Причина смерті 68% всіх померлих людей в Україні за останній рік – серцево-судинні захворювання. Існує міф, що у чоловіків більше причин побоюватися інфаркту. Насправді у жінок ризик підвищується років на 10 пізніше, ніж у чоловіків. Чим ще відрізняються хвороби серця у представників сильної і прекрасної статі? Як розпізнати ознаки інфаркту? Відповідають експерти-кардіологи.

1. У жінок серце може в прямому сенсі розбитися

Доктор Хелен Глассберг, американський кардіолог, ад’юнкт-професор клінічної медицини стверджує, що в кардіології існують дві суто жіночі проблеми, які зустрічаються рідко, але дуже небезпечні:

 • розшарування коронарної артерії;
 • синдром розбитого серця (стресова кардіоміопатія).

Спонтанне розшарування коронарної артерії

Це надрив стінки артерії, яке закінчується зазвичай раптовою серцевою смертю. У 80% випадків таке захворювання зустрічається у жінок. Лікарі пов’язують захворювання з різкими стрибками жіночих гормонів. “Якщо жінка у віці 40-50 років, під час менопаузи відчуває занепад власних гормонів, а потім починає приймати великі дози естрогену (гормональні таблетки), ризик набагато підвищується”, – говорить Глассберг.

Синдром розбитого серця (стресова кардіоміопатія)

Виникає в результаті несподіваного стресу і різкого підвищення гормону адреналіну в крові. Причиною зазвичай стає серйозний емоційний стрес, наприклад, втрата коханої людини, бурхлива сварка. За своїми симптомами це захворювання настільки нагадує інфаркт, що плутають навіть медики і починають протиінфарктну терапію, в якій немає необхідності. На щастя, смертність при цьому синдромі невисока, практично всі хворі виживають.

2. Кардіологічні захворювання розвиваються у жінок пізніше, чим у чоловіків

Тиск

Ще один міф – до 45 років набагато частіше від підвищеного тиску страждають чоловіки, ніж жінки. У віці 45-64 років гіпертонія вирівнюється по частоті захворювань і у чоловіків, і жінок, як свідчить Американська кардіологічна асоціація. А в більш пізньому віці підвищений тиск частіше буває якраз у дам.

У жінок є ще одна перевага. У жінок молодші в період передменопаузи, коли естрогену ще досить в організмі, рівень холестерину зазвичай в рамках норми, каже Хелен Глассберг. “Вироблення естрогену дуже важливо зберігати за допомогою дієти і спеціальних вправ”, додає лікар. Після настання менопаузи кількість естрогену зменшується.

Вироблення естрогену дуже важливо зберігати за допомогою дієти і спеціальних вправ.

3. Коли мова йде про жінок, лікарі зосереджені на… бікіні

Як заявляє доктор Марта Гулаті, завідувач кафедри кардіології в університеті в штаті Арізона, США, медики давно використовують так званий “підхід бікіні” по відношенню до жіночого здоров’я. Зазвичай у фокусі – профілактика раку молочної залози і органів репродуктивної системи. Ще один варіант: турбота про здоров’я майбутньої матері і плоду. Коли мова йде про жіноче здоров’я (наприклад, коли складають комплексні програми профілактичних обстежень або коли лікарі дають рекомендації, які саме системи органів перевірити) вкрай рідко цікавляться станом серцево-судинної системи. Але в кожному третьому випадку жінки помирають саме через хвороби серця.

4. Куріння для жіночого серця небезпечніші, ніж для чоловічого

Куріння впливає більше на здоров’я молодих жінок, ніж чоловіків. “Коли ми починаємо вивчати взаємозв’язок між курінням і серцево-судинними захворюваннями, то бачимо, що шкідлива звичка несе в собі більше ризику для молодих жінок, ніж молодих чоловіків”, говорить Глассберг. Наприклад, висока небезпека утворення тромбів у жінок, що палять, якщо вони приймають протизаплідні таблетки. Вживання тютюну – серйозний фактор ризику розвитку атеросклерозу і хвороб серця навіть серед молодих жінок. До того ж, тютюновий дим змінює форму серця.

Висока небезпека утворення тромбів у жінок, що палять, якщо вони приймають протизаплідні таблетки.

