Це проблемні зуби або такі ж, як інші? Потрібно позбавлятися від них відразу при появі? Розберемо найбільш популярні омани, пов’язані з зубами мудрості.

Зуб мудрості — від назви так і віє чимось з розряду містики. Але нічого містичного в них немає — це лише зуби, які прорізуються набагато пізніше за інших, а не в дитячому віці. Стоматологи називають їх третіми молярами і вісімками. Фактично це рудимент, що дістався нам від предків, чиї щелепи були помітно ширшими.

Існує безліч міфів, пов’язаних з цими зубами.

Міф 1. Зуби мудрості починають різатися в підлітковому віці

Як правило, це не так: прорізування зубів мудрості починається найчастіше в 18-25 років. Чому? Справа в тому, що ці зуби, на відміну від інших, формуються не під час внутрішньоутробного розвитку, а у 3-5 років. Якщо відвести дитину до дитячого стоматолога в цей період, то він зможе навіть визначити, скільки зубів мудрості в неї з’явиться в майбутньому.

При цьому формування коронкової частини вісімок відбувається приблизно до 12 років (тобто коли у більшості дітей вже відбувається зміна молочного прикусу на постійний). Однак коріння зубів мудрості продовжують своє формування, причому іноді навіть після прорізування.

При цьому у 10-15% людей взагалі немає вісімок. Ці щасливчики ніколи не стикаються з неприємними відчуттями при їх прорізуванні і все життя проводять з набором з 28 зубів. Більше того – у різних людей може прорізатися різне число зубів мудрості. Саме тому нормою вважається наявність 28-32 зубів.

Міф 2. Будь-які неприємні відчуття при появі зубів мудрості треба терпіти

Майже у всіх людей цей процес супроводжується дискомфортом, і рідко хто може похвалитися тим, що не зазнав жодних хворобливих відчуттів. Це пов’язано з тим, що у вісімок немає молочних «попередників».

Часто виникає утруднене прорізування зуба мудрості з-за різних патологій, і у такому випадку потрібно звернутися до лікаря. Але як звичайна людина може відрізнити нормальний від утрудненого прорізування? Адже найчастіше будь-яка поява вісімки супроводжується підвищенням температури на 1-2 градуси, болем у щелепи та при ковтанні, запаленням ясен і навіть підщелепних лімфатичних вузлів.

Якщо у вас спостерігається дуже гострий біль в яснах і щелепи, виділення крові і гною з ясен, набрякання щоки, а губи і язик травмуються, то терпіти це не потрібно — слід негайно звернутися до лікаря. Такі симптоми вказують на патологічне прорізування вісімки.

Читайте також:  Кому і навіщо потрібні керамічні вініри?

У будь-якому випадку визначити, нормальне чи патологічне прорізування зуба мудрості відбувається у вашому випадку, зможе тільки стоматолог. Чим раніше він виявить проблему, тим легше буде її вирішити.

Міф 3. Зуби мудрості завжди потрібно видаляти, краще відразу при їх появі

Треті моляри або вісімки можуть нічим не відрізнятися від звичайних зубів, не заважати жуванню їжі і взагалі ніяк себе не проявляти. Але, на жаль, досить часто зустрічаються патології зубів мудрості, з-за чого доводиться приймати певні заходи. Якщо ж зуб прорізався нормально, не тисне і не зміщує сусідні зуби, не заважає пережовуванню їжі, то ним можна користуватися так само, як і всіма іншими зубами.

Все ж є патології, при яких видалення зубів мудрості необхідно. Всього виділяють три їх види.

Дістопія

Неправильне розташування щодо всього зубного ряду. Оскільки такі вісімки можуть завдати шкоди іншим зубам, то лікар майже завжди рекомендує їх видалення. Вони можуть виступати вперед або назад щодо решти зубів або навіть повернутися навколо своєї осі.

Ретенція

Приховані в м’яких або кісткових тканинах щелепи зуби. Ретенція буває повною або частковою, тобто зуб може прорізатися не повністю або залишитися в прихованому стані і теж відхилятися назад або вперед. Це небезпечно тим, що при прорізуванні може розвинутися перикоронорит — запалення ясен через скупчення бактерій.

Змішана патологія

Це поєднання дистопії і ретенції. Зуб може розміщуватися під кутом до решти зубів, лежати горизонтально або навіть перевернутися «вниз головою» — його коронка буде внизу, а корінь — нагорі. Це найбільш складні випадки, які можуть спровокувати різні види гнійних запальних процесів: абсцеси, остеомієліт та флегмону.

У всіх цих випадках зуб мудрості доведеться видалити.

Міф 4. Видалення зубів мудрості — це завжди довго, боляче і страшно

Метод видалення зуба лікар вибирає залежно від того, з якою проблемою ви до нього звернулися. При цьому в сучасній стоматології завжди забезпечать знеболювання і постараються звести до мінімуму і хворобливі відчуття, і ваш дискомфорт.

