У березні на прилавках магазинів починають з’являтися перші ранні овочі. І так важко встояти перед спокусою їх купити!

І багато хто з нас купують ранні «вітаміни», незважаючи на дорожнечу і розуміння того, що ці красиві як з картинки тепличні помідори, огірки, капуста та інша зелень можуть бути шкідливими і навіть небезпечними для здоров’я.

«Вітаміни» з теплиці

Тепличні та грунтові овочі не тільки відрізняються за своїми смаковими якостями, але і за хімічним складом. У битві за тепличний урожай, багато господарств для якнайшвидшого дозрівання овочів використовують добрива та стимулюючі речовини. Чим вище концентрація цих речовин, тим небезпечніше стає напханий ними овоч.

Надлишок нітратів (азотистих сполук, які сприяють зростанню рослин) при нестачі вітамінів-антиоксидантів перетворюється на нітрити – небезпечні канцерогени, які можуть не тільки викликати отруєння, але навіть призвести до кисневого голодування клітин і тканин, а при систематичному вживанні стати причиною утворення злоякісних пухлин.

Причому надлишок нітратів – це не завжди несумлінне ставлення агрономів до свого майбутньому врожаю, надмірне накопичення нітратів може відбуватися в тому числі і через неправильний температурний режим, при недостатньому освітленні, порушеннях режиму вологості або в тому випадку, коли посіви дуже густі.

Нітрати по спадної

Не всі овочі однаково накопичують нітрати, в одних їх більше, а інші менш небезпечні. Найбільше схильні до накопичення азотистих сполук листова капуста, салат, редис, зелена цибуля, кріп, шпинат. На другому місці кольорова капуста, огірки, брокколі, цвітна капуста, кабачки, селера, морква, білокачанна капуста, редька. Найменш безпечні бобові (горох, квасоля), картопля, солодкий перець, брюссельська капуста, помідори.

Вибирайте правильно!

І все-таки перед ранніми овочами важко встояти, тому вирушаючи за ними, пам’ятайте кілька правил:

 • Надійніше купувати ранні овочі в магазинах. Там продукцію приймають від виробників, що мають необхідні сертифікати якості, де зазначено, що продукт безпечний і норми нітратів в овочах не перевищують допустимі. Ринки не завжди можуть забезпечити такий жорсткий контроль якості.
 • Чим більший плід, тим більше в ньому хімії – відмовтеся від такого.
 • Вся зелень (кріп, шпинат, петрушка) і огірки повинні бути темно-зеленого кольору. Обріз коренів зелені повинен бути свіжим, а огірки твердими і мати тонку шкірку.
 • Вибирайте легку і не дуже тверду молоду капусту з яскраво-зеленими блискучими листям і вологим, свіжим обрізом.
 • Плоди редису повинні бути не дуже великими, твердими і рівномірно забарвленими без темних і жовтих плям.
 • при виборі болгарського перцю рекомендується звертати увагу на чашечку (вона повинна бути зеленою) і свіжість обріза.

Як нейтралізувати нітратиРанні овочі: техніка безпеки

Повністю очистити від них ранні овочі неможливо, а от зменшити їх кількість цілком реально. Для цього потрібно:

 1. Перед вживанням і приготуванням ретельно мийте овочі, видаляйте позеленілі частини (картопля, морква).
 2. Після замочіть овочі на 15-20 хвилин у холодній воді, злийте воду. Замочіть ще раз.
 3. Такі овочі, як огірки і редиску, бажано очищати від шкірки, а також зрізати плодоніжки і хвостик.
 4. Стебла зелені (петрушка, кріп та ін) Накопичують більше нітратів, ніж гілочки, тому їх вживати в їжу не рекомендується.
 5. Овочі, що не будете піддавати тепловій обробці (огірки, помідори, капуста, зелень) обов’язково перед вживанням збризніть лимонним або гранатовим соком – кислота, яка в них міститься, має властивість знешкоджувати нітрати.
 6. При тепловій обробці рівень нітратів знижується на 60-80%. Але відвар рекомендується злити відразу ж після варіння, а потім вже солити овочі.
 7. Не зберігайте овочі довго навіть у холодильнику – при зміні температури і довгому зберіганні нітрати швидко перетворюються на нітрити.
 8. Готуйте на один раз і ні в якому разі не зберігайте розрізані овочі і салати в холодильнику.

Категоричне НІ! 

Малюкам до року, дітям дошкільного та молодшого шкільного віку ранні овочі суворо протипоказані, оскільки їх травна система ще не навчилася боротися з шкідливими речовинами і той продукт, на який у дорослого організму не буде реакції, у дитини може викликати отруєння.

Також не слід поспішати і вводити в раціон ранні овочі літнім людям, особливо якщо у людини є захворювання серцево-судинної системи, хвороби дихальних шляхів або анемія. Категорично протипоказані ранні овочі вагітним і годуючим жінкам, шкідливі канцерогени не тільки можуть стати чинником алергії у дитини, але навіть викликати серйозні захворювання центральної нервової системи у плоду і викликати внутрішньоутробні відхилення в його розвитку.

При перших ознаках отруєння

Якщо, незважаючи на всі обережності, ви все-таки отруїлися ранніми овочами і спостерігаються такі симптоми: діарея, блювота, колікоподібні болі в животі, потрібно вжити таких заходів:

 • очистити шлунок, викликавши блювоту;
 • прийняти активоване вугілля (з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги людини) або аллохол.

Поліпшення має наступити протягом декількох годин, в іншому випадку викликайте лікаря.