Ефект плацебо активно використовується в сучасній медицині. Насправді, немає ніякої містики в тому, що ліки-пустушки здатні зцілювати.

Фраза «матеріальна думка» стала вельми популярною в сучасному суспільстві. Все більше людей приходить до висновку, що сила людської думки безмежна. Те, що ми представляємо, про що мріємо, чого побоюємося, часто стає реальністю. Думки стають інструментом, за допомогою якого людина створює дійсність. Таким чином, здоровий він чи хворіє, теж значною мірою залежить від його уяви.

Можливості людського мозку до кінця не вивчені. Над цим питанням активно працюють нейрофізіологи. Тим часом, медична практика демонструє, що людський розум здатний керувати самопочуттям.

Сила думки в медицині

Терміном «плацебо» називають речовину або вплив, який сам по собі не володіє явними лікувальними властивостями, але використовується як ліки або з лікувальною метою. Цілющий ефект пов’язаний з вірою пацієнта в здатності цієї речовини або дії (процедури, вправи).

У науковій термінології словосполучення «ефект плацебо» з’явилося в 1955 році завдяки американському лікарю-анестезіологу Генрі Бічер. За роки практики він з’ясував, що майже кожному третьому пацієнту допомагають таблетки-«пустушки», які не містять діючих речовин. Наприклад, в деяких випадках ін’єкція фізрозчину володіла майже тим же знеболюючим ефектом, що й справжні ліки.

Експерименти, проведені вченими в різні роки, підтверджують існування ефекту плацебо у випадках, якщо лікарі і пацієнти вірять в силу псевдо-ліків. Значення маює зовнішній вигляд плацебо, його вартість, довіра між лікарем і пацієнтом, ступінь навіюваності пацієнта.

Приблизно з середини XX століття плацебо активно використовують в медицині як складову лікування і ключовий елемент клінічних досліджень нових лікарських засобів.

Різні дослідження показують, що сучасні лікарі використовують ефект плацебо досить часто. Відповідно до одного з них, ця цифра становить 60%. Ліки – «пустушки» допомагають заспокоїти пацієнта, зменшити біль, а також можуть бути видані пацієнту у відповідь «на необгрунтовану» вимогу призначити ліки.

Як працює плацебо

З точки зору нейробіологів, механізм роботи плацебо полягає в наступному: отримавши інформацію про очікуваний успіх лікування, мозок людини стимулює вироблення ендорфінів і допаміну. Ці сполуки мають здатність впливати на емоційний стан і зменшувати біль, і частково замінюють дію препарату. Крім того, очікування позитивного результату включає «мобілізаційний ефект»: активізуються захисні сили організму.

Психологи пояснюють ефект плацебо тим, що після прийому таблетки у пацієнта знижується рівень тривоги. «Чудові» здатності «пустушків» забезпечує ефект очікування результату.

Разом з тим, реакція на плацебо може відрізнятися у різних людей. Вона залежить від здатності людини піддаватися впливу; від фізіологічних можливостей утворення певних хімічних речовин; ступеня довіри до лікаря; сприйняття обстановки та обставин, за якими людина повинна приймати ліки.

За спостереженнями лікарів, дії плацебо більш схильні екстраверти. Люди цього типу особистості емоційні, відкриті, легко йдуть на співпрацю з лікарем. Інтроверти по своїй суті більш критичні й недовірливі, тому плацебо діє на них гірше. Найсильніший ефект плацебо спостерігається у людей із заниженою самооцінкою, у тих, хто страждає неврозами.

Сила думки при лікуванні може діяти і в зворотному порядку. Наприклад, якщо людині повідомити про негативні побічні дії препарату, яких немає насправді, то вони можуть дійсно виникнути. Крім того, якщо пацієнт не вірить в ефективність справжніх ліків, ймовірно, воно йому не допоможе. Це явище є антиподом ефекту плацебо і носить назву ноцебо.

Дослідження, проведене в медичній школі Джона Хопкінса, показує, що плацебо працює навіть в тих випадках, коли пацієнти знають, що отримують «пустушку». Учасникам експерименту давали нейтральні пігулки з невеликим уточненням: нібито, деяким вони допомагають. Виявилося, що у більшості з них дійсно зменшилися симптоми, а у деяких з’явилися побічні ефекти, характерні для справжнього препарату. Це можна пояснити вірою пацієнтів в сам метод плацебо.

Де працює плацебо

Як вже згадувалося, плацебо є важливим елементом при клінічних дослідженнях нових препаратів. Властивості випробуваного препарату порівнюють з плацебо, і результат від прийому першого повинен бути вище.

Плацебо може пояснити позитивний ефект БАДів, гомеопатії і народних засобів. Крім того, іноді лікарі прописують плацебо пацієнтам, схильним до самонавіювання хвороб, щоб уникнути невиправданого прийому фармацевтичних препаратів.

Ефект плацебо успішно застосовується в психіатрії. З одного боку, мозку простіше коригувати свою роботу за допомогою самонавіювання, ніж роботу інших органів. З іншого – дієвих ліків від багатьох психічних розладів ще не знайдено. Плацебо застосовують для лікування алкогольної та наркотичної залежності.

Ефект плацебо використовується і для підвищення ефективності справжніх препаратів. Наприклад, таблетки спеціально роблять великими і яскравими, щоб вони вселяли пацієнту більше довіри.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
5 СПОСОБІВ СТАТИ ЩАСЛИВІШИМИ БЕЗ АНТИДЕПРЕСАНТІВ

ЛІКИ ВІД ДЕПРЕСІЇ