Сучасні хірургічні методики дозволяють ефективно справлятися з катарактою без ускладнень і побічних ефектів.

Трохи історії

Історія сучасної хірургії катаракти почалася ще в 1748 році, коли французьким лікарем Жаком Д’евілем була описана техніка з видалення каламутного кришталика. До цього іншим французьким лікарем Бірсо в 1705 році був доведений той факт, що катаракта є помутнінням кришталика. Однак згадки про помутніння очей і хірургічні методи усунення цього дефекту були відомі ще в давнину. Так, судячи з археологічних розкопок, ще в Стародавній Індії, Єгипті, Ассирії, Греції і Римі хворим проводилися операції по екстракції катаракти. Правда, успішними були лише близько половини проведених операцій в той час. В інших випадках хворі сліпли внаслідок розвитку запальних процесів в оці. У той же час при успішному результаті говорити про зір не доводилося. Після операції хворі лише бачили світло.

Можливості сучасної хірургії

Якщо раніше показанням до операції була лише зріла катаракта, то сьогодні немає жодного сенсу чекати, доки катаракта повністю не дозріє. За останні десятиліття з впровадженням безлічі різних методик і удосконаленням мікрохірургічних інструментів підходи до операції переглянуті.

На сьогоднішній день за допомогою сучасних хірургічних методик стало можливим проводити операції з видалення катаракти практично без ускладнень.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення
Показання до операції

Показання до операції з видалення катаракти діляться на дві групи: медичні і професійно-побутові. Якщо мова про медичні показання, то до них відносяться:

  • перезріла катаракта;
  • набухаюча катаракта;
  • вторинна глаукома;
  • вивих або підвивих кришталика.

Що стосується професійно-побутових показань, то вони визначаються певними параметрами зору, які необхідні хворому в побуті і для здійснення своїх професійних обов’язків.

Сучасна хірургія

На щастя, на сьогоднішній день офтальмологічна хірургія дійсно може похвалитися значними досягненнями. Сучасна хірургія катаракти відрізняється своєю ефективністю і безпекою для пацієнта. Широко використовуються так звані енергетичні методи, використовувані для дроблення кришталика, наприклад енергія ультразвуку та лазеру.

Хірургічних методів з видалення катаракти існує декілька:

  • екстракапсулярна екстракція;
  • інракапсулярна екстракція;
  • ультразвукова факоемульсифікація;
  • лазерна факоемульсифікація.
Екстракапсулярна екстракція катаракти

Хірургічне лікування катарактиЕкстракапсулярну екстракцію катаракти, зазвичай, проводять при зрілій стадії захворювання. Під час операції видаляється ядро ​​кришталика з кришталиковими масами. Перевагою даної операції є те, що методика дозволяє зберегти задню капсулу кришталика, завдяки чому передній відрізок ока залишається відокремленим від заднього. Істотним недоліком операції є її травматичність. Під час операції, як правило, проводиться досить великий розріз на рогівці. Ще одним недоліком є ​​можливість розвитку вторинної пленчатої ​​катаракти внаслідок розростання епітелію кришталика і ущільнення задньої капсули.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення
Інтракапсулярна екстракція

Під час даного оперативного втручання видаляється кришталик в капсулі через великий розріз. За допомогою спеціального приладу кріоекстрактора кришталик разом з капсулою приморожують, після чого видаляється. В даний час дана операція майже не використовується з причини великої її травматичності для пацієнтів.

Ультразвукова факоемульсифікація

Вперше метод факоемульсифікації був впроваджений в 70-х роках, і досі цей метод постійно вдосконалюється. Суть методу полягає в тому, що через невеликий розріз в 3 мм в передню камеру вводять мініатюрний наконечник ультразвукового апарату (факоемульсифікатор). Під впливом ультразвуку речовина кришталика дробиться до стану емульсії. Далі кришталикові маси виводять назовні з ока. Безперервне удосконалення методики факоемульсифікації дозволяє домагатися зниження травматичного впливу ультразвуку на інші частини ока. У підсумку, сучасні факоемульсифікатори дозволяють домагатися вражаючих результатів без серйозних побічних ефектів.

Лазерна хірургія

Лазерна хірургія (або лазерна факоемульсифікація) – один з методів екстракції катаракти, який використовується останні 20 років. Суть лазерної хірургії катаракти зводиться до того, що кришталик перетворюється на емульсію з допомогою направленого лазерного променя. Далі емульсія виводиться з ока назовні, і за допомогою спеціального апарату (інжектора) проводиться імплантація інтраокулярної лінзи, яка розгортається всередині ока і фіксується.

Народні засоби (календула, алое) при катаракті малоефективні. Якщо гострота зору з причини помутніння кришталика знижена, єдиний спосіб відновити зорові функції – хірургічне лікування.

Після операції

Після оперативних маніпуляцій на очах вам належить період реабілітації. Деякий час, можливо, ви пробудете в післяопераційній кімнаті з пов’язкою на очах, після чого можете повертатися додому. Виконуйте всі рекомендації лікаря. Вам випишуть спеціальні очні краплі, які доведеться щодня закапувати на протязі реабілітаційного періоду. Як правило, пов’язку можна знімати через тиждень після операції, проте можливі відхилення в строках, в залежності від конкретної ситуації. Протягом тижня після операції також рекомендується уникати важкої фізичної роботи і попадання води в очі щоб уникнути попадання інфекції.

Сьогодні оперативне лікування катаракти проводиться амбулаторно і під місцевою анестезією, тому пацієнтам з нестабільним артеріальним тиском і навіть після інсульту ця операція не протипоказана.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КАТАРАКТА

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення