Мудрий Гіппократ більше двох тисячоліть тому сказав: «Якщо захворювань багато, то хвороба одна — хребет». І з цим твердженням не посперечаєшся. Сучасна медицина довела, що остеохондроз, радикулопатія, сколіоз, міжхребцева грижа та інші «спинні болячки» не тільки завдають нам фізичні страждання, але ще й провокують масу інших патологій внутрішніх органів.

Але якщо в давнину Гіппократ ставив діагнози чи не інтуїтивно, на підставі симптомів і своїх спостережень, то у нас є можливість зробити МРТ хребта і прийти до лікаря з укладенням рентгенолога. Практично всі великі діагностичні центри в Києві оснащені сучасними томографами, і ця процедура стала такою ж звичайною, як примітивний рентген.

Трохи анатомії і фізіології

Хребетний стовп — основа опорно-рухового апарату і всього людського тіла. Він складається з хребців, між якими знаходиться хрящова прокладка — диски. Вони амортизують, тобто пом’якшують поштовхи при ходьбі і стрибках, всередині хребців проходять артерії, в хребетному каналі розташовується спинний мозок. У районі великого потиличного отвору він переходить в головний мозок.

Хребет — структура з дуже складною будовою. Його легко пошкодити великим або неправильно розподіленим навантаженням. В результаті руйнуються хрящі, зміщується пульпозне ядро і розриває фіброзне кільце, затискаються нервові корінці. І ми відчуваємо біль, причому часто не тільки в шиї або між лопатками, але і в серці, легенях або, наприклад, у шлунку.

Куди звертатися, якщо ви запідозрили щось недобре? Можна і потрібно одразу ж зробити МРТ в Україні. А потім вже з результатами обстеження йти до будь-якого лікаря у платний діагностичний центр або в поліклініку за місцем проживання.

Уроки здоров’я хребта

Дуже хочеться зробити МРТ хребта і дізнатися про те, що ваш хребет — просто зразок для наслідування. На жаль, шансів стати таким щасливчиком зовсім не багато. За статистикою, саме ці патології займають одне з перших місць серед хвороб опорно-рухового апарату — ними страждає не менше 8 чоловік з 10.

Правда, далеко не всі вчасно і своїми ногами приходять в діагностичні центри — хтось мужньо терпить і чекає, поки «скрючить» грунтовно, хтось перетворюється в анальгетико-наркомана і вже не може жити без знеболюючих препаратів. Чому так відбувається? Та тому, що ми самі вбиваємо свій хребет.

Методи, якими ми мучимо і випробовуємо організм на міцність:

1. Довго сидимо, причому часто в одній позі

Весь день змушені сидіти на роботі з паперами? У вас черговий дедлайн і терміново треба здати роботу? Заради комп’ютерних ігор готові забути навіть про сон та їжу? Ви — жорстокий мучитель власної спини. При сидінні вона відчуває колосальне навантаження (сидячому на поперековий відділ доводиться в 5-7 разів більше сильне навантаження, ніж у стоячого). Якщо болить спина, то потрібно обов’язково зробити МРТ хребта і перевірити своє здоров’я.

2. Качаємо спину в спортзалі

Спорт — це здоров’я. Але бездумне закачування м’язів спини не має з ним нічого спільного. Уявіть, що ви десь зашили величезну діру в костюмі для дайвінгу. Що станеться? Він весь перекосить і не буде облягати. Те ж саме відбувається з хребтом при затиску м’язів — йому доводиться вигинатися, щоб компенсувати ваші плоди праці. М’язи спини потрібно розслабляти і розтягувати, а не завантажувати.

3. Носимо тяжкості в одній руці

Відбувається той же перекіс, який призводить до викривлення і найнеприємніших наслідків у вигляді остеохондрозу і міжхребцевих гриж.

4. Багато стрибаємо і бігаємо

Хребту доводиться компенсувати навантаження від нашої надмірної рухової активності. А при бігу і стрибках воно збільшується в 5 разів. Тобто якщо ви важите 70 кг, то в момент приземлення — це приблизно 350 кг — справжній удар, вибух і катастрофа.