Якщо ви самі не поговорите зі своєю дитиною про секс, вона дізнається про це з Мережі. Тому наберіться сміливості і зробіть це. Як почати таку делікатну розмову і про що варто згадати обов’язково – розповідаємо в цій статті.

Випереджайте порно

Більшість підлітків сьогодні знайомі з порнографією і за допомогою подібного контенту намагаються зрозуміти, що ж таке секс. Очевидно, що і відео, і фото дають дуже спотворене уявлення про те, який же секс насправді. Хлопці з ідеальним пресом і величезними пенісами; дівчата, які заводяться з півоберта і згодні на все і відразу …

Безумовно, захистити свою дитину від порно неможливо, але ви можете бути на кілька кроків попереду і пояснити, що порно і реальний секс співвідносяться приблизно так само, як голлівудський блокбастер з дійсністю.

Поговоріть про віртуальний секс

Віртуальний секс (по листуванню, в фото- або відеоформаті) – це аспект, який необхідно обговорювати додатково. Виявляється, дівчаток набагато легше примусити до віртуального сексу, ніж хлопчиків.

Результати дослідження, опубліковані в Computers in Human Behavior в 2015 році, свідчать про те, що примусовий віртуальний секс завдає психіці дівчаток таку ж сильну травму, як і примусовий секс в реальності. Вона довго заживає і приносить сильне відчуття розпачу і зневіри.

Хлопцям необхідно розуміти: навіть слабкий примус до такого сексу все одно залишається примусом. Дівчаткам ж потрібно знати про ті емоційні наслідки, які можуть виникнути, якщо їх відверте фото виявиться в публічному доступі.

Визначтеся з назвами частин тіла

Батьки повинні допомогти підліткам (особливо дівчаткам) виробити відчуття володіння своїм тілом. Цього можна досягти, якщо вивчити, як правильно називаються інтимні частини тіла. Використовуйте анатомічно вірні терміни. Чомусь більшості батьків набагато простіше вивчити ці слова з хлопчиками, а ось з дівчатками все проходить набагато складніше. Але вам не обов’язково влаштовувати складну і пафосну лекцію на цю тему. Просто скажіть: «Знаєш, ця штука тут називається клітор, вона створена для приємних відчуттів».

Складно? Це теж буває: і батьки, і діти можуть бути стриманими і закомплексованими. Не біда, зверніться до книг або інтернет-джерел з адекватною і добре викладеною інформацією.

Підготуйтеся до розмови

Незважаючи на те, що розмова про секс повинна виглядати невимушеною і простою, вам необхідно до неї підготуватися.

Дитина не повинна застати вас зненацька своїми розпитуваннями. Почитайте книги на цю тему, розгляньте атлас анатомії людини самі, щоб навіть при самому незручному питанні ви просто подумки поверталися до отриманої бази знань. Коли ж дитина подорослішає, вона почне запитувати вас про той чи інший аспект трохи алегорично.

Вам варто знайти хороший спосіб почати розмову про секс самому, причому зробити це так, щоб підлітку не захотілося провалитися під землю від сорому.

Найкращим результатом розмови стало б пояснення підлітку, що секс – це не та область, де треба перевірити себе, показати, чого ти вартуєш, самоствердитися. Сексом люди займаються для обопільної радості. У сексі немає якихось стандартів виконання тих чи інших дій, людина всьому вчиться поступово.

Олена Перова, психотерапевт

Допомога друга

Якщо ви не впевнені в тому, як саме почати розмову на ту чи іншу тему, зробіть вигляд, що просите ради для друга. Наприклад, скажіть: «Один мій друг не знає, як поговорити зі своєю дитиною твого віку про <тема>. Як думаєш, з чого краще почати? ».

Якщо вимовити це правильним тоном і з невимушеною інтонацією, подібний хід може стати дуже результативним. Більш того, ви можете дійсно закликати на допомогу людини, якій дуже довіряєте, щоб вести подібні розмови про сексуальність.

Про контрацепцію

Про те, що захищений секс – це важливо, йдеться постійно і з усіх боків. Але це зовсім не означає, що вам можна упустити цей аспект. Обов’язково поговоріть з дитиною про те, що таке контрацепція і навіщо вона потрібна. Уникайте абстрактних страшилок в стилі: «А ось один хлопчик не надів презерватив і …» Краще на наочних прикладах поясніть, як працюють контрацептиви і від чого захищають.

Мені здається дуже важливим пояснити підліткові необхідність контрацепції. Актуальність цієї теми не можна переоцінити, враховуючи епідемію ВІЛ в країні. Підліток повинен зрозуміти, що з новим партнером займатися сексом без презерватива надзвичайно ризиковано, навіть якщо партнер добре знайомий. Ніякі аргументи на користь незахищеного сексу не повинні вважатися підставою погодитися на нього. Так, презерватив може сприйматися як щось неромантичне і незручне, але тільки поки до нього не звикнеш. А наслідки незахищеного сексу можуть сильно ускладнити життя.

Олена Перова, психотерапевт

Примусьте дитину думати

Якщо підліток починає розмірковувати про те, що у нього скоро трапиться перший секс, запитаєте, чого він чекає від першого сексуального досвіду.

Поясніть, що він може отримати оргазм чи ні і що те ж саме стосується і його партнера. Обговоріть, наскільки комфортно буде йому озвучувати те, що хочеться і чого не хочеться робити. Нехай підліток і не зможе відповісти вам на ці питання вголос, він повинен сам обміркувати ці аспекти. Саме від цього залежить готовність до сексу, до емоційної і фізичної відповідальності.

Якщо підліток відчуває, що не готовий, це теж нормально. Розкажіть своїй дитині, що люди дорослішають і дозрівають в різному віці.

Якщо, наприклад, у дівчинки в 16 років всі подруги вже спробували, а вона не відчуває себе готовою, значить, їй треба почекати. Добре, якщо дівчинка зможе отримати від батьків спокійне розуміння ситуації і підтримку.

Олена Перова, психотерапевт

Секс – це не тільки статевий акт

Переконайтеся в тому, що підліток розуміє: секс – це комплексне поняття, яке включає різні активності, а не тільки сам статевий акт. Є безліч способів досліджувати сексуальність, але жоден з них не повинен включати примус. Діти повинні знати, що статевий акт не відбувається тому, що один з партнерів сильніший. Ніхто не може змусити займатися сексом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК СТАТИ ДИТИНІ СПРАВЖНІМ ДРУГОМ? 10 ДОРОГОЦІННИХ РАД

10 СЕКРЕТІВ ЩАСЛИВИХ БАТЬКІВ