якісна продукція просто не може коштувати дешево. Саме цим переконанням і користуються маркетологи, приписуючи своїм засобам і предметам догляду чарівні властивості: моментально зникає чутливість зубів, емаль відновлюється, а бактерії, що викликають карієс, просто тікають в страху. Це не єдині приклади. Ми розповімо про найбільш агресивну рекламу і відвертий обман у продажу засобів та предметів гігієнічного догляду за порожниною рота.

Стоматологи про важкодоступні місця в порожнині рота

Завдяки рекламі, про важкодоступні місця в порожнині рота знає кожен, починаючи з пелюшок. Що це за важкодоступні місця? Примітно, що розуміння цього визначення стоматологами та пацієнтами істотно різниться!

Більшість пацієнтів говорять про те, що «важкодоступні місця» — це область жувальних зубів, нерідко згадують про язикову/піднебінну поверхню жувальної групи зубів. Але виробники зубних щіток можуть вирішити будь-яку проблему. І абсолютно нова і унікальна в своєму роді щітка «чистюля 2000» добереться до самих важкодоступних місць, очистить від нальоту і прожене небезпечні бактерії, що провокують хворобу і не тільки. Звичайні щітки, на думку виробників, з проблемою впоратися не можуть. Настільки агресивні маркетингові ходи зміцнили цей факт в умах пацієнтів.

Але що ж скаже стоматолог? Почати варто з того, що важкодоступні місця — це контактні поверхні, тобто, між зубами. Туди дійсно складно проникнути. В індивідуальних випадках, при занадто «чутливому» блювотному рефлексі, важкодоступними можна вважати язичні і піднебінні поверхні зубів. В іншому, повноцінний гігієнічний догляд може здійснюватися звичайною зубною щіткою, головне — правильно нею користуватися і володіти методикою чищення зубів. А якісно очистити контрактні поверхні можна тільки при використанні зубної нитки. Якою б унікальною щітка не була, її щетинки не можуть проникати в цей простір.

Бактерії, розбігайтеся!

В житті пацієнтів відносно недавно з’явилися електричні зубні щітки, які відразу завоювали серця. Головне — пересувати щітку від зуба до зуба, а все інше вона зробить сама.

На думку стоматологів, електричні зубні щітки дійсно володіють кращим миючим потенціалом, але тільки при правильному використанні. Також необхідно звертати увагу на численні ускладнення, що формуються при неправильному використанні: мікропошкодження емалі, механічне подразнення ясен з подальшим розвитком запалення, травми зв’язкового апарату зуба з подальшими проблемами, аж до розвитку рухливості.

Класифікація електричних щіток досить різноманітна, і до їх числа відносять іонні, які виробники позиціонують як «панацею від карієсу і запалення ясен».

Свого часу пройшла масштабна реклама, що обіцяє пацієнтам кілька унікальних властивостей:

  • Бактерії, що викликають карієс, будуть відштовхуватися від зубів. «Дослідження» виробників показали, що бактерії мають позитивний заряд, зуби — негативний. Відповідно, протилежності відштовхуються. У бактерій просто не залишиться шансів причепитися і залишитися на поверхні зубів. Бактерії, які відштовхнулись прилипають до зубної щітки і змиваються водою в каналізацію з її поверхні. Це, як кажуть — очікування. А реальність дещо інша. Для прикріплення бактерій до зубів необхідні не електрони, фотони і атоми, а ферменти, які розплавляють пеликулу зуба, створюючи в ній порожнини, де вони і накопичуються.
  • У слині створюється підвищена концентрація мінералів. Слина, дійсно, не тільки змиває залишки їжі, але і насичує емаль зубів мінералами. При чищенні зубів іонною зубною щіткою, як кажуть виробники, сполуки кальцію, фосфору і фтору в пасті розщеплюються на «чисті» елементи. Іони, які виділяються щіткою, будуть сприяти повноцінному проникненню мінералів у емаль, і в слині створюються їх підвищені концентрації. Стоматологи не заперечують можливість іонної зубної щітки дисоціювати на іони компоненти зубної пасти. Але такого ефекту вистачає на кілька хвилин, поки йде чистка. Для створення в слині підвищених концентрацій мінералів, необхідно коригувати раціон, додатково приймати вітаміни і мінерали.
  • Можна не використовувати зубну пасту. Повноцінний гігієнічний догляд за зубами не може бути здійснено без пасти, одна щітка не впорається. Паста — лікарська форма, що виконує кілька функцій: за рахунок елементів, які утворюють піну і абразиву змиваються залишки їжі і наліт з поверхні зубів; мінерали насичують емаль; віддушки освіжають дихання; трави, антисептики і інші лікарські субстанції,які входять до складу можуть бути використані в лікуванні і профілактиці стоматологічних захворювань. Відмовлятися від настільки важливого засобу гігієнічного догляду можна, але не потрібно!

Безсумнівно, існують реальні переваги використання іонних зубних щіток, але вони не настільки яскраві, як намагаються донести виробники, стимулюючи продаж вельми дорогих аксесуарів.

Пасти

Пасти не для повсякденного догляду

З’явилася каріозна порожнина? Стоматолог зовсім не обов’язковий, досить скористатися унікальний зубною пастою — карієс вилікується, емаль відновиться. Переконливості додають фото «до» і «після». І, як стверджують стоматологи, такі «чарівні» пасти настільки ефективні, що змінюють прикус, форму і розмір зубів, роблячи їх наближеними до голлівудських стандартів.

Насправді, такі твердження — відвертий обман! Жодна зубна паста не здатна вилікувати карієс, коли вже утворилася порожнина. Єдина оборотна стадія карієсу — пляма, коли пошкодження знаходяться в межах поверхневого шару емалі й «ударна» доза мінералів може відновити її структуру. В іншому, лікування карієсу можливо виключно за допомогою препарування і відновлення втрачених тканин пломбувальним матеріалом.

Стоматологи відзначають, що використання таких паст небезпечно. Бактерії, які викликають карієс, залишаються в порожнині, продовжують паразитувати і призводять до ускладнень. А пацієнти чекають, коли паста подіє.

Підвищена чутливість зубів

Підвищена чутливість зубів — біль від впливу холодного і кислого. Досить поширений симптом, який може вказувати на безліч захворювань: карієс пришийкової області, клиновидний дефект, гіпоплазія, травми, захворювання ясен. І, якщо єдиною рекомендацією стоматолога буде використання зубної пасти — краще не з’являтися більше на прийомі та змінити лікаря.

Навіть якщо пошук причини затягується, для полегшення симптомів повинні використовуватися професійні засоби і маніпуляції. Пасти — лише для закріплення ефекту і домашнього використання.

До речі, поява болю при вдиханні холодного повітря — класичний симптом періодонтиту, який з чутливістю зубів не має нічого спільного!