5. Інфаркт трапляється і у жінок

Інфаркт

Класичні ознаки інфаркту міокарда не залежать від статі, і у чоловіків, і у жінок такі:

 • сильний давлячий біль;
 • відчуття, що серце ніби стисло в кулак;
 • задишка;
 • біль, що віддає в ліву руку і розповсюджується до щелепи.

“Ми хочемо, щоб кожна жінка знала, що такі симптоми – ознаки інфаркту”, каже Марта Гулаті. “У 2 \ 3 жінок, які перенесли інфаркт, були саме такі класичні симптоми”.

6. У деяких жінок нетипові симптоми інфаркту

У третини жінок ознаки інфаркту відрізнялися: вони не відчували сильного болю або тиску в грудях.

Нетипові симптоми інфаркту можуть включати в себе наступні пункти:

 • оніміння щелепи;
 • з’являється біль у спині;
 • з’являється біль у плечі;
 • нудота;
 • нездатність зробити якесь звичне рух;
 • слабкість.

“Представниці прекрасної статі, як правило, краще за чоловіків відчувають своє тіло, і помічають, коли відбувається щось не так”, пояснює експерт. Необхідно звернутися до кардіолога, особливо якщо незвичні симптоми пов’язані з задишкою в стані спокою або при мінімальному навантаженні.

7. Жінкам рідше викликають “швидку”

Коли чоловік хапається за груди і каже: “Я відчуваю себе так, як ніби слон сидить на моїх грудях”, люди реагують на цю відразу. “Питання полягає в тому, візьмемо ми в руки телефон і зателефонуємо 103, коли у жінки будуть схожі симптоми чи ні?” риторично запитує Гулаті. ” Якщо у вас інфаркт міокарда, найкраще, що можна зробити, – це позбутися від закупорки артерії настільки швидко, наскільки це можливо. Якщо з’ясується, що це не інфаркт, краще посміятися з цього приводу, ніж шкодувати про те, що не подзвонили вчасно “.

Якщо у вас інфаркт міокарда, найкраще, що можна зробити, – це позбутися від закупорки артерії настільки швидко, наскільки це можливо.

8. Якщо кардіолог – чоловік, він може не врахувати специфіку

В Америці чоловіків кардіологів набагато більше, ніж їхніх колег протилежної статі. Тільки 11% докторів в області кардіології США – дами, говорить доктор Гулаті. Скільки таких медиків в Україні – такої статистики немає, але все ж з досвіду – у нас набагато більше шансів, ніж у американок, потрапити на прийом теж до жінки. Якщо ви віддали перевагу все ж представнику сильної статі, не посоромтеся нагадати йому про чисто жіночі нюанси: які протизаплідні препарати приймаєте, який у вас день менструального циклу, чи немає гормональних проблем і тд. Подібні речі можуть відігравати важливу роль при діагностиці серцево-судинних захворювань, але чоловік може не відразу про це згадати, навіть якщо він професіонал.

9. Лікарі рідше піклуються про профілактику інфаркту у жінок

Американська кардіологічна асоціація провела дослідження в кращих клініках, яку терапію призначають при серцевих нападах чоловікам і жінкам. Виявилося, що в першу ж добу, ще до того, як буде завершено обстеження пацієнта і стане ясно, що з ним, чоловікам про всяк випадок призначають протиінсультне лікування (аспірин і бета-блокатори). Ці препарати корисні і при будь-якому іншому кардіологічному захворюванні, а в разі інфаркту міокарда зупиняють його розвиток. А от жінкам подібні препарати, на жаль, не призначають, так як не думають про те, що інфаркт можливий і у них. Хоча цей захід може врятувати життя в разі інфаркту. Тому хоча б родичам хворих корисно нагадати про це медикам.

10. Чоловікам частіше назначають інвазивні, але інформативні обстеження

З тієї ж причини жінкам призначають менше обстежень, особливо коли мова йде про інвазивні методи. Жінкам з симптомами інфаркту міокарда призначать більш тривалий, більш дбайливе обстеження. Лікарі щадять пацієнток, сподіваючись на те, що інфаркту у них немає, адже це “чоловіча проблема”. Але з таким підходом дослідники сподіваються покінчити.

