Причина смерті 68% всіх померлих людей в Україні за останній рік – серцево-судинні захворювання. Існує міф, що у чоловіків більше причин побоюватися інфаркту. Насправді у жінок ризик підвищується років на 10 пізніше, ніж у чоловіків. Чим ще відрізняються хвороби серця у представників сильної і прекрасної статі? Як розпізнати ознаки інфаркту? Відповідають експерти-кардіологи.

1. У жінок серце може в прямому сенсі розбитися

Доктор Хелен Глассберг, американський кардіолог, ад’юнкт-професор клінічної медицини стверджує, що в кардіології існують дві суто жіночі проблеми, які зустрічаються рідко, але дуже небезпечні:

 • розшарування коронарної артерії;
 • синдром розбитого серця (стресова кардіоміопатія).

Спонтанне розшарування коронарної артерії

Це надрив стінки артерії, яке закінчується зазвичай раптовою серцевою смертю. У 80% випадків таке захворювання зустрічається у жінок. Лікарі пов’язують захворювання з різкими стрибками жіночих гормонів. “Якщо жінка у віці 40-50 років, під час менопаузи відчуває занепад власних гормонів, а потім починає приймати великі дози естрогену (гормональні таблетки), ризик набагато підвищується”, – говорить Глассберг.

Синдром розбитого серця (стресова кардіоміопатія)

Виникає в результаті несподіваного стресу і різкого підвищення гормону адреналіну в крові. Причиною зазвичай стає серйозний емоційний стрес, наприклад, втрата коханої людини, бурхлива сварка. За своїми симптомами це захворювання настільки нагадує інфаркт, що плутають навіть медики і починають протиінфарктну терапію, в якій немає необхідності. На щастя, смертність при цьому синдромі невисока, практично всі хворі виживають.

2. Кардіологічні захворювання розвиваються у жінок пізніше, чим у чоловіків

Тиск

Ще один міф – до 45 років набагато частіше від підвищеного тиску страждають чоловіки, ніж жінки. У віці 45-64 років гіпертонія вирівнюється по частоті захворювань і у чоловіків, і жінок, як свідчить Американська кардіологічна асоціація. А в більш пізньому віці підвищений тиск частіше буває якраз у дам.

У жінок є ще одна перевага. У жінок молодші в період передменопаузи, коли естрогену ще досить в організмі, рівень холестерину зазвичай в рамках норми, каже Хелен Глассберг. “Вироблення естрогену дуже важливо зберігати за допомогою дієти і спеціальних вправ”, додає лікар. Після настання менопаузи кількість естрогену зменшується.

Вироблення естрогену дуже важливо зберігати за допомогою дієти і спеціальних вправ.

3. Коли мова йде про жінок, лікарі зосереджені на… бікіні

Як заявляє доктор Марта Гулаті, завідувач кафедри кардіології в університеті в штаті Арізона, США, медики давно використовують так званий “підхід бікіні” по відношенню до жіночого здоров’я. Зазвичай у фокусі – профілактика раку молочної залози і органів репродуктивної системи. Ще один варіант: турбота про здоров’я майбутньої матері і плоду. Коли мова йде про жіноче здоров’я (наприклад, коли складають комплексні програми профілактичних обстежень або коли лікарі дають рекомендації, які саме системи органів перевірити) вкрай рідко цікавляться станом серцево-судинної системи. Але в кожному третьому випадку жінки помирають саме через хвороби серця.

Читайте також:  Як розпізнати вади серця і що з ними робити
4. Куріння для жіночого серця небезпечніші, ніж для чоловічого

Куріння впливає більше на здоров’я молодих жінок, ніж чоловіків. “Коли ми починаємо вивчати взаємозв’язок між курінням і серцево-судинними захворюваннями, то бачимо, що шкідлива звичка несе в собі більше ризику для молодих жінок, ніж молодих чоловіків”, говорить Глассберг. Наприклад, висока небезпека утворення тромбів у жінок, що палять, якщо вони приймають протизаплідні таблетки. Вживання тютюну – серйозний фактор ризику розвитку атеросклерозу і хвороб серця навіть серед молодих жінок. До того ж, тютюновий дим змінює форму серця.

Висока небезпека утворення тромбів у жінок, що палять, якщо вони приймають протизаплідні таблетки.

