Існує близько 500 харчових добавок, які позначаються в складі буквою Е. Їх застосовують для поліпшення смаку, кольору і запаху продукту або для того, щоб він довше залишався свіжим. Загалом, використовують на благо нам, споживачам.

Це правда?

Любителі «страшилок» і «чистої» їжі зараз би відповіли, що «Єшки» – це вірний шлях до раку, гіпертонії та алергії. І взагалі, це чиста отрута. Напевно, вони б впали в непритомність, якщо б побачили хімічний склад натурального яблука, тому що для хіміка він виглядає так: Е 260 + Е 334 + Е 620 + Е 160а + Е 375 + Е 163 + Е 330 + Е 363 + Е 920 + Е 300 + Е 101.

У свідомості багатьох людей «хімічний» означає «шкідливий». А адже самі небезпечні речовини часто мають рослинне походження і не містять ні грама «хімії». Наприклад, нікотин або спирт. Зате лякає всіх добавка Е 300 – це звичайна аскорбінова кислота, вітамін С.

Звідки взагалі взялися Е-добавки?

Індекс «Е» придумали в Європі. Там ввели закон, що зобов’язує виробника писати повний склад, але не завжди це можна було зробити на маленькій етикетці. Інгредієнтів-то багато, а назви довгі. От і вирішили використовувати кодування. Кожній добавці присвоєно індекс: буква «Е» і число.

Чому буква «Е»?

Є дві версії:

  • Бо «Е» вропа – вона перша прийняла цю класифікацію.
  • Бо «Е» dible» – в перекладі «їстівний».

Добавка Е

Цифра після Е позначає властивості добавки:

  • 1 – харчовий барвник,
  • 2 – консервант,
  • 3 – антиокислювачі
  • 4 – стабілізатор,
  • 5 – емульгатор
  • 6 – підсилювач смаку та аромату,
  • 7 та 8 не використовуються (крім антибіотиків 710-713),
  • 9 – покращувачі випічки.
Чому їх почали боятися?

Фахівці якось провели історичне розслідування вирішили з’ясувати, звідки ноги ростуть у міфу про небезпеку харчових добавок. Виявилося, що в 1976 році у Франції з’явилися листки, які «зривають покрив» з «Єшок». У них було прописано, яка добавка яку хворобу викликає. Тільки от проблема: чи дійсно шкідливі речовини автори визнавали безпечними, але зате лимонну кислоту (E330) назвали страшною отрутою. Автор твору залишився невідомий, але його список до цих пір знаходить своїх жертв.

Вибір продуктів

Але ж є дійсно небезпечні дозволені добавки?

Так, є – наприклад, бутилгідроксіанізол (Е320). Дослідження показують, що речовина може викликати рак у щурів і хом’ячків. Але такі речовини дозволено додавати в продуктах в незначних для людського організму кількостях.

Іноді продукти містять феноли і галати, які можуть викликати алергію. Принаймні, так вважають деякі експерти. Але досліджень, які б це довели, поки що немає. Та й використовують їх тільки для поверхневої консервації. В основному, цитрусових. Просто не їжте фрукти з шкіркою або добре мийте їх, тоді алергія вам точно не загрожує.

Мити продукти

Але бувають і випадки, коли вчені відкривають небезпечні властивості дозволених добавок. Як у випадку з барвником Е128 – він виявився канцерогеном. І це через 30 років використання в харчовому виробництві! Зараз його заборонили майже у всіх розвинених країнах. А в 70-ті роки в Європі в їжу взагалі дозволяли додавати формалін – отруйну речовину, що викликає отруєння.

Невідомо, які сюрпризи піднесе нам наука в майбутньому, і у яких дозволених зараз добавок знайдуть небезпечні властивості. Так що говорити про деякі «Єшки» потрібно із обмовкою: зараз визнані безпечними.

Так їсти чи не їсти?

Лікарі рекомендують захистити дітей, літніх і алергетиків від добавок з недоведеною безпечністю. І перевіряти склад продукту: іноді речовина не викликає ніяких реакцій у здорової людини, але може бути небезпечною, наприклад, для астматика.

А для здорових людей куди важливіше обмежити кількість солі, цукру і виключити транс-жири, ніж панікувати при вигляді букви «Е». Багато харчові добавки під цим індексом насправді абсолютно безпечні або навіть приховують корисні речовини: вітаміни, антиоксиданти або просто екстракт буряка (Е162).