“Коли пацієнта госпіталізують, в перші ж 30 хвилин треба зробити катетеризацію серця або ангіографію. Ці дослідження зможуть підтвердити або спростувати діагноз ” інфаркт “. А вже потім можна призначати інші обстеження. Адже в разі інфаркту кожна хвилина дорога!

11. Деякі хвороби саме у жінок можуть дати ускладнення на серце

Хвороба серця

Такі запальні захворювання, як вовчак та ревматоїдний артрит, – це мало відомі фактори ризику розвитку захворювань серцево-судинної системи, але вони все одно існують. “Це запальні захворювання. А запалення часто може” перекинутися “і на серце”, розповідає доктор Гулаті. Чоловіки і жінки з діагнозом “ревматоїдний артрит” частіше, ніж їхні здорові однолітки, стикаються з серцево-судинними захворюваннями.

Однак у жінок кардіологічні ускладнення виникають частіше, ніж у чоловіків. Ще один широко поширений фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань у жінок – діабет.

12. Жінки з типом фігури “яблуко” у зоні “підвищеного” ризику

Жінки з надмірною вагою, у яких спостерігається багато жирових відкладень в районі талії (так звана фігура “яблуко”) піддаються більшому ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Якщо у вас є зайва вага і ви хочете зрозуміти, наскільки він впливає на ризик розвитку хвороб серця, варто знати ваш індекс маси тіла і об’єм талії, згідно з даними сайту Національного інституту серця, легенів і крові. Якщо у вас індекс маси тіла більше, ніж 24,9 і обсяг талії більше 88 сантиметрів, ви перебуваєте в зоні підвищеного ризику хвороб серця.

Якщо у вас індекс маси тіла більше, ніж 24,9 і обсяг талії більше 88 сантиметрів, ви перебуваєте в зоні підвищеного ризику хвороб серця.

13. Ускладнення вагітності можуть у майбутності відбитися на серці матері

Ускладнення під час вагітності, наприклад, прееклампсія (пізній токсикоз вагітних, що характеризується високим артеріальним тиском) і гестаційний діабет зникають після пологів. “Але згодом у пацієнток існує підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань”, говорить Гулаті. Хвороби серця можуть проявитися у матері протягом 10 років після пологів або навіть пізніше. Жінки, які мали подібні ускладнення, повинні регулярно проходити обстеження у кардіолога або терапевта.

14. Гормональна засмісна терапія: обережно, Пані!

Жінки в період менопаузи можуть проходити замісну гормональну терапію, щоб полегшити такі симптоми менопаузи:

 • припливи;
 • нічну пітливість;
 • сухість піхви.

“Якщо ви зараз перебуваєте в менопаузі і у вас мало факторів ризику розвитку хвороб серця, а симптоми під час цього періоду вас турбують, то застосування гормонів протягом року не зашкодить вам”, говорить Глассберг. Але якщо існує небезпека розвитку серцево-судинних захворювань і вже стався якийсь серцевий напад, тоді краще уникати прийому гормональних таблеток.


15. Препарати для підвищення тестостерону: обережно, Панове!

“До мене, буває, приходять пацієнти чоловічої статі і просять призначити тестостерон для того, щоб відчувати себе енергійним, щоб посилити сексуальний потяг при низькому тестостероні”, повідомляє доктор Глассберг. “Чи варто приймати такі препарати – спірне питання”. Останні наукові дані свідчать про те, що тестостерон в таблетках або уколах може порушити роботу серця.

16. Еректильна дисфункція – ознака хвороби судин

“Еректильна дисфункція може бути ознакою серцево-судинних захворювань”, розповідає Гулаті. Пацієнт йде до фахівця за Віагрою або Сиалісом. Але лікар повинен також виключити ймовірність серцево-судинних захворювань, адже судинна імпотенція вражає величезна кількість чоловіків. Також при терапії важливо врахувати, що не приймає пацієнт певні кардіологічні ліки, наприклад, нітрати, і якщо це так, треба обережно комбінувати з ними медикаменти проти еректильної дисфункції, так як ці ліки можуть посилювати чи послаблювати один одного.

Джерело: US News

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЯК ЗМІЦНИТИ СЕРЦЕ?