5. Інфаркт трапляється і у жінок

Інфаркт

Класичні ознаки інфаркту міокарда не залежать від статі, і у чоловіків, і у жінок такі:

 • сильний давлячий біль;
 • відчуття, що серце ніби стисло в кулак;
 • задишка;
 • біль, що віддає в ліву руку і розповсюджується до щелепи.

“Ми хочемо, щоб кожна жінка знала, що такі симптоми – ознаки інфаркту”, каже Марта Гулаті. “У 2 \ 3 жінок, які перенесли інфаркт, були саме такі класичні симптоми”.

6. У деяких жінок нетипові симптоми інфаркту

У третини жінок ознаки інфаркту відрізнялися: вони не відчували сильного болю або тиску в грудях.

Нетипові симптоми інфаркту можуть включати в себе наступні пункти:

 • оніміння щелепи;
 • з’являється біль у спині;
 • з’являється біль у плечі;
 • нудота;
 • нездатність зробити якесь звичне рух;
 • слабкість.

“Представниці прекрасної статі, як правило, краще за чоловіків відчувають своє тіло, і помічають, коли відбувається щось не так”, пояснює експерт. Необхідно звернутися до кардіолога, особливо якщо незвичні симптоми пов’язані з задишкою в стані спокою або при мінімальному навантаженні.

7. Жінкам рідше викликають “швидку”

Коли чоловік хапається за груди і каже: “Я відчуваю себе так, як ніби слон сидить на моїх грудях”, люди реагують на цю відразу. “Питання полягає в тому, візьмемо ми в руки телефон і зателефонуємо 103, коли у жінки будуть схожі симптоми чи ні?” риторично запитує Гулаті. ” Якщо у вас інфаркт міокарда, найкраще, що можна зробити, – це позбутися від закупорки артерії настільки швидко, наскільки це можливо. Якщо з’ясується, що це не інфаркт, краще посміятися з цього приводу, ніж шкодувати про те, що не подзвонили вчасно “.

Якщо у вас інфаркт міокарда, найкраще, що можна зробити, – це позбутися від закупорки артерії настільки швидко, наскільки це можливо.

8. Якщо кардіолог – чоловік, він може не врахувати специфіку

В Америці чоловіків кардіологів набагато більше, ніж їхніх колег протилежної статі. Тільки 11% докторів в області кардіології США – дами, говорить доктор Гулаті. Скільки таких медиків в Україні – такої статистики немає, але все ж з досвіду – у нас набагато більше шансів, ніж у американок, потрапити на прийом теж до жінки. Якщо ви віддали перевагу все ж представнику сильної статі, не посоромтеся нагадати йому про чисто жіночі нюанси: які протизаплідні препарати приймаєте, який у вас день менструального циклу, чи немає гормональних проблем і тд. Подібні речі можуть відігравати важливу роль при діагностиці серцево-судинних захворювань, але чоловік може не відразу про це згадати, навіть якщо він професіонал.

Читайте також:  Як розпізнати вади серця і що з ними робити
9. Лікарі рідше піклуються про профілактику інфаркту у жінок

Американська кардіологічна асоціація провела дослідження в кращих клініках, яку терапію призначають при серцевих нападах чоловікам і жінкам. Виявилося, що в першу ж добу, ще до того, як буде завершено обстеження пацієнта і стане ясно, що з ним, чоловікам про всяк випадок призначають протиінсультне лікування (аспірин і бета-блокатори). Ці препарати корисні і при будь-якому іншому кардіологічному захворюванні, а в разі інфаркту міокарда зупиняють його розвиток. А от жінкам подібні препарати, на жаль, не призначають, так як не думають про те, що інфаркт можливий і у них. Хоча цей захід може врятувати життя в разі інфаркту. Тому хоча б родичам хворих корисно нагадати про це медикам.

10. Чоловікам частіше назначають інвазивні, але інформативні обстеження

З тієї ж причини жінкам призначають менше обстежень, особливо коли мова йде про інвазивні методи. Жінкам з симптомами інфаркту міокарда призначать більш тривалий, більш дбайливе обстеження. Лікарі щадять пацієнток, сподіваючись на те, що інфаркту у них немає, адже це “чоловіча проблема”. Але з таким підходом дослідники сподіваються покінчити.

