Вчені шукають способи уповільнити процес старіння, а може і взагалі зупинити його.

На думку вчених, людина може жити 120 років, такий максимальний вік закладений в нас природою. Але тільки одиниці наближаються до цього віку. Чому так відбувається? Як зробити так, щоб кожен міг дожити до максимально покладеного терміну, і при цьому залишався здоровим і активним? Цими питаннями займається наука геронтологія.

Геронтологія – наука про старіння

Старіння – природний процес, властивий усьому живому. Людський організм – складна система, що складається з безлічі різноманітних взаємодіючих структур. З плином часу робота цих структур погіршується, і організм втрачає здатність функціонувати.

На даний момент старіння неминуче. Але геронтологія прагне змінити це положення справ. Вчені вивчають механізми старіння і шукають можливості уповільнити процеси, що призводять до старіння, а може бути і знайти спосіб повністю їх «скасувати».

Механізми старіння

Старіння охоплює всі структури організму. Знижується швидкість обмінних процесів, сповільнюється ділення клітин і клітинних структур, послаблюється можливість організму адекватно реагувати на зовнішні подразники. Ефективність роботи знижується на всіх рівнях і посилюється з часом. Це супроводжується появою вікових захворювань, які в свою чергу прискорюють руйнування організму, а значить, і прискорюють старіння.

Довгожителями народжуються?

У кам’яному столітті середня тривалість життя людини становила 25-30 років. Зараз вона 60-80 років. Такий зсув у бік довголіття відбувся за рахунок досягнень гігієни, культури поведінки та успіхів медицини.

Вважається, що тривалість життя людини тільки на 30% залежить від генетичної схильності. Це означає, що більшість з нас за певних умов можуть стати довгожителями.

Серед факторів, що входять в інші 70%:

  • Екологія довкілля та кліматичні умови, в яких проживає людина.
  • Спосіб життя: особливості харчування, рухова активність.
  • Психологічні особливості: ставлення до життя і стресостійкість.
Чи можна включити антистаріння?

Поки секрет старіння не розгаданий, але вчені шукають способи уповільнити вікові процеси деградації організму і включити антистаріння.

  • Дієта з обмеженням калорій. Згідно з дослідженнями, проведеними на гризунах і мавпах, зменшення калорійності їжі здатне продовжувати життя. Крім того низькокалорійна дієта є профілактикою для багатьох вікових захворювань. При цьому меню повинне містити всі необхідні організму речовини. За допомогою правильної дієти людина може продовжити життя на 10-12 років.
  • Антиоксидантне меню. Довгий час вважалося, що антиоксиданти здатні продовжити молодість, так як вони знешкоджують вільні радикали і тим самим захищають клітини від окисного стресу. Тривалі дослідження не показали ефективності цих речовин для збільшення максимального терміну життя. Проте, антиоксидантні потрібні для профілактики цілого ряду захворювань, що відносяться до вікових. А значить, можуть підвищити середню тривалість життя.
  • Фізична активність. Вчені з Гарварду стверджують, що годинна прогулянка і невелика зарядка, виконані щодня, подовжують термін життя на 4,5 роки за рахунок профілактики вікових захворювань.
  • Спілкування і позитивний настрій. Відкриті і товариські люди живуть довше. А ще важливо, щоб людина була позитивно налаштованою, вміла боротися зі стресами і «скидати» зайві емоції. За статистикою працюючі активні люди живуть на 3-4 роки довше однолітків, які ведуть замкнутий спосіб життя.
  • Стовбурові клітини. Відкриття стовбурових клітин віщує великі перспективи у справі омолодження. Адже ці клітини здатні перетворюватися на клітини будь-яких органів і тканин. На даний момент ще є ряд питань, які потрібно вирішити для удосконалення цієї методики. Але в майбутньому можна чекати прориву в цьому напрямку.
  • Електромагнітні поля. Був проведений цілий ряд експериментів на гризунах з впливом електромагнітними полями різної інтенсивності. Результати поки неоднозначні, але вже ясно, що такий фізичний вплив можна використовувати для активації організму, що сприятиме збільшенню середньої тривалості життя.
Незначне старіння дасть підказку?

Вчені виявили ряд живих організмів, процеси старіння у яких розвиваються дуже повільно. Так, наприклад, морський окунь Sebastes aleutianus живе 205 років; двостулковий молюск Arctica islandica – 400 років, а антарктична губка Scolymastra joubini має вік 15 -23000 років. Таке явище назвали незначним старінням. Зараз ведуться дослідження цих організмів. Можливо, секрети їх довгожительства будуть розкриті і в майбутньому використані для продовження життя людини.

А поки вчені шукають способи кардинального продовження життя, давайте пам’ятати, що жити довго і щасливо можна вже зараз. Для цього досить використовувати прості правила. Більше рухайтеся, правильно харчуйтеся, позбудьтеся від шкідливих звичок і мисліть позитивно!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТИПИ СТАРІННЯ І МЕТОДИ БОРОТЬБИ З НИМИ

ОСОБЛИВОСТІ АДАПТАЦІЇ ЛЮДИНИ ДО СТАРОСТІ