Зубна нитка є додатковим сучасним засобом для очищення зубів. Але цей засіб корисний тільки тоді , коли правильно використовується .

Використання звичайної зубної щітки дозволяє очистити тільки три з п’яти поверхонь людського зуба. Тим часом , поверхні між зубами залишаються недоторканими . У результаті там утворюється зубний наліт , накопичуються залишки їжі , що провокує появу карієсу. Для очищення міжзубних проміжків прекрасно підходить зубна нитка ( флосс ) . Користуватися зубною ниткою можна 2-3 рази на день , по мірі необхідності. Стоматологи рекомендують доповнювати цією процедурою традиційну чистку зубів щіткою ввечері перед сном : таким способом можна запобігти розмноженню бактерій у ротовій порожнині під час сну.

Які бувають зубні нитки

Для виготовлення зубних ниток використовується натуральний шовк або штучні волокна ( ацетат , нейлон , капрон ) .

Існують різні види зубних ниток. Вибір нитки залежить від того , за якими зубами вона буде доглядати , і які проблеми покликана вирішувати.

Вощені ( просочені воском) зубні нитки легко проникають у вузькі проміжки між зубами. Вощену нитку стоматологи рекомендують використовувати тим , хто тільки вчиться користуватися цим засобом гігієни , щоб звикнути до цієї процедури . Невощені нитки краще очищають від зубного нальоту і частинок їжі . На відміну від вощених ниток , невощені розшаровуються на волокна , і за рахунок цього стикаються з більшою поверхнею зуба.

Читайте також:  Кому і навіщо потрібні керамічні вініри?

Зубні нитки розрізняються і за формою поперечного перерізу. Нитки з круглим перетином застосовуються для очищення широких проміжків між зубами , з плоским перетином – для очищення вузьких проміжків. Об’ємні нитки распушаются при зіткненні зі слиною , що допомагає ефективно і безпечно для ясен очистити міжзубні проміжки. Зубні нитки стрічкової форми використовуються для очищення зубів з дуже великими проміжками ( діастеми , треми ) .

Зубні нитки також розрізняють по наявності або відсутності просочення. Нитки з просоченням не тільки очищають , але й виконують лікувально-профілактичну задачу. Просочування фторидом натрію зміцнює емаль зуба у важкодоступних місцях і запобігає карієсу . Нитка з ментолом залишає в роті відчуття свіжості , просочування розчином хлоргексидину має дезінфікуючі властивості . Профілактичні розчини та пасти можна наносити на зубну нитку і самостійно.

За призначенням зубні нитки розділяють на засоби для індивідуального застосування і для застосування в умовах стоматологічного кабінету.

Чи всім можна користуватися зубною ниткою ?

Однак перед тим як почати використовувати зубну нитку , необхідно проконсультуватися зі стоматологом. У зубної нитки є свої протипоказання :

  • Пародонтоз або пардонтит , при яких часто кровоточать ясна . Інтенсивне використання нитки загрожує кровотечею з ясен і утворенням ран. Ясна можуть почати запалюватися і гноїтися .
  • Наявність каріозних порожнин в зубі (кількох зубах) . Є ймовірність , що зуб зачепиться за пошкодження і відломить від зуба шматочок.
  • Наявність у роті мостів , імплантатів , коронок. При наявності ортопедичних і ортодонтичних конструкцій в роті , а також при захворюваннях пародонту використовується нитка суперфлос . Ця нитка поєднує властивості різних типів зубних ниток.
Читайте також:  Кому і навіщо потрібні керамічні вініри?
Як користуватися зубною ниткою

Як правило , зубну нитку випускають в маленьких рулонах – коробочках з вбудованим різаком. Для використання зубної нитки потрібно відірвати від неї 20-30 см. Це легко зробити за допомогою різака на коробочці з ниткою. Потім накрутити більшу частину флосса на вказівні пальці , а великими пальцями натягнути нитку. Проміжок нитки між пальцями – кілька сантиметрів. Ця ділянка нитки акуратно вводиться між зубами , підводиться під ясенний сосочок і витягується виштовхуваними рухами – у напрямку до жувальної поверхні зуба. Знизу вгору для нижньої щелепи , зверху вниз – для верхньої. Так очищається бокова поверхня зуба і яснева борозна – жолобок між зубом і краєм ясна.

Читайте також:  Как надолго сохранить здоровье полости рта

Частину нитки , яка очистила одну контактну поверхню зуба , не можна використовувати повторно . Відірваної довжини нитки має вистачити на обробку інших поверхонь .

Діти можуть користуватися зубною ниткою самостійно , починаючи з 9-10 років , але познайомити дитину з цим засобом можна значно раніше. Рекомендується , щоб дітям молодшого віку очищення зубів ниткою проводили самі батьки , або цей процес відбувався під контролем батьків , щоб не пошкодити ясна .

Нагадуємо , використання зубної нитки – важлива складова догляду за порожниною рота , але нитка ні в якому разі не може замінити традиційне використання зубної щітки і пасти , а тільки доповнює цю гігієнічну процедуру.

Правильне застосування зубної нитки допомагає позбутися неприємного запаху з рота , загрози появи карієсу і захворювань ясен.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗУБНИЙ КАМІНЬ І ЗАСОБИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИКИ

ПРАВДА ПРО ЗУБНУ ПАСТУ

ЗУБНА ПАСТА: ЯКУ КУПУВАТИ