Читайте також:  Как надолго сохранить здоровье полости рта

Видалення вісімки далеко не завжди вимагає складних маніпуляцій: якщо хірург має справу не з дистопірованим, ретинованим зубом і не зі складною патологією, то йому буде досить щипців. У такому випадку вам зроблять укол знеболюючого, а потім лікар видалить зуб мудрості. Триває це від однієї до кількох хвилин.

Після видалення слід дві години не їсти, протягом дня не вживати гаряче і не торкатися лунки язика. Жувати потрібно на протилежній стороні, а полоскати рот — вкрай обережно. Часто після видалення зубів мудрості підвищується температура і виникає набряк, а тому лікар призначає медикаментозну терапію. Приймайте прописані їм засоби, дотримуйтесь рекомендацій по догляду, і тоді неприємні симптоми пройдуть за 5-7 днів.

А ось якщо ваша вісімка дістопована, ретинована і так далі, то буде потрібно значно більше зусиль, щоб позбутися від неї. Для початку роблять рентген-знімок, проводять санацію порожнини. Перед видаленням ретинованого зуба можуть призначити вітаміни та седативні засоби.

Потім, після анестезії, лікар надрізає і відводить в сторону м’які тканини (в сучасній стоматології це робиться за допомогою лазера), потім буром препарує кістку, щоб отримати доступ до зуба, і видаляє його з ясен цілком або по шматочках. Потім він повертає клапоть ясен на місце, накладає шви і протизапальну пов’язку.

Відновлення займає близько двох тижнів. Лікар призначає прийом вітамінів, протизапальних і знеболювальних ліків, щоб зменшити набряки, температуру і больові відчуття. Також потрібно дотримуватися простих правил:

 • півгодини не видаляти пов’язку;
 • не їсти три години після операції;
 • застосовувати холодні компреси 1-2 дні;
 • відмовитися від твердої, гострої та гарячої їжі в період загоєння;
 • відмовитися від фізичних навантажень, відвідування басейну та сауни;
 • пережовувати їжу на іншій стороні рота.
Міф 5. Зуби мудрості ніколи не лікують — відразу видаляють

Далеко не завжди вісімки потрібно відразу видаляти. Вони цілком піддаються лікуванню, і якщо зуб нормально розташований, ніяк вам не заважає і не шкодить сусіднім зубам, то його можна зберегти. Хоча важливо розуміти: такі зуби більш схильні до карієсу, тому що розташовані в глибині щелепи і якісно очистити їх набагато важче, ніж інші зуби. Іноді щітка просто не може втиснутися у вузький простір. Також, якщо частина зуба залишилася під яснами, то формується ясенний капюшон, куди потрапляють частинки їжі, що посилює руйнування зуба.

Читайте також:  Кому і навіщо потрібні керамічні вініри?

Ще одна особливість зубів мудрості — дуже часто карієс на них досить довго не дає про себе знати, і якщо ви не ходите до лікаря на профілактичний огляд кожні півроку, то цілком можете пропустити початок хвороби і виявити її вже тоді, коли вона вже перетворилася у глибокий карієс або пульпіт.

Однак якщо зуб прорізався без патологій і карієс виявлений на ранній стадії, то стоматолог цілком може врятувати і вісімку. Також це робиться в тому разі, якщо зуб мудрості буде використовуватись для протезування.

Причин для видалення ураженого карієсом зуба мудрості може бути кілька:

 • зуб сильно зруйнований і при цьому розташований так далеко і незручно, що провести якісне лікування дуже складно;
 • високий ризик виникнення вторинного карієсу;
 • вісімки відрізняються сильно викривленими каналами, що вкрай ускладнює ендодонтичне лікування;
 • відсутність зуба-антагоніста, тобто зуба, який розташований над тим, що уражений карієсом. Якщо зуба-антагоніста немає, то жувальне навантаження розподілиться нерівномірно.
Висновки

Підведемо короткі підсумки.

 • Хоча зуби мудрості фактично є рудиментом, вони цілком можуть прорізатися безпроблемно. При цьому вони нічим не будуть відрізнятися від інших зубів.
 • Їх прорізування дуже часто супроводжується неприємними відчуттями, і якщо біль дуже сильна, підвищується температура, спостерігається виділення крові і гною, то краще звернутися до лікаря.
 • Видаляти вісімки потрібно при патологічному прорізуванні: дістопованому, ретинованому або при наявності змішаної патології.
 • В залежності від складності випадку хірург-стоматолог вибере відповідний метод видалення зуба мудрості. Після чого слід дотримувати рекомендації лікаря і пити прописані їм ліки — тоді реабілітаційний період пройде швидко і менш неприємно.
 • Але далеко не завжди необхідно видаляти зуби мудрості: якщо вони нічим не заважають і прорізалися нормально, то їх цілком можна лікувати. Хоча вісімки більш схильні до карієсу і на них він частіше з’являється вдруге.

Автор: Марина Колесніченко
Стоматолог, головний лікар стоматологічної клініки Beauty Line.