Нове дослідження Адама Андерсона, професора Коледжу Корнелльського університету екології людини, пояснює, чому очі – дзеркало душі.

Люди інтерпретують емоції інших, аналізуючи вираз їх очей. Відповідно до недавнього експерименту, результати якого опубліковані в Psychological Science, широко відкриті очі пов’язані з такими переживаннями, як страх і трепет, а примружені очі виражають ворожість і підозрілість. Звуження очей концентрує зір, блокуючи світло і дає людині можливість звернути пильну увагу на предмет або об’єкт, у той час як відкриті очі розширюють поле нашого зору.

Дослідження ґрунтується на роботі Андерсона про універсальних адаптивних реакціях на навколишнє середовище.

Обидві роботи стали підтвердженням теорії Чарльза Дарвіна про еволюцію емоцій, яка передбачає, що той чи інший вираз обличчя, швидше, сенсорна функція, а не соціальна комунікація.

Нове дослідження займається більш детальним вивченням того, що теоретизував Дарвін: чому погляд такий, який є, і як він допомагає людині сприймати світ? Як міміка допомагає при зчитуванні наших найпотаємніших почуттів та намірів.

Андерсон і його співавтор, професор психології та неврології в Університеті Колорадо, Даніель, створили моделі шести виразів обличчя: смутку, відрази, гніву, радості, страху та подиву, використовуючи фотографії осіб з загальнодоступної бази. Учасникам дослідження була показана пара очей, які демонструють один з шести виразів і одне з 50 слів, що описують певний психічний стан, наприклад, байдужість, цікавість, нудьгу і т. д. Учасникам належало оцінити, наскільки вираз очей відповідав вибраному слові. Кожен пройшов 600 випробувань.

Після цього вчені проаналізували, як уявлення про психічні стани пов’язані з конкретними рисами обличчя. Критеріями стали відкритість очі, відстань від брови до ока, нахил і вигин брів, зморшки навколо носа, в скроневій області і під очима.

Дослідження показало, що відкритість очей найбільш тісно пов’язана з нашою здатністю прочитувати психічні стани інших людей на основі їх виразу очей. Звуження очей відображало психічні стани, пов’язані з посиленою візуальною дискримінацією, такі як підозру і несхвалення, в той час як відкритий погляд пов’язані з візуальною чутливістю і цікавістю.

Відкриті вирази очей демонструють чутливість або цікавість

Крім того, вчені провели ряд досліджень, щоб порівняти, наскільки добре учасники могли зчитувати емоції з інших областей обличчя, наприклад, носа або рота. Результати показали, що очі доступніше всього демонструють різні емоції.

Це дослідження стало наступним кроком в теорії Дарвіна, демонструючи, як вираз очей використовується в якості комунікаційної функції складних психічних станів.

Очі, як орган зору, які розвинулися більше 500 мільйонів років тому, є унікальним інструментом порозуміння.

Джерело: Likar.info