Чоловік може стати батьком у будь-якому віці, проте на піку фертильності перебуває у період від 20 до 30 років. Про це розповів лікар уролог-андролог Батор Гончиков.

За словами Гончикова, для чоловіка немає ідеального віку зачаття дитини. Після настання статевого дозрівання може стати батьком у будь-який період життя, оскільки його організм ніколи не припиняє виробляти сперматозоїди.

Багато хто думає, що фертильність безпосередньо пов’язана з можливістю чоловіка брати активну участь у статевому контакті. Але ж це не зовсім так! У літньому віці вони можуть мати труднощі з потенцією, при цьому якість сперми залишиться гарною.

Незважаючи на це, чоловікам теж варто пам’ятати про «біологічний годинник», попередив Гончиков. “З віком у сперматозоїдах чоловіки відбуваються генетичні мутації, які збільшують пошкодження ДНК, що може вплинути на загальну фертильність чоловіка в цілому та здоров’я його майбутнього потомства”, – пояснив лікар.

Як вік впливає чоловіче здоров’я

З роками, як зазначив Гончиков, організм чоловіка починає виробляти менше сперматозоїдів. У цьому знижується як їх кількість, а й якість. Сперматозоїди стають менш рухливими і не можуть дістатися яйцеклітини для її запліднення. Інтенсивність сім’явипорскування та кількість еякуляту з віком також скорочуються.

За словами уролога, через зменшення кількості сперматозоїдів серед них знижується відсоток здорових. Це спричиняє порушення відбору якісного генетичного матеріалу.

З віком підвищується ризик запліднення яйцеклітини сперматозоїдом із порушеннями у нитці ДНК. Через це частіше виявляються спадкові патології та генетичні захворювання. Вчені стверджують, наприклад, що у чоловіків віком понад 40 років частіше народжуються діти з аутизмом.

Гончиков виділив ряд чинників, негативний вплив яких зростає з віком. Серед них найбільш значний вплив мають:

  • хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, атеросклероз, гіпертонічна хвороба
  • шкідливі звички – куріння та тривале вживання алкоголю значно збільшують загрозу патологій у дитини, порушень у розвитку мозку та її когнітивних функцій
    малорухливий спосіб життя
  • систематичне та надмірне споживання нездорової їжі – правильний раціон батька знижує ризик патологій серцево-судинної системи та проблем з метаболізмом у його майбутніх поколінь
  • стрес – психологічний стан чоловіка може вплинути на його репродуктивні функції як позитивним, так і негативним чином; часте перебування у стресових ситуаціях може знизити фертильність чоловіка та вплинути на психологічне здоров’я дитини
  • погана екологія

За словами Гончикова, продовжити репродуктивну молодість допоможуть активне статеве життя, підтримка здорової ваги, збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок та регулярне виконання вправ для покращення кровопостачання пахових м’язів. Також необхідно вести активний спосіб життя та виключити перегрів статевих органів.