Вчені все частіше знаходять підтвердження ефективності плацебо: незважаючи на відсутність вираженої фармакологічної дії, ліки-пустушки приносять здоров’ю реальну користь і можуть застосовуватися для лікування поширених захворювань – синдрому роздратованого кишечника, мігрені, хронічного болю в спині і навіть хвороби Паркінсона.

Численні дослідження документують біологічний ефект, який плацебо надає на мозок: підроблені ліки сприяють вивільненню ендогенних опіоїдних пептидів, більш відомих як ендорфіни. Ці речовини помилково називають гормонами радості, але їх головна функція – захищати організм від стресу і знижувати больові відчуття. Втім, пустушки активують і вироблення дофамінів – нейромедіаторів, що викликають щастя і ейфорію.

– Ефект плацебо – це не тільки уява. Це біологія, – упевнений Тед Капучк, професор Гарвардського університету, який зараз готує до публікації дослідження, присвячене використанню плацебо для лікування хронічного болю в спині.

97% лікарів таємно назначають пацієнтам плацебо

У 2013 році вчені з Оксфордського і Саутгемптонського університетів опублікували в журналі в журналі PLOS ONE цікаве дослідження. Виявилося, що 97% лікарів загальної практики для лікування інфекційних захворювань призначають пацієнтам плацебо разом з антибіотиками, а 12% видають пустушки, щоб заспокоїти здорових іпохондриків.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Аналогічну ситуацію можна спостерігати і в інших країнах. Опитування, проведене в 2008 році в США, показало, що 50% ревматологів і терапевтів регулярно призначають пацієнтам плацебо, не ставлячи їх до відома.

Зазвичай плацебо призначають, якщо симптоми захворювання не несуть загрози для життя (слабко виражені болі, втому). У таких препаратах зустрічаються активні компоненти, але їх концентрація настільки мала, що на терапевтичний ефект розраховувати не доводиться.

Плацебо проти синдрому роздратованого кишечника і мігрені

Навіть якщо пацієнти знають, що їх ліки несправжні, вони все одно відчувають полегшення. Це спостереження підтвердилося в рандомізованому контрольованому дослідженні 80 пацієнтів з синдромом подразненого кишечника, опублікованому в журналі PLoS One в 2010 році.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

У дослідженні 66 пацієнтів з мігренню, опублікованому в Science Translational Medicine в 2014 році, спостерігалися аналогічні результати: в 50% випадків плацебо виявлялися такими ж ефективними, як і справжні препарати від головного болю.

Чому ж плацебо працюють не на всіх? Вчені вважають, що деякі люди можуть сильніше реагувати на плацебо в силу генетичних особливостей, але ця теорія потребує підтвердження.

Плацебо проти хвороби Паркінсона

Дослідники хвороби Паркінсона виявили, що якщо замінити справжні ліки пустушками, вони продовжать надавати терапевтичну дію: організм хворих буде реагувати на подразник (прийом препарату), і видасть таку ж відповідь.

Коли пацієнтам видавали плацебо без попереднього лікування апоморфіном, підроблені ліки не могли зменшити тремор і ригідність м’язів. Але якщо хворі перед підміною брали справжні таблетки хоча б 2-4 рази, плацебо відмінно спрацьовували.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру
Плацебо поліпшують імунітет

Новий експеримент на тваринах показав, що плацебо можуть впливати на імунну систему.

Фахівці Ізраїльського технологічного інституту інфікували мишей кишковою паличкою (бактеріями E.coli), розділили їх на дві групи, і у частини з них активізували нейрони головного мозку, що відносяться до системи винагороди (те ж саме відбувається, коли людина приймає пустушку). В результаті у таких мишей в крові виробилося більше антитіл до інфекції, і вони легше перенесли повторне зараження через місяць.

Сьогодні вчені в усьому світі намагаються перетворити плацебо в ліки від астми і безсоння, але головною їх метою є зниження споживання опіоїдних знеболюючих хронічними хворими.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ ПАРАЦЕТАМОЛУ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ ПОПУЛЯРНЕ ЖАРОЗНИЖУВАЛЬНЕ

ЕФЕКТ ПЛАЦЕБО: ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