Зуби потрібно чистити двічі на день після їжі – цього нас вчити не треба. Але як доглядати за ротовою порожниною з максимальною користю для зубів і ясен? Розбираємося, чи зможуть в цьому допомогти електричні зубні щітки, і що потрібно дізнатися перед їх покупкою.

 1. Як працюють електричні зубні щітки
 2. Плюси електричних зубних щіток
 3. Мінуси і протипоказання електричних зубних щіток
 4. Думка лікаря: чи потрібна вам електрична зубна щітка?
 5. Як чистити зуби електричною зубною щіткою
 6. Наш досвід використання електричної зубної щітки
 7. Найпопулярніші електричні зубні щітки: ціна питання
Як працюють електричні зубні щітки

На відміну від звичайних зубних щіток, якими потрібно протягом 3-5 хвилин старанно вичищати кожен зуб, електричні зубні щітки трохи економлять наш час і зусилля: їх щетинки вібрують за допомогою вбудованого в корпус моторчика.

Щетинки рухаються вгору-вниз, або зворотно-обертально, видаляючи зубний наліт і залишки їжі. Як правило, вся процедура займає 2 хвилини, але якщо ви налаштовані серйозно, сміливо запускайте щітку ще раз: гірше від цього не стане.

Залежно від швидкості руху щетинок, електричні зубні щітки ділять на звукові і ультразвукові.

 • Звуковими вважаються всі зубні щітки, вібрація щетинок яких чутна людському вуху. Вони працюють на частоті 200-400 Гц і виробляють 24000 – 48000 рухів в хвилину. Обертові щетинки мають досить великий розмах, тому головна їхня перевага – вимітати ефект.
 • Ультразвукові зубні щітки видаляють зубний наліт за допомогою акустичних коливань в середовищі з частотою за межею чутності людини. Вони працюють на частоті 1,6 МГц і виробляють до 192 000 000 рухів на хвилину. Саме такі технічні характеристики Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США ще 20 років тому визнало найбільш ефективними і безпечними для здоров’я.

Сьогодні виробники випускають моделі, що поєднують звукову і ультразвукову технологію: в звуковому режимі щетинки «вимітають» залишки їжі, а вібрації на високій частоті руйнують зубний наліт, захищаючи ясна від патогенного впливу бактерій.

Плюси електричних зубних щіток

Електричні зубні щітки

При правильному використанні мануальні щітки цілком можуть позмагатися в ефективності з електричними, але оскільки мало хто з нас дотримуються всіх правил чищення зубів, наведемо кілька очевидних переваг електричної зубної щітки:

 • Електричні зубні щітки менше залежать від умінь і моторності користувача. З їх допомогою маленькі діти і люди з обмеженими фізичними можливостями можуть якісно почистити зуби, не докладаючи зайвих зусиль.
 • Електричні зубні щітки можуть допомогти дітям подолати страх перед походом в стоматологічний кабінет.
 • Електричні зубні щітки краще видаляють зубний наліт. Згідно масштабному огляду Cochrane, після 1-3 місяців використання бактеріальний наліт при гінгівіті скорочується на 11%. Разом з ним зменшується і запалення ясен – на цілих 6%.
 • Електричні зубні щітки дозволяють заощадити на зубній пасті, хоча деякі з них можна використовувати в поєднанні з різними пастами і освіжаючими бальзамами.
 • Маючи кілька індивідуальних насадок, однією електричною зубною щіткою може користуватися вся родина.
 • Сучасні зубні щітки мають датчики, які контролюють тиск: вони не дадуть вам занадто сильно тиснути на зуби, запобігаючи стиранню зубної емалі і пошкодження ясен.
 • Всупереч побоюванням, ультразвук терапевтичної частоти 1,6 МГц не дозволяє щітці нагрівати навколишні тканини вище 1 градуса Цельсія, тому ультразвукові щітки безпечні навіть при тривалому впливі.
Читайте також:  Правила видалення зубного каменю в домашніх умовах
Мінуси та протипоказання електричних зубних щіток

