Все більше людей вибирають альтернативні методи лікування болю в спині: масаж, йогу і психотерапію. Багато відкрили для себе програму вправ «Велика трійка Макгілла» – набір вправ для стабілізації хребта, розроблений відомим американським фізіотерапевтом. Нам же важливо знайти істину – терапію, яка позбавляє від болісного дискомфорту в спині ефективно й, бажане, назавжди.

Прокоментувати традиційний та альтернативний підхід до лікування, а також розповісти про причини і діагностику ми попросили координатора Міжнародної Академії Традиційної Тибетської Медицини в Україні Олену Назаренко.

– Біль у спині – друг або ворог? І то це, з чим потрібно боротися? Важливо розуміти, що біль у спині – це симптом. Больовий синдром, як кажуть медики, супроводжує багато захворювань. І, як правило, вже далеко не на початковій стадії. Організм таким чином звертає на себе увагу, буквально кричали нам: «Ну займися нарешті рішенням моїх своїх проблем!» А нам найлегше закрити «його» (читай «свій») рот таблеткою знеболюючого, щоб мчати далі і не втрачати темп у своєму кругообігу справ, які здаються нам невідкладними.
Отже, біль – це синдром. Це перше, що потрібно зрозуміти. А далі – шукати причину болю.

Що пропонує традиційна медицина?

Болі в попереку є однією з головних причин, за якими люди звертаються до лікаря. У США, наприклад, витрачають близько 90 мільярдів доларів у рік на діагностику та лікування болю в спині, а це більше, ніж річні витрати на терапію гіпертонії, ведення вагітності і післяпологовий догляд.

Близько 85 відсотків усіх хворих страждають від того, що лікарі називають «неспецифічним болем у нижній частині спини». Стійкий біль з’являється без таких видимих причин, як пухлина, затиснений нерв, інфекція або синдром Кауда Еквіна.

Приблизно в 90% випадків біль у попереку проходить протягом декількох днів або тижнів без особливих проблем. У меншої кількості пацієнтів, проте, гострий біль у спині може тривати від чотирьох до 12 тижнів або зовсім стає хронічною.

Хронічний неспецифічний біль у спині виявився сильнішим постільного режиму, спінальної хірургії, опіоїдних знеболювальних засобів та ін’єкцій стероїдів.

Так, наприклад, тільки в 2017 році понад 30 000 американців помруть від передозувань опіоідами. Крім того, дослідники виявили, що опіоїди не зменшують біль у спині, а стероїдні ін’єкції зменшують його в короткостроковій перспективі, але ефект розсіюється протягом декількох місяців.

Біль у спині (і біль в цілому) не пов’язаний лише з характером і серйозністю травми або анатомічною проблемою. В цьому задіяний і мозок.

Наприклад, деякі люди можуть відчувати страшний хронічний біль, в той час як інші, з такими ж результатами МРТ і такою ж травмою, взагалі не відчувають болю.

– Причин болю в спині може бути кілька. В тому числі кілька одночасно.
По-перше, органічні – патологія власне опорно-рухового апарату. І сучасні методи діагностики, варто лише цим зайнятися, легко і швидко дадуть відповідь на всі питання.
По-друге, як вторинний симптом іншого захворювання. Наприклад, у тибетській традиції на область попереку (14-18 тибетські хребці) припадають точки, відповідні нирках, усім внутрішнім органам, товстого і тонкого кишечника, сечового міхура і репродуктивних органів. Тобто потрібно розбиратися, звідки «ростуть ноги» у вашого болю в спині.

Альтернативні методи лікування хронічного болю у спині

Останнім часом все більше рекомендують розглядати альтернативні методи лікування, такі як голковколювання, наприклад, перш ніж опіоїди або хірургію.

У лютому 2017 року, Американський коледж лікарів запропонував «немедикаментозну терапію»: акупунктуру, тай-чі, йогу.

У той же час дослідження показали, що активна терапія (програми вправ, йога, тай-чі) може дійсно допомогти людям впоратися з болями в спині.

– Головне – розуміти, що немає універсального для всіх засобу. У кожного свій «букет» проблем, накопичених не за один рік. Плюс у кожного своя вроджена конституція. А значить, і лікувальний набір буде своїм.
Пройдемося по запропонованими у статті методам.

Рух – це життя

фізична активність при болях у спині

Коли з’являється біль у спині, ви інстинктивно намагаєтеся припинити будь-яку фізичну діяльність і лягти на диван. Як вважають лікарі, в більшості випадків це, мабуть, найгірше, що можна зробити. Фізична активність допомагає полегшити біль, в той час як пасивний образ життя гальмує відновлення.