“Коли пацієнта госпіталізують, в перші ж 30 хвилин треба зробити катетеризацію серця або ангіографію. Ці дослідження зможуть підтвердити або спростувати діагноз ” інфаркт “. А вже потім можна призначати інші обстеження. Адже в разі інфаркту кожна хвилина дорога!

11. Деякі хвороби саме у жінок можуть дати ускладнення на серце

Хвороба серця

Такі запальні захворювання, як вовчак та ревматоїдний артрит, – це мало відомі фактори ризику розвитку захворювань серцево-судинної системи, але вони все одно існують. “Це запальні захворювання. А запалення часто може” перекинутися “і на серце”, розповідає доктор Гулаті. Чоловіки і жінки з діагнозом “ревматоїдний артрит” частіше, ніж їхні здорові однолітки, стикаються з серцево-судинними захворюваннями.

Однак у жінок кардіологічні ускладнення виникають частіше, ніж у чоловіків. Ще один широко поширений фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань у жінок – діабет.

12. Жінки з типом фігури “яблуко” у зоні “підвищеного” ризику

Жінки з надмірною вагою, у яких спостерігається багато жирових відкладень в районі талії (так звана фігура “яблуко”) піддаються більшому ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Якщо у вас є зайва вага і ви хочете зрозуміти, наскільки він впливає на ризик розвитку хвороб серця, варто знати ваш індекс маси тіла і об’єм талії, згідно з даними сайту Національного інституту серця, легенів і крові. Якщо у вас індекс маси тіла більше, ніж 24,9 і обсяг талії більше 88 сантиметрів, ви перебуваєте в зоні підвищеного ризику хвороб серця.

Якщо у вас індекс маси тіла більше, ніж 24,9 і обсяг талії більше 88 сантиметрів, ви перебуваєте в зоні підвищеного ризику хвороб серця.

13. Ускладнення вагітності можуть у майбутності відбитися на серці матері

Ускладнення під час вагітності, наприклад, прееклампсія (пізній токсикоз вагітних, що характеризується високим артеріальним тиском) і гестаційний діабет зникають після пологів. “Але згодом у пацієнток існує підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань”, говорить Гулаті. Хвороби серця можуть проявитися у матері протягом 10 років після пологів або навіть пізніше. Жінки, які мали подібні ускладнення, повинні регулярно проходити обстеження у кардіолога або терапевта.

Читайте також:  Як розпізнати вади серця і що з ними робити
14. Гормональна засмісна терапія: обережно, Пані!

Жінки в період менопаузи можуть проходити замісну гормональну терапію, щоб полегшити такі симптоми менопаузи:

 • припливи;
 • нічну пітливість;
 • сухість піхви.

“Якщо ви зараз перебуваєте в менопаузі і у вас мало факторів ризику розвитку хвороб серця, а симптоми під час цього періоду вас турбують, то застосування гормонів протягом року не зашкодить вам”, говорить Глассберг. Але якщо існує небезпека розвитку серцево-судинних захворювань і вже стався якийсь серцевий напад, тоді краще уникати прийому гормональних таблеток.


15. Препарати для підвищення тестостерону: обережно, Панове!

“До мене, буває, приходять пацієнти чоловічої статі і просять призначити тестостерон для того, щоб відчувати себе енергійним, щоб посилити сексуальний потяг при низькому тестостероні”, повідомляє доктор Глассберг. “Чи варто приймати такі препарати – спірне питання”. Останні наукові дані свідчать про те, що тестостерон в таблетках або уколах може порушити роботу серця.

16. Еректильна дисфункція – ознака хвороби судин

“Еректильна дисфункція може бути ознакою серцево-судинних захворювань”, розповідає Гулаті. Пацієнт йде до фахівця за Віагрою або Сиалісом. Але лікар повинен також виключити ймовірність серцево-судинних захворювань, адже судинна імпотенція вражає величезна кількість чоловіків. Також при терапії важливо врахувати, що не приймає пацієнт певні кардіологічні ліки, наприклад, нітрати, і якщо це так, треба обережно комбінувати з ними медикаменти проти еректильної дисфункції, так як ці ліки можуть посилювати чи послаблювати один одного.

Джерело: US News

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЯК ЗМІЦНИТИ СЕРЦЕ?

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News