Народна мудрість вчить нас: солона їжа провокує спрагу, яка змушує нас випивати більше води. У той же час, чи може сіль змушувати нас їсти більшу кількість їжі?

Дослідники почали вивчення раніше невідомої ролі солі в механізмах голоду і збільшення ваги. Кілька недавніх досліджень проливають світло на той факт, що сіль може спонукати нас переїдати.

Сіль і дослідження в космосі

Нещодавно було проведено нове дослідження, яке оспорює уявлення про те, що солоні продукти викликають спрагу. Замість цього було виявлено, що люди, які вживають більшу кількість солі, фактично п’ють менше води, ніж ті, у кого менше солі в раціоні. Крім того, ці люди є більш голодними. Підвищений апетит може привести до переїдання і збільшення ваги в довгостроковій перспективі.

Результати дослідження були опубліковані в минулому місяці. Для його проведення команда Тітце отримала доступ до унікальної групи, що складається з десяти російських астронавтів, яка готувалася до суворих польотів на Марс. Моделювання космічного польоту, яке тривало протягом кількох місяців, забезпечило дослідникам стабільне середовище для вивчення впливу солі на людський організм.

Протягом усього дослідження дієта космонавтів не змінювалася, за винятком одного ключового показника: дослідники змінювали кількість солі в їжі. Космонавти почали з дієти, яка включала 12 грамів солі в день (що приблизно в два рази перевищує дієтичні рекомендації, прийняті в США). Через кілька тижнів дослідники зменшили кількість солі до 9 грамів в день. Протягом останньої третини дослідження, космонавти щодня вживали 6 грамів солі.

Сіль

Те, що відбувалося в процесі дослідження, виправдовувало очікування команди Тітце: так як знижувалося споживання солі, космонавти пили більше води.

Читайте також:  Дієтологи розповіли, як запрограмувати свою психіку на схуднення за 8 кроків

Дослідник описує ще один сюрприз. Космонавти скаржилися на голод, коли перебували на дієті з високим вмістом солі.

«Ми відповідали їм, що ви не можете зголодніти, тому що ви отримуєте таку ж кількість їжі, як раніше», – говорить Тітце. «Єдине, що змінилося, це кількість солі».

Сіль і ваше здоров’я

Натрій, основний інгредієнт солі, є не тільки джерелом аромату, але і невід’ємною частиною нашої дієти. Цей елемент підтримує наші м’язи і нерви працездатними, і допомагає нашому організму підтримувати правильний баланс рідин.

Але коли рівень натрію підвищується занадто високо, часто це супроводжується підвищенням артеріального тиску. З часом високий тиск може мати серйозні і небезпечні для життя наслідки. Воно може призвести до інсульту, серцевого нападу, захворювання нирок і інших проблем зі здоров’ям.

Щоб захистити свій організм від високого артеріального тиску, дієтичні рекомендації, прийняті в США, обмежують денну норму дорослої людини чайною ложкою солі (що становить приблизно 2300 мг). За даними Американської асоціації серця, ідеальною кількістю для більшості дорослих є доза не більше 1500 мг на день.

Однак, переважна більшість дорослих споживають занадто багато солі. За оцінками Центру по контролю і профілактики захворювань, середній дорослий вживає до 3400 міліграм щодня.

Сіль

В останні кілька років вчені почали досліджувати роль солі в ожирінні. Ось що вони встановили.

У 2015 році британські та китайські дослідники повідомили, що у дітей і дорослих, які перебувають на дієті з високим вмістом солі, підвищується кількість жирових відкладень. Вживання додаткового грама солі в день збільшує ризик ожиріння у дітей на 28%, а у дорослих – на 26%. Автори дослідження не знають, чому вживання солі володіє таким ефектом, але інші дослідження показують, що сіль може змінювати механізми спалювання жиру нашим тілом.

Читайте також:  У мережі поділилися простими способами підтримати психічне здоров'я

Австралійське дослідження, опубліковане в минулому році, зв’язало дієту з високим вмістом солі з 23% збільшенням імовірності ожиріння у школярів. Автори вважають, що діти можуть їсти більше, тому що сіль покращує смак їжі. Дослідники також припускають, що, коли діти відчувають спрагу після солоної їжі, вони п’ють легкодоступні висококалорійні газовані напої.

Газовані напої

Ще одне австралійське дослідження на чолі з доктором Расселом Кістом (2016 р.) зв’язало вживання солі з 11% збільшенням кількості їжі і калорій, які приймають дорослі. Автори кажуть, що сіль покращує смак їжі, і це, ймовірно, спокушає людей їсти більше.

Професор Кіст, фахівець з харчування, керівник Центру глибокої сенсорної науки при Університеті Дікіна (Австралія), повідомив у своєму електронному релізі про те, що, на його думку, сіль заохочує людей їсти більше.

Хоча ці дослідження показують зв’язок між вживанням солі, підвищеним споживанням їжі, збільшенням жирових відкладень і ожирінням, вони не доводять, що сіль безпосередньо провокує будь-яку з цих речей. Щоб повністю зрозуміти роль солі, необхідно проводити додаткові дослідження.

Сіль і дослідження на мишах

У дослідженні з імітацією космічного польоту автори не розуміли, чому космонавти пили менше води і відчували себе менш голодними, перебуваючи на дієті з високим вмістом солі. Тому вони стали проводити дослідження на мишах, які показали, що, коли миші вживали багато солі, їх печінка виробляла речовину, звану сечовиною. Остання допомагає підтримувати водно-сольовий баланс в організмі. Але виробництво сечовини вимагає великих енергетичних витрат, говорить Тітце. Іншими словами, потрібно більше їжі, особливо білка. Саме ця потреба могла стати причиною голоду астронавтів.

Читайте також:  Одна з перших ознак деменції з'являється під час приготування їжі

«Дуже цікавий той факт, що вони пили колишню кількість води, але хотіли їсти більше», – говорить доктор Виджия Сурампуди, доцент і помічник директора програми по управлінню вагою в Лос-Анджелесі. «Це означає, що тут задіяні механізми, які ми поки не розуміємо».

Біль в животі

Доктор Марк Зейдель каже, що дослідження піднімає важливі нові проблеми і може пролити світло на те, що стимулює апетит.

«Це дослідження відкриває той факт, що нам потрібно краще розуміти механізм контролю спраги і апетиту», – говорить Зейдель, професор медицини Гарвардської медичної школи і голова комісії Медичного центру Бет-Ісраель Диаконесс в Бостоні (США).

«Контроль апетиту – це дуже складний процес».

Результати, отримані командою Тітце, проясняться в ході подальших досліджень. Тим часом Тітце дає таку пораду: «Якщо ви знаходитесь на дієті і намагаєтеся зменшити кількість вживаної їжі, але ви завжди голодні, подумайте про сіль. Можливо, це буде вам корисним».

Скоротіть вживання солі

Такі заходи допоможуть знизити вживання солі:

  • Зосередьтеся на натуральних органічних продуктах і готуйте вдома. Оброблені продукти і страви з ресторану містять більше солі.
  • Будьте обережними з салатними заправками, кетчупом і соєвим соусом, які багаті натрієм.
  • Скорочуйте кількість солі поступово, щоб ваші смакові рецептори могли адаптуватися. Інакше ваша їжа здасться вам несмачною і неапетитною.
  • Приправте свою їжу свіжими або сушеними травами, такими як часник і чорний перець. Чим більше спецій ви додаєте, тим менше солі вам знадобиться.
  • Спробуйте свою їжу, перш ніж братися за сільничку. Можливо, вона вам не знадобиться.