Головні болі доставляють масу дискомфорту в будь-який час дня, але ранкові головні болі запросто можуть зіпсувати вам цілий день. На жаль, ви не єдиний, хто бореться з ними. Аміт Сахдев, доктор медицини, доцент, директор відділення нейром’язової медицини в Мічиганському державному університеті, говорить, що ранкові головні болі – дуже поширене явище, яке може відбуватися з різних причин.

Головні болі не обов’язково стають регулярними. Але якщо ви знову і знову прокидаєтеся з ними, на це повинна бути певна причина. Виявивши причину, ви зможете зрозуміти, яке лікування вам необхідно. Ось кілька потенційних причин:

У вас мігрень

мігрень

Найбільш поширений час доби для мігрені – з 4 до 9 годин ранку. Дженніфер Криглер, доктор медицини, лікар Центру головного болю Клівлендської клініки, повідомляє, що протягом цього часу ваш організм виробляє менше ендорфінів і енкефалінів, які є природними болезаспокійливими засобами. А ось адреналін, навпаки, вивільняється у великих кількостях в ранні ранкові години. Він впливає на кров’яний тиск, а також розширення або скорочення кровоносних судин, викликаючи мігрень.

Мігрень часто є генетичним захворюванням, тобто вплинути на її перебіг не завжди можливо. Однак, доктор Сахдев стверджує, що дещо зробити все-такі можна. Ключ полягає в тому, щоб ідентифікувати ваші стрес-тригери, наприклад, поганий сон і дієту, і намагатися уникати їх. Якщо у вас розвивається мігрень, відпочинок, лід, розслаблення і медитація – це те, що дійсно може вам допомогти. Якщо мігрень погіршується, необхідно звернутися до лікаря, який підбере найбільш ефективне лікування.

У вас апное уві сні

апное уві сні

Апное сну, потенційно серйозне захворювання, яке провокує постійні зупинки дихання під час сну. Це захворювання може стати причиною головного болю вранці. Вернон Вільямс, доктор медицини, спортивний невролог і директор Центру клінічної неврології і болі в Керлан-Джоб в Лос-Анджелесі, розповідає, що головний біль, викликаний нестачею кисню і підвищеним тиском, може з’явитися в результаті апное уві сні.

На жаль, самостійно поставити собі діагноз практично неможливо, але якщо ваш партнер скаржиться на те, що ви хропете, а ви часто відчуваєте головний біль або втому, хоча спите достатню кількість часу, обов’язково зверніться до лікаря.

Причина головного болю – кофеїн

кофеїн головний біль

Головний біль може виникнути, якщо протягом дня ви випиваєте кілька чашок кави. Але доктор Сахдев каже, що це може відбуватися і в протилежному випадку. Кофеїн впливає на приплив крові до мозку, тому, якщо в якийсь із днів ви випили менше кави, ніж зазвичай, це може викликати неврологічні побічні ефекти, схожі на ті, які відбуваються при відмові від наркотиків чи алкоголю. Один з таких ефектів – сильний головний біль.

Щоб уникнути головних болів, викликаних кофеїном, доктор Криглер рекомендує відмовлятися від вживання кофеїну в другій половині дня. Якщо ви намагаєтеся повністю відмовитися від кофеїну, але вас мучать головні болі, робіть це поступово. Не слід різко припиняти пити кавові напої. Почніть випивати половину порції, до якої ви звикли, і повільно скорочуйте споживання.

Ви скрипите зубами по ночах

Скрипіння зубами може викликати напругу у скронево-нижньощелепному суглобі (СНС), який з’єднує вашу нижню щелепу з основою черепа, а також може викликати зміни в положенні щелепи. Все це призводить до напруженості, яка стає причиною головного болю.

Якщо ви підозрюєте, що ваші ранкові головні болі викликані цією шкідливою звичкою (або ваш дантист помітив зміни), поговоріть зі своїм лікарем про наступні кроки, які можуть включати носіння захисної капи в нічний час.

Ви вживали алкоголь перед сном

алкоголь перед сном

Безсумнівно, більше шансів заробити головний біль після гучної вечірки, яка закінчилася вранці, ніж після келиха вина за вечерею. Але головний біль може з’явитися в обох випадках. Певні сполуки в спирті можуть чинити негативний вплив на нейротрансмітери в вашому мозку, викликаючи головні болі або навіть провокуючи мігрень, каже експерт по жіночому здоров’ю Дженніфер Відер. Алкоголь також є сечогінним засобом (це означає, що він змушує вас постійно ходити в туалет), тому багато людей прокидаються з сильним зневодненням після вживання алкоголю, що може посилити головний біль похмілля.

Рішення досить просте: не зловживайте алкоголем. І, якщо ви помітите, що певні види алкоголю впливають на ваш організм гірше, ніж інші, можливо, варто зовсім відмовитися від них, замінивши їх чимось менш токсичним.

Іноді причиною може бути серйозне захворювання

ранковий головний біль

Доктор Вільямс серйозно ставиться до головних болів. На своїх прийомах він завжди звертає увагу на такі скарги пацієнтів, тому що є шанс, що це може бути пов’язано з чимось потенційно серйозним, наприклад, підвищеним тиском від пухлини мозку. Доктор Крейглер каже, що люди з пухлинами головного мозку часто прокидаються з головним болем через сильний тиск цереброспінальної рідини. Якщо пухлина викликає набряк, це розтягне покрив мозку і викликає головні болі.

Це, очевидно, рідкісна і не найвірогідніша причина ранкової болі в голові, тому не варто засмучуватися і чекати гіршого. Якщо у вас є пухлина головного мозку, доктор Вільямс каже, що у вас, ймовірно, також будуть спостерігатися такі симптоми, як зміни зору, втрата зору, порушення балансу, відчуття сонливості та зміни вашого психічного стану. Набагато більш імовірно, що ваші ранкові головні болі викликані чимось менш серйозним.

Отже, якщо ви іноді прокидаєтеся з головним болем, це, ймовірно, не представляє ніякої серйозної небезпеки. Але якщо це відбувається регулярно, поговоріть зі своїм лікарем, щоб з’ясувати і усунути причину головного болю.