Вправи корисні з кількох причин

  • Вони збільшують м’язову силу, яка підтримує хребет
  • Вони покращують гнучкість і діапазон рухів у спині
  • Вони підвищують приплив крові до м’яких тканин спини, що сприяє загоєнню

В огляді досліджень за 2016 році, присвяченому вправам при хронічному неспецифічному болю в попереку, можна виділити ряд переваг

  • Аеробні вправи протягом 20 хвилин на велоергометрі на 30 хвилин зменшили біль у попереку
  • Поліпшення гнучкості поперекового відділу хребта і підколінних сухожиль може значно знизити хронічний біль у попереку на 18,5% -58%
  • Програма базової стабілізації значно зменшує хронічний біль у попереку на 39% – 76,8%, а програма поліпшення м’язової сили зменшує біль на 61,6%

– Рух – це життя. Згодна на всі 100%. Особливо, якщо займатися цим як профілактикою, можна і не захворіти зовсім. Фізичні вправи – помірні, без перевантажень – дійсно зміцнюють м’язи, які і тримають опорно-руховий апарат, покращують циркуляцію крові у всьому організмі, не тільки до м’язів.
Які вправи? Що вибрати: йога, пілатес, тай-чі? Потрібно вибирати те, що підійде саме вам. І не потрібно думати, ніби, наприклад, йога – більш універсальний і м’який метод на відміну, скажімо, від тренажерного залу. Не далі як тиждень тому моя австралійська подруга надірвала підколінні зв’язки саме на йозі. А я сама років 8 тому з цієї ж причини залишила заняття тай-чі. Пам’ятайте: 1) не всі вправи – для вас; 2) все добре в міру.

Йога, пілатес і тай-чі

йога при болях у спині

Існує досить багато досліджень про вплив йоги на болі в спині. Результати досить рівномірно показують, що йога – ефективний метод.

В останньому огляді Cochrane systematic review з йоги і хронічної болю в попереку, опублікованому в 2017 році, підводять підсумки кращих доступних досліджень, які в основному зосереджені на Айенгара, Хатха або Виниега йоги:

Доведено, що йога, порівняно з відсутністю фізичних навантажень, призводить до невеликого або помірного поліпшення функцій спини через три та шість місяців.

Що стосується тай-чі і пілатесу, Agency for Healthcare Research and Quality (AHRQ) нещодавно опублікувало всеосяжний 800-сторінковий систематичний огляд досліджень з неінвазивних методів лікування болю в попереку, включаючи ці два види фізичних навантажень. Було виявлено, що тай-чі, мабуть, зменшує хронічний біль у спині і допомагає людям повернутися до своєї повсякденної діяльності порівняно з відсутністю фізичних вправ і що цей вид вправ більш ефективний для полегшення болю, ніж ходьба або біг підтюпцем, але не краще плавання. Пілатес був визнаний не таким ефективним, а іноді взагалі не чинив ніякого ефекту.

– Навіть з плаванням не все так гладко. Адже температура води в басейні, навіть якщо вона, скажімо, +26 С, на 10 градусів нижче нормальної температури тіла. І зловживання басейном може накопичити холод в організмі.
З висвітлених у статті методів мої симпатії на боці «Великої трійки Макгілла». Тому що ви будете виконувати їх рівно настільки, наскільки вам дозволяє ваш стан здоров’я. Навряд чи ви станете ламати собі шию, піднімаючи голову на потрібний кут, правда?

Важливо знайти свого фахівця

хіропрактика

Дуже важливо знайти свого фахівця, який допоможе вам вирішити проблеми зі спиною. Це може бути ортопед, персональний тренер, який спеціалізується на таких проблемах, або фізіотерапевт.

Відомий професор біомеханіки хребта Стюарт Макгілл з Університету Ватерлоо в Канаді, який лікує багатьох олімпійських спортсменів та професійних футболістів, проводить кілька годин, просто спостерігаючи за рухом своїх пацієнтів, щоб зрозуміти, які конкретні рухи, пози і навантаження викликають біль у спині. Потім він адаптує програми вправ таким чином, що біль в спині йде.

У Макгілла є набір вправ для стабілізації хребта «Велика трійка Макгілла» (заснований на дослідженнях в його лабораторії), який націлений на людей з хронічним болем у спині.

Велика трійка Макгілла

Біль – не тільки фізична, але й психологічна проблема

В даний час існує кілька різних видів фізичної терапії, які включають в себе психотерапію або когнітивну поведінкову терапію. Вони називаються багато дисциплінарною реабілітацією.

Багато дисциплінарна реабілітація розглядає болі в спині, як поєднання фізичних, психологічних і соціальних факторів. У ході такої реабілітації пацієнтам допомагають лікуватися від депресії та тривожних станів. Пацієнти, які проходять таку реабілітацію, швидше відновлюються і повертаються до нормального способу життя.