При правильному використанні електричні зубні щітки не зашкодять здоров’ю зубів, але, як і будь-який інший пристрій, вони мають ряд протипоказань. Використовувати електричну зубну щітку не рекомендується:

 • Дітям до 3 років.
 • Людям, що носять вініри або коронки (через вібрації електричної зубної щітки мікропротези можуть зламатися).
 • Людям з патологічною стертостю зубів і малою щільністю емалі (такі зуби уразливі до тертя, і електрична зубна щітка може лише погіршити їх стан).
 • Людям з клиноподібним дефектом зубів (використання електричної зубної щітки може збільшити глибину дефекту).
 • Пацієнтам з карієсом в стадії білої плями (погана мінералізація зубів призводить до появи білих плям на емалі, і механічний тиск може призвести до її стирання).
Думка лікаря: чи потрібна Вам електрична зубна щітка?

Про те, навіщо використовувати електричні зубні щітки, ми запитали у стоматолога Михайла Єфімова:

Електрична зубна щітка – не панацея від проблем із зубами. Ніякі щітки або пасти не допоможуть, якщо зуби не лікувати. Лише відвідування стоматолога раз в 6 місяців дозволяє виявити і вирішити проблеми на ранньому етапі.

– Електрична зубна щітка дійсно має ряд переваг. Вона не тільки забезпечує більшу кількість робочих рухів, але і дозволяє дістатися у важкодоступні місця за восьмими зубами (зубами мудрості), де звичайна щітка максимум зробить пару рухів. Електрощітки ще і мотивує чистити зуби правильно: в деяких з них вбудовані таймери, які дають сигнал кожні 30 секунд, і людина знає, коли їй міняти зону чистки, і скільки йому залишилося до кінця гігієнічної процедури. Але є у електричних щіток і недоліки: при запаленні ясен або чутливості зубів не завжди можна почистити зуби безболісно. У таких випадках потрібно спочатку зняти запалення і чутливість, а потім знову користуватися пристроєм.

Читайте також:  Как выбирать стоматологические автоклавы?

Як би там не було, електрична зубна щітка – не панацея від проблем із зубами. Ніякі щітки або пасти не допоможуть, якщо зуби не лікувати. Лише відвідування стоматолога раз в 6 місяців дозволяє виявити і вирішити проблеми на ранньому етапі.

Як чистити зуби електричною зубною щіткою

Техніка чищення зубів залежить від типу вашої електричної зубної щітки. Щітки зі зворотно-обертальними рухами потрібно повільно переміщати з зуба на зуб, а вібруючі зубні щітки використовують так само, як і мануальні.

Перед використанням підготуйте щітку: промийте її теплою водою і видавіть трохи зубної пасти.

Як використовувати електричну зубну щітку

Тримайте зубну щітку під кутом 45 градусів по відношенню до вашої лінії ясен. На електричні зубні щітки не потрібно сильно тиснути: так вони або пошкодять вам емаль і ясна, або просто не будуть ефективно очищати зуби. Якщо ви не впевнені, як правильно використовувати вашу щітку, візьміть її до стоматолога для наочної демонстрації.

Як чистити зуби електричною зубною щіткою

Насадки на електричну зубну щітку потрібно міняти в міру зносу. Зазвичай однієї насадки вистачає на 3-6 місяців. Якщо насадку не замінити, чистка зубів не буде ефективною.

Наш досвід використання електричної зубної щітки

PHILIPS Sonicare HealthyWhite HX6711 / 02

– В одному жіночому співтоваристві якось вибухнуло обговорення на пару сотень коментарів – «Про яку придбану техніку для дому ви жодного разу не пошкодували?». За безсумнівним лідером – посудомийною машиною – слідувало було щось дивне – електрична зубна щітка. «Після першої чистки у мене було відчуття, ніби сходила до стоматолога», «Вона вилікувала мої хвороби ясен», «У мене зуби стали на 5 тонів світліше», «Цю електричну щітку я не проміняю ні на що». Коротше, я під враженням буквально на наступний день замовила собі PHILIPS Sonicare HealthyWhite HX6711 / 02. Вибрала досить швидко, спочатку дивилася на супер модель за 4 500 гривень з 5 режимами, 2 насадками, чохлом і склянкою, але потім згадала, скільки режимів я зазвичай використовую в мультиварці, і зупинилася на моделі за 1500 грн. Правда, замовила 2 змінні насадки, щоб використовувати одну базу для себе і чоловіка, тільки міняти щітки.

