В останні роки репутацію червоного м’яса сильно зіпсували дослідження, що передбачають його зв’язок з раком та іншими захворюваннями. Розбираємося, чи дійсно воно таке шкідливе.

Червоне м’ясо – це як?

Своїм відтінком червоне м’ясо зобов’язане білку міоглобіну, а отримують його з м’язів ссавців. У цю групу входить яловичина, баранина, свинина, телятина, конина і козяче м’ясо.

У жовтні 2015 року Всесвітня організація охорони здоров’я встановила, що червоне м’ясо є «ймовірно канцерогенним для людини». Обробленому червоному м’ясу (вяленому, копченому, ферментированному) пощастило менше: йому дісталося клеймо канцерогену. Це означає, що Міжнародне агентство з вивчення раку (МАІР) отримало достатньо доказів його потенційної небезпеки, а вживання шинки, ковбаси, сосисок і м’ясних консервів дійсно збільшує ризик розвитку онкологічних захворювань.

Експерти МАІР отримали ці дані, проаналізувавши 800 досліджень по оцінці впливу червоного і обробленого м’яса на різні типи злоякісних пухлин. Відповідно до їхніх висновків, що щоденне вживання 50 грамів обробленого м’яса збільшує ризик розвитку раку товстої і прямої кишки на 18%.

Особливо небезпечним називають смажене червоне м’ясо. За даними Американського національного інституту раку, приготування м’яса при високих температурах веде до утворення гетероциклічних амінів і поліциклічних ароматичних вуглеводнів, хімічних речовин, які підтвердили свою канцерогенність в експериментах на тваринах. Їх вплив на організм людини поки вивчено не до кінця.

шинка

Червоне м’ясо і ниркова недостатність

Цукровий діабет і підвищений артеріальний тиск є найбільш поширеними причинами ниркової недостатності, але в липні 2016 року з’явилися дані, що фактором ризику цієї хвороби може бути вживання червоного м’яса.

Дослідження, опубліковане в журналі Американського товариства нефрології, показало, що часте вживання червоного м’яса підвищує ризик розвитку ниркової недостатності на 40%.

– Людям варто розглянути питання про перехід на рослинні джерела білка, – заявили дослідники з Медичної школи в Сінгапурі. – Якщо ж вони як і раніше хочуть їсти м’ясо, риба, морепродукти і птахи можуть виявитися більш безпечною альтернативою.

Червоне м’ясо і хвороби серця

Дієта з високим вмістом насичених жирів і холестерину – добре відомий фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Ряд досліджень демонструє, що до цієї категорії також потрапляє і червоне м’ясо.

У 2014 році дослідження за участю 37 тисяч шведських чоловіків показало, що вживання більше 75 грамів обробленого червоного м’яса в день підвищує ризик серцевої недостатності у 1,38 разів.

Пізніше вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку виявили, що кишкові бактерії перетворюють L-карнітин, який міститься в червоному м’ясі в з’єднання під назвою триметиламін-N-оксид (TMAO). У мишей TMAO призвело до розвитку атеросклерозу, який може спровокувати інфаркт міокарда та інсульт.

Втім, у цьому питанні все не так однозначно. Нещодавнє дослідження вчених з Університету Пердью показало, що вживання 85 грамів червоного м’яса 3 рази в тиждень не шкодить серцю, а покращує стан серцево-судинної системи.

Ковбаси

Червоне м’ясо і дивертикуліт

Дивертикуліт (запалення кишечника) може привести до ряду серйозних ускладнень, у тому числі абсцесу, перфорації товстої кишки та перитоніту. Хоча конкретні причини дивертікуліту невідомі, передбачається, що дієта з високим вмістом клітковини може підвищити ризик його розвитку.

Свіже дослідження, опубліковане в журналі Gut, передбачає, що вживання червоного м’яса провокує дивертикуліт, підвищуючи вірогідність його розвитку на 58%.

Скільки червоного м’яса ми повинні їсти?

Незважаючи на переконливі докази потенційних ризиків для здоров’я, червоне м’ясо містить величезну кількість поживних речовин. 100 грамів сирого м’ясного фаршу, наприклад, містять 25% від рекомендованої добової норми вітаміну B-3 та 32% від добової норми цинку. Також в червоному м’ясі багато гемового заліза, що засвоюється краще рослинного заліза і перешкоджає розвитку анемії. Невже від цих переваг слід відмовитися?

– Не відмовитися, а обмежити, – поправляють фахівці Американського інституту з вивчення раку. – Рекомендується вживати не більше 510 грамів червоного м’яса в тиждень, а ось обробленого м’яса слід уникати повністю.