Нещодавно в США почали продавати “симулятор прищів”. За 20$ ви отримуєте огидно-приємну іграшку: вона схожа на прямокутник, обтягнутий шкірою з великими порами. Якщо натиснути, з них вийде жовта маса, що імітує шкірне сало.

Виробники знають, на що тиснути (у всіх сенсах): багато з нас не можуть спокійно дивитися на прищ або чорну точку. Чому ж так відбувається? Однозначної відповіді у вчених немає, але є кілька гіпотез.

Страх і задоволення

У косметолога Сандри Лі в інстаграмі майже 3 млн мільйона передплатників. Більшість її постів-це відео, на яких вона видавлює вугрі, дістає сальні пробки з пір і протикає жировики. Вона вважає, що її сторінка популярна з тієї ж причини, що і фільми жахів, і катання на американських гірках. «Ви отримуєте прилив адреналіну, але, оскільки це відбувається не з вами, то ви, до того ж, відчуваєте ейфорію», — говорить вона в інтерв’ю Refinery29.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

З нею згоден і Ден Келлі – професор філософії з Університету Пердью. Втім, він зазначає, що різниця є: коли ми дивимося ужастик, то відчуваємо страх, а коли видавлюємо прищ-огиду. Ця емоція необхідна нам для захисту від небезпек: наприклад, від отруйної їжі або від заразного людини. Нам огидні прищі, тому що вони сигналізують: не чіпай, в його організмі щось не так.

Прищі

Але от дивина: коли люди бачать щось огидне, вони хочуть поділитися цим. Швидше за все, це бажання-спосіб повідомити про небезпеку оточуючим. Тому ролики Сандри так популярні: спочатку вони викликають у нас потужну емоційну реакцію у вигляді відрази, а потім – стійке бажання переслати друзям.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах
Прищі як антистрес

Передплатники Сандри Лі зізнаються: їх заспокоює сам процес, а деяким він навіть допомагає заснути. Це щось на зразок автономної сенсорної мерідіанальної реакції (АСМР) – дивної реакції, про яку вченим поки мало що відомо.

Вона полягає в приємних відчуттях, мурашках, заспокоєнні, які людина відчуває через певні звуки і візуальні картини. Шепіт на вушко, звук розчісування волосся або шкрябання нігтями по книжці – все це чомусь приносять людям задоволення. Можливо, видавлювання прищів – це ще один АСМР-збудник.

Прищі

Трипофобія

Це страх перед скупченням дірочок і отворів, особливо коли вони знаходяться на чиїйсь шкірі. Підсвідомо ми сприймаємо це як прояв хвороби, тому трипофобія досить поширена.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Натураліст Женя Тимонова на своєму Youtube-каналі розповідає, що примати часто страждають від тропічного африканського міазу – фурункулів з отворами, в яких муха-збудник відкладає личинки. Примати витрачають багато часу на те, щоб видалити паразитів з шкіри – тому ця звичка настільки увійшла в їх спосіб життя, що навіть передалася людині: у вигляді бажання видавлювати прищі.

Бажання пошкодити своє тіло

Це так званий селфхарм або аутоагресія – поведінковий розлад, при якому людина хоче заподіяти собі біль. Їй подобається різати собі шкіру здирати кірки з ран і роз’ятрювати запалення. Можливо, бажання видавлювати прищі-це один з проявів селфхарма.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
6 ДОРОСЛИХ МІФІВ ПРО ПРИЩІ

ЗВІДКИ БЕРУТЬСЯ ПРИЩІ НА СПИНІ І ЯК ВІД НИХ ПОЗБАВИТИСЯ