Білосніжна усмішка на сьогоднішній день є не тільки показником здоров’я , але і ознакою благополучного соціального стану. Зуби , втім , як і нігті , і волосся і тим більше шкіра , часто відображають стан загального здоров’я , а тому їх неохайність і хворобливий вигляд повинні бути об’єктом пильної уваги. Крім того , складно уявити благополучної , що піклується про своє здоров’я і довголіття людини, яка б байдуже ставилася до ослабленого і відверто погіршенного стану своїх зубів і ясен.

Тим не менш, саме зуби в переважній числі випадків страждають від шкідливих звичок , нездорової їжі , інфекційного впливу , порушення правил гігієни. Поширеною проблемою порожнини рота сьогодні виявляється наліт на зубах.

За даними стоматологів , наліт стає причиною більш серйозних захворювань і естетичної непривабливості . А тому саме його усуненню необхідно приділяти вагому увагу .

Що викликає наліт на зубах ?

Наліт на зубах – це клейке безбарвне , а часом і певного відтінку утворення на зубах , що містить в собі елементи слини , залишки їжі і рідини , які раніше перебували в роті. Зубний наліт стає середовищем проживання аеробних і анаеробних мікроорганізмів. Максимальне його скупчення відбувається у важкодоступних для чищення місцях і в приясенній ділянках , проте в помірній кількості наліт присутній на всій поверхні зубів , а починає утворюватися вже протягом декількох годин після чистки. Максимальна концентрація мікробів на поверхні зубів досягається через 12 годин після чистки , а тому її необхідно робити мінімум двічі на день , а в ідеалі після кожного прийому їжі.

Утворення нальоту на зубах – процес неминучий і невідворотний , боротися необхідно лише з його наслідками , тобто регулярно видаляти вже накопичився наліт. Однак існує група факторів, що визначають більшу або меншу кількість нальоту , ступінь агресивності бактерій, які в ньому містяться , потенційна шкода здоров’ю. До них відносять :

 • рівень кислотності середовища – pH порожнини рота;
 • раціон харчування ;
 • арсенал методик , що вживаються для гігієни порожнини рота.

Утворення нальоту на зубах починається з осідання на поверхні зуба найтоншої плівки з мікроорганізмів і залишків їжі . Подальший осад кріпиться вже до цієї плівки , що набагато доступніша . Такий наліт на перших порах можна легко видалити – зішкребти нігтем або зчистити щіткою. З часом при недбалому відношенні до даної проблеми наліт перетворюється на отверділі утворення темного відтінку , самостійно не зчищаються , потребують професійного чищення , а часом і видалення зубного каменю.

До причин більш стрімкого утворення нальоту на зубах відносять :

 • особливості самоочищаємості зубів – у різних людей слина різниться в’язкістю , її хімічний склад і захисні властивості відрізняються дрібними нюансами , а тому і наліт утворюється швидше / повільніше ;
 • особливості гігієнічних процедур – тривалість і регулярність чищення зубів , арсенал використовуваних при цьому засобів , правильність обраних технік визначають ступінь зубних утворень ;
 • тонкощі раціону харчування – існують однозначно несприятливі для зубів продукти , як солодощі , випічка , газовані напої , після таких споліскувати або очищати порожнину рота ретельно рекомендується ; свіжі фрукти можуть бути корисними для зубної емалі , а можуть і містити надмірну кількість кислоти ; і, безумовно , весь раціон споживаних продуктів визначає захисні властивості організму;
 • наявність шкідливих звичок – зокрема куріння (хоча і алкоголь, і наркотики руйнівно впливають на порожнину рота) , що вдихається і циркулює в порожнині рота дим з концентрованим вмістом канцерогенів , смол , кислот , різних небезпечних мікроелементів є безумовним чинником утворення нальоту на зубах ;
 • вплив лікарських засобів на зубну емаль – наприклад , препарати заліза сприяють утворенню темнопофарбованого нальоту на зубах.
Читайте також:  Имплантация зубов под ключ: что входит, этапы
При якому способі життя виникає мінімальний наліт на зубах ?

