Часто люди не зовсім задоволені кольором своїх зубів. Хтось забуває про це і живе повноцінним життям, адже жовтизна або сизість зубної емалі аж ніяк не є медичною проблемою і не завдає здоров’ю ніякої шкоди.

У стоматології існує спеціальна шкала оцінки кольору зубів – Шкала Віта. У ній 16 відтінків, з яких кожен може вибрати собі свій. На жаль, у світі дуже мало людей, натуральний колір зубів яких наближений до ідеалу. Мало того, що далеко не всі народжуються з зубами білого кольору, так і в нашому житті зуби мають властивість темніти.

Чому темніють зуби?
 • Зубний наліт, який утворюється внаслідок життєдіяльності бактерій в порожнині рота
 • Деякі продукти харчування: червоне вино, кава, міцний чай, фарбувальні ягоди (наприклад, шовковиця), солодка їжа (стимулює активність бактерій)
 • Куріння
Існує кілька безпечних методів відбілити зуби
 • Професійне відбілювання зубів у стоматолога
 • Спеціальні засоби для відбілювання зубів в домашніх умовах

Відбілювати зуби можна, але про народні методи, такі як чистка зубів содою, активованим вугіллям, лимонним соком, оцтовою кислотою або будь-якими їх сумішами необхідно забути назавжди.

Подібні способи дуже шкідливі для зубної емалі і слизової оболонки порожнини рота. Наприклад, сода і активоване вугілля – вкрай абразивні речовини, які при тривалому застосуванні виснажать емаль. Лимонний сік і оцет – це кислоти, їх використання в якості відбілюючих речовин може стати причиною чутливості зубів і навіть опіку ясен.

З обережністю слід використовувати домашні засоби по відбілюванню і спеціальні зубні пасти, тому як не всі вони можуть бути абсолютно нешкідливими. Не варто постійно користуватися зубною пастою з позначкою «Відбілююча», адже часто такі пасти містять абразивні частинки і перекис водню, які ушкоджують емаль і викликають чутливість зубів. Краще відмовитися і від гелів, кремів, відбілюючих смужок, які містять агресивні хімічні речовини, наприклад, перекис водню у високій концентрації.

Читайте також:  Основні правила гігієни зубів дитини

Якщо необхідно відбілити зуби, робити це краще під наглядом лікаря. Професійно відбілюють зуби за допомогою діючої речовини пероксиду карбомід (а не перекису водню, як в домашніх системах відбілювання), яке є більш безпечним. У клініці лікар повністю контролює процес, проводиться ізоляція ясен захисним гелем, що запобігає опіку слизової оболонки.

Якщо ви все-таки вирішили вибілювати зуби в домашніх умовах, обов’язково дотримуйтесь інструкції та часові обмеження, зазначені на упаковці.

Перед будь-яким відбілюванням зубів обов’язково проконсультуйтеся зі стоматологом. Необхідно переконатися, що ротова порожнина здорова. Ні в якому разі не можна проводити процедуру, коли є карієс, зубний камінь, тріщини на зубах, висока чутливість і інші патології.

Сучасна стоматологія дозволяє вам здійснити свою мрію. Треба тільки розібратися в способах відбілювання зубів і вибрати підходящий для себе варіант.

Хімічне відбілювання

Види відбілювання зубів

Для відбілювання зубів застосовуються різні методики: хімічне відбілювання, фотовідбілювання, лазерне відбілювання і відбілювання ультразвуком. Відбілювання можна робити в домашніх умовах і в кабінеті стоматолога. При цьому воно може бути зовнішнім і внутрішнім.

Хімічне відбілювання

В основі хімічного відбілювання лежить здатність кисню «включати» в органічних тканинах окислювальні процеси. В результаті чого пігментація зуба зменшується, і він стає світліше. Для хімічного відбілювання застосовуються спеціальні хімічні сполуки. Найчастіше це препарати на основі перекису водню.