Першого разу чекала як дива, але дива не сталося. Незвичні відчуття від вібрації електричної щітки в руці і в роті пройшли на третій день. Але зуби на третій день так і не стали на тон світліше, відчуття «після чистки у стоматолога» все не приходило. Була, правда, одна велика перевага – чистити зуби стало приємніше. По-перше, є таймер. Для мене це критично важливо – совість спокійна, що зуби я чистила рівно 2 хвилини. По-друге, як не крути, а електрична щітка робить значно більше чистячих рухів, ніж рука, і вже через місяць на деяких зубах я помітила прогрес.

Читайте також:  Чи потрібно видаляти зуби мудрості без причин?

Заряду щітки вистачає на півтори-два тижні – 2 людини користуються вранці і ввечері. Акумулятор заряджається буквально за півгодини. Кожні 30 секунд щітка дає сигнал – пора міняти зону чистки. Зручно лежить в руці, красиво виглядає на полиці. В цілому, про покупку я не шкодую, як і не втрачаю віри в зубне диво. І так, весь цей час я користуюся тільки одним режимом.

Найпопулярніші електричні зубні щітки: ціна питання

Головний стримуючий фактор, через який більшість людей все ще не обзавелися електричними зубними щітками – їх ціна. Однак в цій групі товарів є варіанти на будь-який гаманець. Наведемо приклади популярних електричних зубних щіток та їх заявлені переваги:

1. Oral-B Stages Power DB4510K, від 228 грн. Одна з найбільш недорогих електричних зубних щіток для дітей. Працює від батарейок, має 1 змінну насадку і таймер, який навчить дитину чистити зуби покладені 2 хвилини. Швидкість обертання – 9600 рухів в хвилину.

Oral-B Stages Power DB4510K

2. Oral-B Vitality 3D White Luxe, від 530 грн. Стандартна електрощітка з круглою вибілюючою насадкою і зворотно-обертальною технологією чистки. Від акумулятора працює 20 хвилин, заряджається 16 годин. Має таймер і індикатор зносу щетинок. Швидкість обертання – 7600 оборотів в хвилину.

Oral-B Vitality 3D White Luxe

3. Oral-B Professional Care 500, від 889 грн. Електрична зубна має один режим чищення і максимально проста у використанні. Працює від акумулятора 30 хвилин, має таймер, індикатор зарядки і зносу щетинок. Швидкість – 20,000 пульсуючих рухів в хвилину.

Oral-B Professional Care 500

4. Philips HX6511 / 02, від 1025 грн. Одна з найпопулярніших моделей в лінійці Philips має функцію відбілювання і зручну для чищення задніх зубів вигнуту насадку. Швидкість роботи – 30000 зворотно-поступальних рухів в хвилину.

Philips HX6511 / 02

5. Oral-B Professional Care 5000 D34, від 2012 грн. Має в комплекті 4 насадки для 4 різних режимів роботи: стандартної, відбілюючої, масажної і делікатної чистки. Час роботи акумулятора – 40 хвилин, час зарядки – 12 годин. Є дисплей, датчик тиску на зуб, таймер, індикатор зарядки і зносу щетинок. Максимальна швидкість – 8800 спрямованих рухів і 40000 пульсацій в хвилину.

Oral-B Professional Care 5000 D34

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ПОЗБУТИСЯ НЕПРИЄМНОГО ЗАПАХУ З РОТА

ЗУБНА ПАСТА: ЯКУ КУПУВАТИ?

ЯК ПРАВИЛЬНО ВИКОРИСТОВУВАТИ ЗУБНУ НИТКУ