Наліт на зубах – природне і невідворотне утворення, проте існують обставини , при яких він осідає на зубній емалі більшою чи меншою мірою. З безлічі основ здорового способу життя , дотримання яких злучити профілактикою величезної кількості потенційно небезпечних недуг , для запобігання патологічного скупчення зубного нальоту сприяють декілька :

 • абсолютний відмова від куріння і будь-яких наркотичних засобів – нікотин , дьоготь , аміачні і фенольні сполуки , наркотичні сполуки негативно впливають на зубну емаль і сприяють зміні її кольору , зубний наліт даної природи необхідно видаляти за допомогою професійних методів , а від звичок відмовлятися ;
 • помірне споживання алкоголю – алкоголізм настільки ж не сприятливий для зубів , як і інші шкідливі звички , проте розумне споживання алкоголю допустимо ; при цьому важливо після застілля приділяти більше часу гігієні порожнини рота і пам’ятати , що містяться , наприклад , в натуральному вині кислоти руйнівно впливають на емаль ;
 • помірне споживання чаю і кави – ці напої , часто споживані з цукром або десертами , за рахунок вмісту вуглеводів сприяють формуванню бактеріальних опадів на приясенних ділянках , а зубна емаль при цьому поступово забарвлюється в темний жовтяничний відтінок ;
 • споліскування порожнини рота після кожного прийому їжі – наліт на зубах виявляється сумішшю слини і найдрібніших частинок їжі ; для того щоб виключити останнє досить приділити лише 10-15 секунд споліскування порожнини рота проточною водою і застосуванню жувальної гумки , відновлювальної кислотно-лужного балансу ;
 • регулярна і своєчасна чистка зубів – з використанням зубної щітки відповідної жорсткості , ополіскувачів для порожнини рота , зубних ниток і при необхідності інших аксесуарів ; протягом 3-5 хвилин , мінімум два рази на день ;
 • грамотне формування раціону харчування – утворенню нальоту на зубах сприяють солодощі , маслянисті і кремоподібні страви , його видаленню сприяють тверді і хрусткі продукти (насіння , горіхи , селера , морква , яблука) , знищити новоутворений наліт може також полуниця , ківі , кольорова капуста , а кисломолочні продукти і сир обумовлюють нормальний кислотно-лужний баланс в порожнині рота.

Зубний наліт

Наліт на зубах у дитини

Наліт на зубах у дитини найчастіше викликає більше занепокоєння , ніж у дорослого. Якщо у випадку з дорослою людиною наліт на зубах може бути пояснений неправильним харчуванням , шкідливими звичками , недотриманням гігієнічних процедур , то до дітей їх батьки зазвичай уважніші . Проте , до стоматологів звертаються зі скаргами на безпричинне потемніння емалі та утворення часто пофарбованого нальоту (коричневий, жовтий і навіть чорний або зелений).

Читайте також:  Как выбрать зубные импланты?

Перше , що необхідно порадити таким батькам , це ретельно дотримуватися гігієни порожнини рота у малюка , обробляти миючими засобами кожен зубок , окрему увагу приділяти важкодоступним місцям , використовувати спеціальні зубні щітки , йоржики , зубні нитки. Якщо цього виявляється недостатньо , варто задуматися , що може лежати в основі окрасу.

Найчастіше це виявляється надлишок організму фтором або залізом через неадекватний прийом таких препаратів. Зазвичай при виключенні їх з раціону зубна емаль відновлюється в кольорі.

Чорний наліт на молочних зубках найчастіше провокується дисбактеріозом і поразкою поверхні зубів грибком. Лікувати необхідно не тільки ротову порожнину , але і шлунково-кишковий тракт.

Зелений наліт на зубах зазвичай розвивається при впливі хромогенних бактерій , які виділяють хлорофіл і тим самим залишають помітний слід від себе.

Зубний наліт в діапазоні від жовтого до темно-коричневого швидше за все вказує на так званий ” пляшковий карієс ” (що розвивається від смоктання пустушки або пиття солодких рідин і молока в нічний час) . Після курсу лікування батькам необхідно ретельно стежити за гігієною дитячої порожнини рота у нічний час доби , раз вже у дитини виявилася схильність до такого захворювання .

Чим небезпечний наліт на зубах ?

Наліт на зубах часто залишається непоміченим до тих пір, поки його кількість і окрас не почнуть викликати дискомфорт. При неретельному і неякісному , але все ж трапляються очищенні зубів дискомфорт може бути незначним , але проблема більш ніж серйозна. Чим загрожує недотримання гігієни порожнини рота і безконтрольне скупчення нальоту на зубах ? Насамперед, необхідно розуміти , що зубний наліт – це середовище проживання для величезної кількості (до декількох мільярдів особин) бактерій , а знаходження їх в порожнині рота відкриває відкритий доступ всередину організму з усіма витікаючими наслідками. І якщо розвиток захворювань внутрішніх органів можливо в далекій перспективі , то в короткі терміни у людини , яка не приділяє належної уваги , гігієні порожнини рота , виникають наступні порушення:

 • неприємний запах з рота;
 • розвиток карієсу та його ускладнень;
 • запалення ясен – гінгівіт ;
 • запалення пародонту , хиткість зубів – пародонтит ;
 • кровоточивість ясен;
 • поступове утворення зубного каменю;
 • підвищена чутливість зубів і витончення зубної емалі.
Видалення нальоту на зубах в домашніх умовах

Видалення нальоту на зубах в домашніх умовах може бути ефективним лише на перших стадіях цього дефекту. А тому зчищати зубний наліт необхідно регулярно , за допомогою правильних технік обробки зубів.