Читайте також:  Основні правила гігієни зубів дитини

Найкраще ця методика працює на жовтих зубах. Коричневі зуби важче відбілити таким способом, а сірі – практично не піддаються такому відбілюванню.

При застосуванні цього методу важливо враховувати, що він працює тільки на натуральних зубах. Тобто передня поверхня зубів не повинна включати штучних матеріалів: пломб, коронок. Не можна відбілювати зуби цим методом при наявності тріщин і відколів емалі.

Фотовідбілювання

Фотовідбілювання

За цією методикою на зуби наноситься спеціальний гель, який активується під дією світла. Для цього він висвітлюється спеціальною лампою. При освітленні гель починає виділяти кисень, який розщеплює пігменти, які окрасили зуби.

Це досить ефективна методика відбілювання, яка дозволяє освітлити досить темну емаль. Штучні матеріали: пластик, залізо, кераміка при впливі цим способом колір не змінюють.

Цей метод можна застосовувати при наявності тріщин на зубах і відколів емалі.

лазерне відбілювання

Лазерне відбілювання

Ця методика схожа на фотовідбілювання, тільки для впливу на гель, нанесений на зуби, використовується концентрований пучок світла. Це також активізує кисень і включає окислювальні процеси.

Відбілювання ультразвуком

Відбілювання ультразвуком

Фактором, що впливає на спеціальний гель і активізуючий кисень, в даному випадку є ультразвук.

Домашнє відбілювання зубів

Відбілювання зубів в домашніх умовах може проводитися за допомогою різних методів:

 • Відбілюючі пасти. Як правило мають недовговічний ефект. Відбілюють тільки на кілька тонів. При частому використанні можуть пошкодити емаль і підвищувати чутливість зубів.
 • Відбілюючі смужки, гелі, жуйки. Також не дуже ефективний спосіб. Часте використання жуйок і гелів може нашкодити зубам.
 • Відбілювання в каппах. Капи (спеціальна форма) заповнюється спеціальним гелем і одягається на зуби. Носити капи треба 3-10 годин протягом кількох тижнів. Це досить ефективний метод відбілювання зубів. Можливо протікання гелю і, як наслідок, подразнення ясен.
Читайте також:  Основні правила гігієни зубів дитини

Капи заповнюються препаратами і фіксуються на зубах. Зауважимо, що деякі системи передбачають використання індивідуальних кап (виготовляються в стоматологічній клініці), а в деяких застосовують формовані (пацієнт виготовляє капу сам з термопластичного матеріалу) або стандартні капи.

Кабінетне відбілювання

Виконується в стоматологічному кріслі під контролем лікаря. Ця процедура зазвичай займає 1-2 години. Саме при кабінетному відбілюванні застосовують ультрафіолетове, лазерне випромінювання та фотовідбілювання. Кабінетне відбілювання більш ефективно, ніж домашні методи відбілювання.

Внутрішнє відбілювання

Іноді зовнішнє відбілювання зуба неефективно, тоді виникає необхідність у внутрішньому відбілюванні. Для цього всередину зуба закладається відбілюючий гель і порожнина закривається тимчасовою пломбою. Через кілька днів лікар повторює процедуру і може робити це кілька разів до досягнення необхідного ефекту. Потім порожнина зуба закривається постійною пломбою.

Альтернативне відбілювання

При альтернативні методи відбілювання ваші зуби набувають «ідеальний» колір.

Варіанти альтернативного відбілювання:

 • Порцелянові вініри. Тонкі порцелянові накладки, які наклеюються на зуби. Вони стійки до барвних речовин і можуть бути по-справжньому білосніжними.
 • Бондінг. На поверхню зубів наноситься кварцова смола. Мінус цього способу – смола не володіє тривалою стійкістю до барвних речовин.
 • Коронки. Зазвичай використовуються для відновлення зуба, якщо це неможливо зробити за допомогою пломбування. Коронку можна зробити дійсно білосніжною.