Ви замислювалися, чому продукти в нашому холодильнику покриваються пліснявою і слизом, в’януть і псуються, хоча до закінчення терміну придатності ще далеко? Далеко не завжди в цьому винні виробники і продавці.

Айк Геворкян, кандидат технічних наук, експерт з якості та безпеки харчових продуктів, автор книги “Обережно, їжа!”

Найпоширеніші упаковки для зберігання, якими ми щодня користуємося – поліетиленові пакети (ви їх часто помилково називаєте «целофановий пакет»), так звані пакети для сніданку і пластикові контейнери. Я правий?

Але дивіться, що відбувається, коли ми зберігаємо продукти в поліетиленовій упаковці. Уявіть собі, що ми поклали в пакет шматок сиру, ковбаси і т.п., загорнули пакет в вузол і залишили в холодильнику або при кімнатній температурі. Вся волога, яка випаровується з продукту, конденсується на стінках пакета, і продукт дуже швидко псується, погіршується якість продукту, не кажучи про те, що створюються умови для росту і розмноження патогенних мікроорганізмів.

Продукт просто стає небезпечним для вживання в їжу: ковбаси і м’ясні продукти покриваються слизом; сири, хліб і хлібобулочні вироби — цвіллю; зелень, овочі і фрукти — в’януть, розм’якшуються і покриваються цвіллю.

Не замислювалися, чому на прилавках магазинів овочі, фрукти і зелень зберігаються в поліетиленових пакетах з отворами? Тепер ви знаєте: для того, щоб волога не залишалася в пакеті і продукт не псувався!

Сири, ковбаси та м’ясні продукти, масла вершкові, овочі, фрукти, зелень, хліб, хлібобулочні вироби і т.п. я не рекомендую зберігати в поліетиленових пакетах. Поліетиленовий пакет – самий невідповідний вид упаковки для зберігання продуктів харчування в холодильнику і при кімнатній температурі. Поліетиленові пакети призначені тільки для зберігання заморожених продуктів в морозильних камерах.

У чому ж і як зберігати продукти в холодильнику і морозильній камері?

Овочі та фрукти зберігаються без упаковки, розсипом у висувних ящиках. Причому овочі окремо від фруктів. Деякі фрукти при зберіганні виділяють етилен. Етилен сприяє швидкому дозріванню довколишніх овочів, і як результат швидке псування овочів.

Не варто мити овочі і фрукти перед закладкою в холодильник, це зменшує термін їх зберігання.

Картоплю не рекомендую зберігати в холодильнику взагалі. Холод дає лише ілюзію свіжості картоплі, в холодильнику губляться деякі поживні властивості, крохмаль перетворюється в прості цукру, картопля сиріє і починає гнити, а додаткове зволоження продукту сприяє зростанню цвілі. Найкраще місце для картоплі – це прохолодне і не дуже вологе місце, де є рух повітря. У квартирі краще зберігати в ящиках з отворами на віддалі від опалення та сонячних променів, в коридорі. Якщо неможливо знайти прохолодне місце, можна зберігати в холодильнику в паперових мішках на полицях, які підтримують температуру вище 8 °C.

Пергаментний папір і фольга

У таких видах упаковок можна зберігати сир і масло, а також приготовані вами страви. Цей вид упаковки не пропускає запахів.

Вакуумні упаковки

Найкращою і рекомендованою мною упаковкою з точки зору безпечного і якісного зберігання продуктів є вакуумна упаковка. Відсутність кисню в упаковці при зберіганні дозволяє істотно збільшити термін придатності продукту. Причому, для зберігання у вакуумі підходять і щільні поліетиленові пакети, і пластикові або скляні контейнери. У вакуумі можна зберігати абсолютно все: ковбаси, сири, нарізаний хліб, вершкове масло, зелень і зелені овочі та ін. Повірте, ви не викинете гроші на вітер, ви збережете своє здоров’я.

Скляні банки та контейнери

Перекладіть в скляні банки і контейнери вміст консервів у металевій упаковці і пресервів після розкриття упаковки, готову їжу і щільно закрийте кришкою. Такий вид упаковки підходить для багатьох продуктів, в тому числі приготованих страв.

Пластикові контейнери та ланчбокси

Вони призначені для транспортування їжі. Для зберігання такий вид упаковок не дуже придатний. Повірте, з часом ця упаковка деформується, а навіть через легку деформацію упаковки кришка буде прилягати не так щільно. Приплив повітря забезпечить швидке зараження продукту мікробами.

Не зберігайте в холодильнику хліб. Зверніть увагу, виробники хліба виносять на етикетку рекомендацію:»не зберігати при температурі нижче 6 °С”. При низькій температурі хліб засихає швидше.

Рекомендую зберігати його в паперовому пакеті в хлібниці або, якщо потрібно зберегти його надовго, можна заморозити нарізані скибочки, потім перед вживанням помістити в мікрохвильову піч на 20-30 секунд і відразу ж з’їсти.

Яйця

Яйця краще мити безпосередньо перед їх використанням. Миття яєць перед зберіганням в холодильнику тільки зменшить термін їх зберігання в 2-3 рази.

Борошно і крупи

Борошно і крупи рекомендую зберігати в чистому, сухому місці (полку на кухні) в упаковці, що перешкоджає проникненню вологи (наприклад, пластикові ємності з щільно закривається кришкою). Особливо це важливо для борошна.

Якщо в холодильнику якийсь продукт запліснявів, майте на увазі: весь холодильник вже покритий цвіллю. Цвілі дуже люблять вологі місця і блискавично поширюються, давайте не забувати, що навіть в повітрі є цвілі.

Видаливши з холодильника запліснявілий продукт, ви не позбудетеся від цвілі, тому рекомендую обов’язково провести дезінфекцію. Купіть спеціальні чистячі засоби на основі лугів, і промийте всі відділи холодильника.