Щоб ретельно очистити зуби від нальоту, який скупчився до того необхідно використовувати зубну щітку середньої жорсткості для відносно здорових зубів. За рекомендацією лікаря перевагу може бути віддано щітці з м’якою або жорсткою щетиною , однак у кожному разі найкращу якість забезпечує зубна щітка зі щетиною , розташованою перехресно . Міняти зубну щітку необхідно кожні 3 місяці , в іншому випадку вона стає джерелом патогенної мікрофлори.

Читайте також:  Стоматологический кабинет – комплектация и оборудование

Для чищення зубів рекомендується використовувати фторомістячу пасту , а обробку зубів виробляти два рази на день , вранці і ввечері. Після чищення зубів зубною щіткою рекомендується очищати від нальоту на зубах міжзубний простір за допомогою зубної нитки.

Завершувати процедуру чищення зубів рекомендується використанням ополіскувача для порожнини рота – він освіжає подих і відбілює емаль , проникає у важкодоступні місця , де виробляє антибактеріальний і антисептичний ефект .

Застосування народних методів і різних немедичних засобів для видалення зубного нальоту і каменю в домашніх умовах може бути скоріше небезпечним , ніж корисним. Так , їх недолік може полягати в нещадно механічному або хімічному впливі на зубну емаль , що в підсумку призводить до гіперчутливості. Раціональним може бути використання трав’яних відварів для ополіскування порожнини рота , що насичує слину корисними речовинами.

Ускладненням від нальоту на зубах можна перешкодити , регулярно відвідуючи стоматолога. Лікар здатний виявити стоматологічні захворювання на самому початковому рівні , він же оцінить стан вашої зубної емалі і при необхідності проведе професійну чистку.

Професійне видалення нальоту на зубах

Видалення нальоту на зубах в стоматологічному кабінеті на сьогоднішній день виробляється трьома найбільш поширеними способами:

 • ручне зняття – вельми неприємний по відчуттях , консервативний , але до цих пір ефективний , а тому часто застосовуваний метод видалення зубного каменю , а в деяких випадках і нальоту; спеціальними гачками без застосування будь-яких фармацевтичних або лікарських препаратів лікар зскрібає непотрібні утворення на зубах ;
 • ультразвукове відбілювання – використовується спеціальний ультразвуковий апарат , вплив якого руйнує прикріплення утворення до поверхні зуба , внаслідок розщеплення нальоту чи каменю , емаль при цьому не пошкоджується ; внаслідок ультразвукового впливу може спостерігатися випадання пломб або злущування емалі , однак причина не в особливостях процедури , а в готівковій до того патології ( якщо пломба була неякісною або зуб руйнувався зсередини , то УЗ-чистка лише оголює проблему , в чому можна побачити швидше її плюс , ніж мінус) ;
 • Airflow – відбілювання – оптимально підходить для видалення щільного нальоту , наприклад , курця ; полягає в подачі під високим напором особливої ​​суспензії (розчину спеціального порошку ) , яка стикаючись з поверхнею зуба зчищає наліт ; після процедури зуби стають світлішими на декілька відтінків, і , звичайно ж , не залишається нальоту і каменів.

На завершення процедур лікар може покрити поверхню зубів фторомістячим гелем , що знімає чутливість і попереджує розвиток карієсу.

Переважний метод в кожному конкретному випадку вибирає лікар-стоматолог , часто використовується комбінація методів . Процедура зазвичай носить регулярний характер , тобто здійснюється раз на півроку або рік. Після процедури професійного видалення нальоту на зубах необхідно слідувати рекомендаціям стоматолога і якісно доглядати за порожниною рота.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОВЕРХНЕВІ УТВОРЕННЯ НА ЗУБАХ

ЗУБНИЙ КАМІНЬ І ЗАСОБИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИКИ

НАЛІТ НА ЯЗИЦІ: НОРМА ЧИ ВІДХИЛЕННЯ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News