Лікування ерозії шлунка неможливо без суворого дотримання дієти. Тільки так можна добитися добрих результатів.

По суті

Ерозія шлунка – це ураження слизових оболонок стінки шлунка, яке зовні виглядає у вигляді однієї або декількох ранок. У цьому зв’язку розрізняють одиночну (від 1 до 3 вогнищ ураження) і множинну (більше 3 вогнищ ураження) ерозії.

Як відомо, шлункова середа вкрай агресивна, і щоб захиститися від неї організм використовує безліч різних бар’єрів. Однак якщо хоча один з бар’єрів порушується, то в першу чергу вражається шлунково-кишковий тракт.

Небезпека даного захворювання в тому, що ерозивний процес в шлунку здатний привести до розвитку виразки шлунка, пухлин товстої кишки, а також до уражень печінки та інших органів.

Причини розвитку ерозії

Ерозія шлунка буває трьох типів: первинна ерозія (самостійне захворювання), вторинна ерозія (виникає на фоні інших захворювань) і злоякісне новоутворення. Що стосується причин розвитку ерозії, то виділяють наступні:

  • інфікування Helicobacter pylori;
  • нездорове харчування, зокрема, вживання занадто гарячої, грубої і гострої їжі;
  • прийом медикаментів, які руйнують слизові оболонки шлунково-кишкового тракту. Зазвичай, при призначенні подібних засобів прописуються та інші ліки, що захищають стінки шлунка;
  • тривалі стресові ситуації;
  • деякі захворювання шлунково-кишкового тракту, зокрема, печінкова недостатність, хронічний панкреатит;
  • цироз печінки;
  • злоякісні захворювання шлунка і товстої кишки;
  • цукровий діабет;
  • систематичне попадання токсичних речовин в шлунково-кишковий тракт при роботі на шкідливому виробництві.
Симптоми ерозії шлунка

Ерозія буває хронічною і гострою. При гострій формі ерозії шлунка патологічний процес, як правило, локалізується в області дна або тіла шлунка. Хронічна форма ерозії характеризується ураженням антрального відділу – сегмента шлунка, який знаходиться нижче всіх відділів.

Симптоми ерозії шлунка можна розділити на дві групи: язвеноподібні і геморагічні. Характерним симптомом язвеноподібної ерозії є сильний біль у шлунку. Часто больові відчуття починаються після прийому їжі, проте у деяких хворих болі відзначаються натщесерце. Також хворого турбує відрижка, блювота, печія. Подібна симптоматика може спостерігатися як при хронічній, так і при гострій формі ерозії шлунка.

Геморагічна форма ерозії характеризується шлунковими кровотечами і недокрів’ям. Нерідко хвороба протікає без яких-небудь значущих симптомів. Зазвичай дана форма захворювання зустрічається при гострій ерозії шлунка.

Лікування ерозії шлунка

Залежно від перебігу захворювання і симптоматики, лікування може бути стаціонарним або амбулаторним. При наявності кровотеч хворого обов’язково поміщають в стаціонар. При наданні своєчасної адекватної медичної допомоги загоєння і епітелізація ерозії відбувається на 3-7 добу.

Якщо ерозія шлунка не є самостійним захворюванням, то в обов’язковому порядку необхідно спочатку встановити першопричину і лікувати основне захворювання. Нерідко в даному випадку виявляються хвороби печінки і судинні патології.

Якщо захворювання викликане інфікуванням Helicobacterpylori, то призначається антибіотикотерапія і препарати вісмуту для усунення інфекції.

При ерозії шлунка на тлі підвищеної кислотності призначаються лікарські препарати, що перешкоджають негативній дії шлункового соку (соляної кислоти) або зменшують його вироблення. Найчастіше призначаються антациди, блокатори Н2-рецепторів гістаміну та інгібітори протонної помпи. При наявності скарг на нудоту призначаються препарати, коригуючі моторну функцію шлунка.

При кровотечах необхідно провести промивання крижаною водою з подальшою коагуляцією, проведеною через ендоскоп.

Дієта при ерозії шлунка

Без суворого дотримання дієти консервативна терапія не принесе результату. У даному випадку дуже важлива температура їжі. Забороняється вживати гарячу або холодну їжу. Допускається прийом тільки теплої їжі.

З раціону харчування необхідно виключити продукти, які надають стимулюючу дію на секрецію шлунка. Це міцні м’ясні, рибні та овочеві відвари, копченості, соління, гриби, жирне м’ясо. Також заборонено вживати сирі овочі і фрукти, газовані напої, шоколад, каву.

При ерозії шлунка показаний прийом овочевих супів-пюре, риби і нежирного м’яса, приготованих на пару, молочні каші, зварені овочі, вермішель, неміцний чай, соки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВИДИ ГАСТРИТУ

ОЗНАКИ ВИРАЗКИ ШЛУНКА

ХРОНІЧНИЙ КОЛІТ