В далекому 2010 році шведські вчені з Університету Умео вперше дослідили, як спосіб приготування кави впливає на її корисні властивості. Тоді улюблений напій все ще підозрювали в канцерогенності, але 15 років спостереження за 64,603 жителями провінції Вестерботтен показали, що зварена в турці кава краще фільтрованої: її вживання пов’язали зі зниженням ризику раку молочної залози.

Пізніше мета-аналіз 59 незалежних досліджень підтвердив, що кава знижує загальну захворюваність раком, зокрема – рак сечового міхура, ободової і прямої кишки, печінки, ендометрію, стравоходу, підшлункової залози, молочної та передміхурової залози.

Існували обмежені дані про те, що кава пов’язана з підвищеним ризиком розвитку раку шлунка і раку сечового міхура, але в 2016 році експерти Міжнародного агентства з вивчення раку (МАІР) прийшли до висновку, що переконливих доказів цього зв’язку немає. У червні 2016 ВООЗ виключила каву зі списку вірогідних канцерогенів, де вона перебувала протягом довгих 25 років. Тепер ароматний напій заслужено визнали частиною здорової дієти.

У червні 2016 ВООЗ виключила кави зі списку вірогідних канцерогенів.

Існує трохи інформації про «корисні» способи приготування або сортах кави, але та інформація, якою ми володіємо сьогодні, дозволяє виділити декілька ключових ознак корисної кави:

  • Кава з кофеїном корисніша за декофеїнізовану. По всій видимості, це пов’язано з тим, що при видаленні кофеїну з зерен отримують багато антиоксидантів, які борються з окислювальним стресом і запальними реакціями.
  • Кава корисна до тих пір, поки ви їсте якісну їжу і не курите. Очевидно, що чашка кави, випита «під сигарету», не врятує вас від згубного впливу тютюнового диму.
  • Температура корисної кави не повинна перевищувати 65 °С: у червні 2016 МАІР визнала гарячі напої канцерогенами, запідозривши їх у причетності до розвитку раку горла і стравоходу.
  • Корисна кава не містить цукру. Регулярне вживання солодких напоїв – пряма дорога до цукрового діабету, атеросклерозу та інших неприємностей. Задумалися про відмову від цукру?
  • Приготована кава краща за розчинну. Дослідження показало, що чашка розчинної кави під час їжі знижує всмоктування заліза з 5,88% до 0,97%. Втім, через годину після їжі спосіб приготування кави на метаболізм заліза вже не впливає.