– Ми вже домовилися, що біль взагалі не проблема. Вірніше, проблема – не біль, а те, що його викликає. Але загалом думка про те, що проблема існує не тільки на фізичному рівні – правильна. Це вже ближче до тибетської концепції здоров’я. Саме тому і обрана така послідовність розбору запропонованих методів. Так ось, у тибетській концепції здоров’я людини розглядається як сукупність трьох складових: Тіла, Розуму та Енергії. І багато дисциплінарна реабілітація – у своєму роді наближення до східної традиції в трактуванні здоров’я. І це добре. Те, що лікування тривожних станів, депресій, прискорює одужання будь-якої патології(!), – сто відсотків! В цьому немає сумнівів.

Хіропрактика

Пасивна терапія також може зіграти певну роль в одужанні.

Є деякі докази того, що хіропрактика допомагає людям з хронічним болем у спині, але не більше, ніж безрецептурні болезаспокійливі засоби або вправи.

В огляді 2011 року про хронічний біль в попереку було виявлено, що маніпуляції хребта ненадовго зменшують біль і покращують функціональний стан пацієнта, але цей ефект був приблизно таким же, як від помірних фізичних навантажень.

У той час як ризик серйозних побічних ефектів від спінальних маніпуляцій при болю в спині невисокий (приблизно 1 випадок на 10 мільйонів), ризики, пов’язані з хіропрактикою для лікування болю в шиї, як правило, декілька вище, тому варто бути обережним у виборі лікування.

– Хіропрактика – серйозна тема. Про успіхи в мануальній терапії сурмлять, а ось про невдачі однозначно замовчують. Я б радила уникати. Мануальний терапевт – це останній терапевт, якого я б хотіла бачити в своєму житті. Ось просто задайте собі питання: що робить хіропрактик своїми руками? Як працює цей метод? Ось ви приходите до нього зі своїм викривленим хребтом, з болем у шийному або в грудному, або в поперековому відділі. Він вас пару раз струшує і відпускає. Вам ніби й боляче недовго, а ніби й легше потім, і рівніша спина. Правда, через пару тижнів все повертається на круги своя. Тому що, якщо подумати, маніпуляції хіропрактика зазвичай травматичні. Ви не бачите ці внутрішні травми, але вони є. І, як при будь-якій травмі, йде запальний процес. У кращому випадку (у найгірших – зрозуміло, до медиків) організм з часом сам справляється з цим. І якщо ви нічого не зміните в своєму житті: ні спосіб життя, ні харчування і т. д., через пару тижнів повернетеся до тих же проблем. Тобто що ми маємо в підсумку? Те, що було до, плюс травма з усіма витікаючими наслідками.

масаж ку середа

Масаж

Масаж досить нешкідливий, крім того, дослідники, які вивчають болі в спині, кажуть, що такий підхід має сенс з точки зору полегшення болю. Згідно AHRQ, масаж допомагає при хронічному або тривалому болі в спині, але не більше, ніж на тиждень.

– Якщо ми говоримо про класичний масаж спини, все вірно: це допоможе на час, потім біль повернеться. Звичайно, в тому випадку, якщо ви більше нічого не зробите, нічого не змінити у своєму житті. Але якщо це тибетський масаж Ку Середа, все буде по-іншому. Чому? Тому що:
по-перше, ним неможливо нашкодити, настільки він м’який і приємний (як правило, пацієнти кілька разів засинають під час масажу);
по-друге, він має терапевтичний ефект, тобто лікувальний, тому що приводить в баланс не тільки Тіло, але й працює на рівні Енергій і Розуму.
І кілька сеансів здатні поліпшити наше здоров’я, висловлюючись звичною нам західною мовою, на довгострокову перспективу.

Голковколювання

голковколювання

Одним з найдавніших методів полегшення болю в спині є акупунктура, основна частина традиційної китайської медицини. Філософське обгрунтування акупунктури полягає в тому, що хвороба або біль у тілі є результатом дисбалансу між силами «інь і янь». Практикуючі стверджують, що використання голок для стимуляції частин тіла, розташованих на різних меридіанах, може модулювати біль і виліковувати захворювання.

Огляд досліджень, проведене в 2005 році, в якому розглядалися докази ефективності акупунктури при болях у попереку, показав, що для хронічного болю голковколювання, мабуть, було більш ефективним у порівнянні з відсутністю лікування або фіктивним голковколюванням (коли практикуючі використовували голки, які насправді не проникали в шкіру). Але голковколювання не було більш ефективним, ніж інші методи лікування.

– Голковколювання – дуже ефективний метод. Але, як вважається у тибетській традиції, вдаватися до нього слід лише в крайніх випадках. Логіка така: якщо ви почнете з найсильніших методів лікування, то менш сильні (масаж, медикаментозна терапія) просто не будуть працювати потім. Тим більше, що не так багато в нашому західньому середовищі фахівців, які майстерно володіють акупунктурою.

Ми розповіли вам про можливі варіанти усунення болю в попереку. Звертатися до традиційної медицини або альтернативної, вибирати вам. Але врахуйте, що все індивідуально. Можливо те, що на когось не зробило ніякого ефекту, для вас стане справжнім порятунком.

Автор: Анна Капранова