Восени розпочинається сезон грибів. У цей період гастроентерологічні відділення у стаціонарах стабільно поповнюються новими пацієнтами. Більшість потрапляють із харчовим отруєнням отруйними грибами. Однак навіть їстівні рослини можуть бути небезпечними для здоров’я, якщо збирати їх у невідповідних місцях.

Лікар-гастроентеролог Катерина Кашух пояснила, що гриби є своєрідною губкою, яка може вбирати токсичні речовини з повітря та ґрунту. При надто високій концентрації таких компонентів отруєння не уникнути, навіть якщо ви зібрали найсмачніші та їстівні гриби.

Медик уточнила, що багато залежить від виду грибів. Наприклад, маслюки, сироїжки та свинушки мають здатність інтенсивно накопичувати радіоактивний цезій. Білі гриби та печериці накопичують ртуть, а чорні грузді – мідь.

Ще одна причина, через яку їстівний гриб може виявитися токсичним, – старість.

«Коли гриб входить до стадії зрілості, у ньому починають утворюватися шкідливі речовини. Вживати такі гриби в їжу в сирому або недостатньо термічно обробленому вигляді є корисним», – попередила Кашух.

Крім цього в старих грибах можуть відкладати личинки комахи, утворюватися патогенні організми, серед яких стафілококи, ентерококи, кишкова паличка та багато інших.

Лікар порадила правильно вибирати та зберігати гриби. Перебирати та очищати їх потрібно прямо в день збору. Тоді їх рекомендується і варити. Після первинної термічної обробки гриби можна поставити в холодильник на добу – це допоможе загальмувати саморуйнування гриба. У морозильній камері гриби можуть зберігатись ще довше – близько року.

Симптоми грибного отруєння зазвичай виявляються відразу після їжі, зазвичай через кілька годин після їди. Людина починає відчувати нудоту, з’являються блювання та біль у животі, озноб і загальна слабкість. При ознаках інтоксикації найкраще викликати швидку допомогу, тому що отруєння може бути занадто серйозним, і тоді домашні способи боротьби з ним можуть не допомогти і навіть призвести до смерті.

До приїзду медиків необхідно промити шлунок та прийняти сорбент. Подальшу допомогу нададуть лікарі.